• sevmek eylemi

    sevmek eylemi: vazgeçmek mi, var olmak mı?
    sevgi, insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu. sevginin, ötekine gösterilmesi bir eylemi gerektirir. bu eylem zaten ayrılmış ve eksilmiş olan insanı daha da eksiltir mi yoksa var mı eder? sevmek, bir eylemdir edilgen bir duygu değil. bir şeyin içinde olmaktır, kapılmak değil. en genel biçimiyle sevmenin etken yapısı, sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu biçiminde tanımlanabilir... üretici bir kişilik için vermek, tümden farklı bir anlam taşımaktadır. vermek, taşınılan gücün en üst düzeyde anlatımıdır... vermek, verebilme gücüne sahip olmak bir ''şey'e' sahip olmakla ilgilidir. o, ancak varsa verilebilir. insan, o ilk ayrı kalışa rağmen varlığını, bir hikayesinin olduğunu hissedebiliyorsa eğer, sevmek eylemi de var olduğunun bir kanıtı olarak anlamlandırabilir.

    insan, ötekinin hayatı ile bir bağlamın içindedir çünkü hikayenin başında yarım kalmıştır, ötekinin hikayesine dahil olarak tamamlanmak ister. hikayenin sonu belki tamamlanarak bitmeyecektir, bu onun varoluş meselesidir. fakat sevmek, bu hikayeyi anlamlı kılacaktır.

    (psikoloji ile ilgili şeyler okurken denk geldiğim bir yazı olan erich fromm'un sevgiye bakışı hoşuma gidince buraya yazayım dedim.)