• siyasetçilerin gençlere olan ilgisi

  siyasetçilerin son zamanda gençlere olan ilgisi çok arttı. özellikle 'x-y-z kuşağı' söylemlerinin, son zamanlarda çok dile gelmesi bunun bir sebebi. hangi partiye bakarsanız bakın sürekli aynı lafı duyacaksınız: ''türk gençlerinin problemlerini en iyi biz anlarız ve bu problemleri biz çözeriz''. bunu sürekli duymamızın sebebi, 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak 7 milyon seçmenin olması. bu sayı, siyasi partiler için çok büyük bir oy oranı demektir.
  ancak siyasetçilerin, bize ilgili gözükmelerini samimi bulmuyorum. çünkü siyasi partiler, ellerine geçen siyasi güçten sonra halka karşı kulaklarını tıkıyorlar. bir genç olarak; 2023 seçimleri yaklaştığında, bizimle ilgileniyormuş gibi gözüken siyasilerin, seçim sonrası bizi bir kenara atacaklarını düşünüyorum. sadece gençler için değil her kesim için bu böyle. seçim zamanı işçisini, emeklisini, çiftçisini, memurunu vs. baş tacı yapan siyasiler; seçim bittikten sonra kimsenin yüzüne bile bakmıyor. bu sadece, bu seçim için değil genel olarak tüm seçimlerde rastlayabileceğiniz bir şey. siyasetçiler arasında çok nadir de olsa taylan abi gibi, bizimle iletişim kuran ve bizi dinleyenler çıkıyor. ancak genel olarak siyasilere baktığımda bunun böyle olmadığını görüyorum. üzüldüğüm şey: bizim seçim sonrası umursanmayacak olmamız. her seçim geldiğinden insan ''bu sefer bir şeyler değişecek'' diye umutlanıp daha sonra ise işlerin daha kötüye gitmesini görünce, umudunu kaybediyor.
  benim böyle hissetmemin nedeni siyasetçilerdir. yıllardır yalan üzerine siyaset yapmaları, halkın güvenini yok etmektedir. halkın ağzından ''kim gelirse gelsin, hepsi aynı şeyi yapacak'' lafını duyarsınız. siyasetçilerin ve devlet büyüklerinin sadece biz gençlere değil tüm halka bir güven borcu vardır. bu borç, kolay kolay ödenebilecek gibi de değil.
  umudumuzu kaybetmemek zorundayız. her ne olursa olsun, bir gün her şey düzelecek. en azından benim böyle bir umudum var. umarım bu umudumu, diğer partiler iktidar olduğunda kaybetmem.

 • bal tutan parmağını yalar düsturundan vazgeçip ülkemizin geleceği için çalışırlarsa zaten bu ülke refaha kavuşur,gençler diplomalı işsiz olmaktan kurtulur. bu ülkenin taylan abi gibi kaliteli eğitimi olan ve ülkemiz için bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanan ,dünyadaki inovasyonu bu ülkeye entegre edebilecek siyasetçiye,eğitimciye ihtiyacı var.

 • seçimden sonra geçer

 • yakında düşünce vergisi gelir.

 • türkiye' 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12.955.672'dir. bu, türkiye'nin toplam nüfusunun yüzde 15,6'sına karşılık geldi. ayrıca oy kullanma yaş aralığındaki genç nüfus olarak 18-30 yaş aralığını hesaplarsak bu orandan daha fazla çıkacağını düşünüyorum. bu da seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecektir.

  günümüzde bilgiye ulaşma imkanlarının da artmasıyla oy kullanan genç nüfusun, oy vereceği partiye yönelik araştırma şansı arttığı için bu genç nüfus teknolojinin artmasıyla daha da bilinçlenmektedir. siyasetçilerin de bunu bilmesi genç nüfusu etkileyecek girişimler yapmasına sebep olmaktadır.

 • yüzde 11 oydan bahsediliyor ve seçim de başa baş geçecek gibi. neden ilgisi olmasın?

 • siyasilerin gençlere olan ''ilgisinin'' tek sebebi sırtlarından ekmek yeme çabasıdır, birçoğunun en azından. z kuşağını salak olarak görüp kolay kandırabileceklerini düşünüyorlar ya da ailemizle konuşup onlara oy vermemize yönlendirebileceklerini :). sıkıntı şu ki, z kuşağından birisi olarak onaylayabilirim, problemli bir nesiliz. mevcut çoğunluğun aksine önce süründürülüp sonra bir parça küflü ekmek verilince itaat etmek gibi bir huyumuz yok, bazı istisnalar dışında, tahmin edersiniz ki onların da kendi görüşleri yok zaten. din ya da milli duygular ile sömürülmeye pek müsait bir nesil değil, makarna/kömür tarzı şeyleri zaten yemiyorlar, elde bir şey kalmadı. dolayısıyla gençlerin dikkatini çekmek için yenilik, vizyon ve çözüm lazım, bunlar için ise o nesli anlamak ve gerçekten ilgi göstermek lazım. yani ''lan beleş 13 milyon oy ha!'' değil, ''ülkenin geleceği için yatırım.'' demek lazım, bu da altına imzamı atarım ki siyasetçilerin %99'da olmayan bir düşünce tarzı. dolayısıyla ilgi falan yok, bir şeyi seversin ya da önemsersin ve ona ilgi gösterirsin, durum bu değil. mevcut ''ilgi'', bir şeyin sayısal verilerine bakıp fırsata çevirmeye çalışmak olur biraz daha. ne yazık ki şuanda birkaç istisna dışında gençlere ilgi gösteren bir siyasetçi yok.

 • sadece ama sadece oy için. zerre umursadıklarını düşünmüyorum. istisnalar var tabi.

 • istisnalar hariç , samimi olmayan ilgidir.

  ne zamanki siyasetçiler gençleri oy olarak değil , bu ülkenin geleceğini şekillendiren , bu ülkeyi kalkındıracak olan değerler olarak görür , gençleri dinler , sorunlarına çözüm aramaya çalışır , o zaman bu ülkede bir şeyler değişir.

  bencil olmamak gerek. bu vatan hepimizin. eğer atatürk gibi kahramanlar kendi çıkarını düşünseydi bugün bu cumhuriyet olmazdı.