• sigmund freud  psikanalizin babası diye anılır, hipnoz yerine insanların rüyalarını yorumlamayı başlatmıştır...

 • sigmund freud: psikanaliz biliminin kurucusudur.
  --edit--
  okuduğum kitaplarına dağanarak; kitaplarının okuması gerçekten güç olan kişi. genelikle kitapları: ders anlatıyormuşcasına veya kendile konuşuyormuşcasına kitap kaleme almıştır. kitaptaki edebiyat güzeliğini boş geçin akıcı olduğu bile sölenemez.

 • psikanalizi, bastırılmış ruhsal öğeleri hastanın bilincine çıkarma uğraşı olarak tanımlamıştır.

 • psikolojinin babasidir . psikolojinin gunumuzde bu kadar gelismesinde kendisinin cok emegi vardir cunku ortaya attigi psikanaliz kurami cok tartismali ve kulturlere uygun olmayan bir kuram oldugu icin kendisinden sonra gelen bircok kuramci onun kuramini elestirerek kuramlarini olusturmuslardir. kendisinin cinsellikle alakali inanilmaz gorusleri vardir. ınsani yoneten gucun libido oldugunu ve libidonun iceriginin cinsellik oldygunu belirtmistir. annesine cinsel anlamda ilgi duyduguyla alakali mektuplar yazdigi rivayet edilmektedir. kendisi yahudi bir ailede dogmustur ama ateisttir. kendisi psikolog degil psikiyatrdir. freudun yanlis hatirlamiyorsam 6 dil bildigi soylenmektedir. her ne kadar bugun hala elestirilse de her psikologun her psikiyatrın ve de her pdrcinin favori isimlerinden biridir.

 • her olayı çocukluğa bağlamasını tasvip etmiyorum. insan psikolojisi o kadar basit değil. ama çalışmaları çok değerlidir.

 • stefan zweig ile arkadaşlığı olan bilim insanı.
  stefan zweig'ın hikayelerinin psikolojik açıdan çok başarılı olmasına şaşmamalı.

 • her sorunun fizyolojik bozukluktan kaynaklanmadığını bazen psikolojik sebeplere dayandığını açıklayan bu sebeple de psikolojinin babası olan bilim insanıdır. o sıralarda 1. dünya savaşı'ndan dönenlerin yaşadığı savaş travması onun fikirlerini çok iyi ispatlamıştır. bilinçdışı kavramını ilk kez sistematik ve bilimsel şekilde o ele almıştır. ve travmaların saklanmasının sebebinin de bilinçdışı olduğunu söylemişir. terapi ve telkin yöntemiyle bilinçdışında gizli kalmış şeyleri gün yüzüne çıkartma yöntemini yani psikanalalizi icat etmiştir.

 • libido kavramı genel olarak yanlış anlaşılmıştır. freud libido derken sadece cinselliği kast etmez burda kast ettiği şey insandaki yaşam enerjisi olaylara verdiği tepkilerin coşkusudur.