• siber zorbalık

  sanal zorbalık olarak da bilinen ve sosyal medya platformlarında giderek yaygınlaşan bir suçtur.

  siber zorbalık, dijital teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen zorbalıktır. hedef seçilen kişileri korkutmaya, kızdırmaya ya da utandırmaya yönelik olarak tekrarlanan bir davranıştır. yasadışı yollardan ele geçirilen bilgilerinizin aleyhinize kullanımı da buna dahildir.

  günümüzde maalesef özellikle gelişim çağındaki çocukları hedef almaya başlamıştır. dünya genelinde depresyon, intihar teşebbüsleri, kişilik bozuklukları, uyuşturucu kullanımı gibi vakalara yol açmıştır.

  çocuklara sosyal medyayla ilgili erken yaşta eğitim verilmesi, ebeveyn-çocuk ilişkisinin dostluk üzerine kurulması önleyicilik bakımından elzemdir. erken farkedilmesi ve önlem alınması zorbalık yapan kişi için ağır yaptırımlarla sonuçlanacağı gibi zorbalığa uğrayan kişinin hayatını kurtarabilir.

 • kişi veya kişilerin diğer bireylere zarar verme amacıyla interneti kötü amaçlarla kullanılmasıdır.

 • genel olarak artık insanların normal hayatlarında milleti rahatsız etmesi dışında sosyal medya ortamında da birtakım mesajlarla taciz etmeleri. türkiye cumhuriyeti çatısı altında şuanlık bir ceza alınmaması da cabası.

 • sistematik ve düzenli olarak bir ya da birden çok kişinin bir kişi ya da gruba sanal ortamda uyguladığı orantısız, olumsuz davranışların tamamı. düzenli olarak olumsuz eleştiri yapmak, düzenli olarak dislike atmak, düzenli olarak hakaret ve düzenli iftira, bir araya gelinen ortak mecrayı işlevsiz hale getirme, siteleri hacklemek, özel mesaj yoluyla zararlı yazılım gönderme, sözlü tacizler, aşağılama maksadıyla kurulan cümleler vb tüm davranışlar siber zorbalık kapsamında incelenir. maruz kalan kişiler gerçek hayatta olduğu gibi bunlardan etkilenir. psikolojik baskı farkedilmesi daha zor şekilde ilerler.
  siber zorbalık eylemlerinin çoğu yasalar kapsamında suç olsa da bazı zorbalık davranışları henüz suç kapsamında değerlendirilemeyebiliyor.

 • siber zorbalık popüler biriyseniz umursamamanız gereken bir şey ağzı olan konuşur yapıcı eleştiri saptayamazsın. popüler değilseniz savunmaya çalışmayın daha çok delirtir haklı olsan dalga geçer direk engelle moralini bozma.

 • internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda, sosyal ağların hayatımıza iyice entegre olduğu bir dönemdeyiz ve bu durum hayatımıza daha kolay bir haberleşme gibi olumlu şeyler katmasının yanında maalesef siber zorbalık eylemlerini de yaşantımızın bir gerçeği haline getirmiştir.

  siber zorbalık kavramından önce zorbalık kavramını tek olarak ele alırsak; aralarında bir güç dengesizliği bulunan kişiler arasında, güçlü olan tarafın, zayıf olana karşı, zarar verme amacıyla gerçekleştirdiği ve süreklilik arz eden saldırgan davranışlardır.

  siber zorbalık ise; yüz yüze zorbalıktan farklı olarak, internet ve sosyal ağlarda dâhil olmak üzere, elektronik veya dijital ortamlar üzerinden, başkalarına rahatsızlık veya zarar verme amacıyla bir takım kişiya da gruplarca yapılan aşağılama, küçük düşürme, hakaret, taciz, tehdit, şantaj, dışlama ve rencide etme gibi davranışların genel adıdır.

  her ne kadar siber ortamlarda yapılan zorbalık eylemlerinin, geleneksel zorbalıktan daha az zararlı olduğu düşünülse de, siber zorbalık eylemleri sonucunda, birçok bireyin kendisine veya çevresine zarar verdiğinin, yapmak istemedikleri bir takım şeylere zorlandığı hatta intihar ettiği veya en azından denediğinin bilincinde olunması gerekiyor.

  bu konuda detaylı bir yazı oluşturmuştum, isterseniz şu link üzerinden de bir göz atabilirsiniz.
  siber zorbalık ve yasal süreç

  alternatif