• sosyoloji

  toplum bilim
  insan ve toplum ilişkilerinin, sosyal davranış ve toplumsal kurumların işleyişini inceleyen bilim dalıdır.

 • maalesef ülkemizde değer görmeyen sosyal bilimler alanına dahil meslek. değer görmediği için de burnumuz bir türlü pislikten çıkamamaktadır.

 • bu pandemi bile öğretemedi ki: sosyolog fikirlerine de ihtiyaç var...
  gerçi hangi fikre ihtiyaç duyuyorlar ki sosyolojiyi önemsesinler.

 • türkiyede başta insan hayatı olmak üzere hiçbir şeye değer vermeyen yaratıkların anlayamayacağı birşeydir.anlama özürlüleri bir kenara bırakırsak, almanyada kamu veya şirket yönetimlerinde yer almayı planlamamı sağlayan okuduğum alandır.biz 3ten fazka insanın bir araya geldiği her alana dahil olabiliriz elbette. sağlık, spor, internet, değişim, türk, gençlik, yemek sosyolojisi gibi epey fazla uzatılabilecek alt dallarımız var.
  sanılanın aksine iş yükümüz ağırdır.bir yandan felsefe, tarih, psikokoji gibi alanları takip ederken, diğer yandan ekonomi, teknoloji,siyaset gibi alanları da takip etmek zorundayız. kendi alanımızdaki gelişmeleri zaten biz oluşturacağız. peki türkiyede kaç sosyolojisi öğrencisi bunları yapıyor derseniz sayı çok azalır. neyseki severek yapıyorum.

 • society (toplum/topluluk) ve -logy(loji/bilim) kelimelerinin birleşiminden "toplumbilim" olarak üretilmiştir.

 • hayalimdeki mesleklerden birisi.tabi iş bulamamaktan korktuğum için başka bir bölüm okumayı düşünüyorum.hayırlısı.

 • toplumu inceleyen bilimdir. toplumları çözümlemek, çağımız dünyasında psikolojik savaşlarda çok fazla kullanılmaktadır. toplumun röntgeni çekilir, bam teli belirlenir ve operasyon bailatılır. toplumu tanımak insanı tanımak için önemlidir. hele ki özünü, kendini anlamak isteyen insan içinde var olduğu toplumu iyice irdelemelidir ve bilmelidir.