• şiddetin kadını erkeği olur mu sorunsalı

  sözlükte şiddetin kadını erkeği olmazcılar türemiş. hayır efendim, şiddetin kadını erkeği olur. kadını da, erkeği de olur. erkeğe şiddeti merak edenler için başlığını açtım. okuyabilirsiniz.

  şimdi size şiddetin neden cinsiyetlere göre ayrıldığını ve erkek cinayetleri adı altında bir kategori olmazken kadın cinayetleri diye bir kafegorinin olduğunu dilozofun bir yazısıyla anlatmaya çalışacağım. tekrar ediyorum, 'toplumsal cinsiyete bağlı erkeğe şiddet' kesinlikle vardır. ancak toplumsal cinsiyete bağlı erkek cinayeti için aynı şeyi söyleyemeyiz. yazıya geçelim:

  "yaygın bir yanlışı kendimce düzeltmek isterim: "ama erkekler de ölüyor." argümanı.

  "kadın cinayetleri" ifadesi ile maktulun biyolojik cinsiyeti değil, toplumsal cinsiyetinin ona yüklediği rol ve beklentilerle ilişkili olarak bir erkek tarafından öldürülmesi kastedilir.

  buradaki mesele fail erkeklerin maktul kadınlardan ataerkinin belirlediği formda "kadın-lık" yapmalarını beklemiş olmalarıdır.

  kadınlar bu beklentileri gerçekleştirmediklerinde, yapmadıklarında, ayrıldıklarında, reddettiklerinde, istemediklerinde, kaçtıklarında faillerin erkek-lik gururlarının incinmesi ve kadınlara zarar vermeyi kendilerinde doğal bir hak olarak görmesidir mesele.

  siz ne diyorsunuz, "erkeklerin ölüm oranı daha fazla."

  şey mi sanıyorsunuz, bu kadın cinayetleri adı altında trafik kazasından, hastalıktan, mahalle kavgasından ölen kadınların da yer aldığını?

  bunlar sadece bir erkeğin beklentisini karşılamadığı için öldürülen kadınların listesi.

  aksi ne derece yaygın? kaç erkek bir kadın tarafından kendi isteklerine boyun eğmediği için katledilmiş sayı verir misiniz lütfen? böyle bir toplumsal problem şu an yok. neyi konuşalım?

  son yıllarda neredeyse her hafta bir kadının bir erkek tarafından katlediliyor olması toplumsal ölçekte bir sorun olduğunu gösteriyor. aşk, sevgi, aile, ahlak ve cinselliğe dair genel bilinçteki bazı kodlamaların değişmesi lazım. mesele bunu eğitim ve hukuk aracılığıyla çözmek.

  şimdi anladınız mı?

  anladıysanız ve hala ses yükseltmemize karşıysanız bunun nesine karşısınız? isyandan rahatsız olmanız için mevcut durumdan çıkar sağlıyor olmanız gerek. başka bir açıklaması olamaz çünkü.

  daha açık, daha tane tane, daha sakin anlatamam sanırım. bu yüzden hala anlamamışsanız sorun mutlaka sizdedir."

  kadın cinayetleri diye ayrı bir kategorinin neden olduğunu umarım anlamışsınızdır. elbette erkeklerin de kadın partnerleri tarafından öldürüldüğü durumlar oluyor. bu kesinlikle bir sorun. ama 'toplumsal' bir sorun değil. anlamadıysanız yazıyı tekrar okuyun.