• sherlock holmes

  sherlock holmes, sir arthur conan doyle'un dünyaya kazandırdığı britanyalı hayalî dedektif, polisiye edebiyatının önemli kişiliklerinden biri. o kadar etkilemiştir ki insanlari film ve dizi yapımları olmuştur.

 • telif hakkı olmadıgı için yazarların ve yönetmelerin bir lokmada biz alalım dedigi. kitap serisi

 • (bkz: netflix) platformu üzerinde yayınlanan dizi televizyon tarihinin en büyük dedektiflerin den biri.

 • arthur conan doyle, kızıl dosya önce gazetede yayınlanmıştır ve ilgi görünce kitaplaşmıştır. sherlock holmes bizi gözlem yeteneğiyle kendisine hayran bıraktıran bir karakterdir. yardımcısı dr. john watson ile türlü türlü davalara bakan sherlock sürekli watson'ı görmediği için aralarında akılda kalıcı sözleri söyler "bakıyorsun ama görmüyorsun watson." bakıyoruz ama görmüyoruz sherlock aslında bütün olayları söylediğinde ne kadar kolay geliyor değil mi? işte buna gözlem yeteneği diyoruz. sherlock'un kullandığı ilginç (bkz: hafıza sarayı) tekniği de şu an çoğu bilim insanı tarafından kullanılmaktadır.
  film (bkz: robert downey jr.)
  dizi (bkz: benedict cumberbatch)

 • benedict cumberbacht rolünü oynuyor, robert downey jr kendisini oynuyor. kısacası sherlock holmes denince robert downey jr geliyor aklıma, filmini daha çok severim. ayni kefeye koyup degerlendiremiyorum ikisini. iki farkli sherlock var ortada. mesela birinin elinde iphone var. oyle sherlock mu olur.

 • kitaplarini ayri, dizi ve filmini ayri begendigim eserlerin bas kahramani. sherlock holmes karakterinin alisilmisin disinda zekasinin, eger polisiye romanlara ilginiz varsa; kitaplarda, film ve diziye oranla cok daha etkileyici boyutta oldugunu gorebilirsiniz.

  robert downey jrin rol aldigi filmleri kitaplarda anlatilan atmosfere ve karakterlere daha paralel ilerler. oldukca da surukleyici filmlerdir.

  bbc dizi projesini acikladiginda tepkiyle ve supheyle yaklasan cok sayida insan oldu. ancak ilk bolumuyle beraber bu olumsuz elestiriler buyuk oranda yerlerini olumlu olanlara biraktilar. projenin bbc ciddiyetiyle yapilmis olmasi ve mark gatiss * gibi guclu senaristlerle calismalari sayesinde bence kitaplarin tahminlerin de otesine gece modern bir uyarlamasina imza attilar. isin ciddiyetini her sezonda 3 (bolum surelerine bakarak 6 da diyebiliriz) bolum yayinlamalarindan ve toplamda 4 sezonluk dizinin 2010-2017 yillarina yayilmasindan gorebiliriz.

 • kitaplarını mutlaka tavsiye ederim. dizi ve filmlerine baktığımızda iki kısmında kendine göre artıları var. benim favorim ise kitaptanda alışkın olduğumuz filmleridir. ayrıca benedictciğime de yeni sezon için kızgınım. belki görürde bir şeyler yapar bizim için.

 • az sonra suç detayda saklıdır kitabına başlayacağım. sherlock holmes serisinden okuduğum ilk kitap olacak. heyecanlıyım, içim kıpır kıpır. hehe.

  ekleme: ben bir sherlock kitabı tek bir hikaye zannediyordum. meğer içinde kısa kısa bir sürü hikaye varmış. kısa olması beni sarmadı. otobüste çerez niyetine okuyordum ama artık otobüse de binmiyorum. kısaca çok beğenmedim. uzun olmadığı için olay hakkında düşünme fırsatım bile olmuyor. ya da ben salağım. amaan.