• senviki neden başarısız oldu

  - önüne gelen herkesin yazar olması
  - ticari anlamda para kazanılmaması ( reklam, sponsorluk )
  -bağımsız bir yapım olmaması ( referansa dayalı bir sistem olması )

 • bunun için diğer başarılı sözlüklerin neden başarılı olduğu incelenmesi gerekiyor. bu yazıda* bilmeyenler için popülerliği asla azalmayan ekşi sözlük ve inci sözlük'ün kuruluş mantalitelerinden bahsedeceğim.

  aslında ekşi sözlük'ün kuruluş felsefesi tam da senviki'nin kuruluş felsefesiyle aynıydı: bilgilendirici ve öğretici metinler yazmak... bunu da çok güzel bir moderasyonla sağladılar. ortalama bir imla, üslup biçimine sahip olmayanlar ve yetkinlik içermeyen yazılar yazanlar sözlükten uzaklaştırılıyordu. bu da yetkin insanların veya bir konuda yetkin gibi davranabilen kullanıcıların sözlükte kalmasını sağlıyordu. bunu 1999-2010 arasında yazılan entrylerde net bir şekilde görebilirsiniz. bugün bile entry ve başlıklar belirli kurallara ve kalıplara göre yazılır. uymayanlar uzaklaştırılır.

  inci sözlük ise bilmeyenler için kurulduğunda bugünkü halinden bir hayli farklıydı. ekşi sözlük'ün antitezi olarak kuruldu diyebiliriz. "yetkin olmayanların yetkin gibi davrandığı ekşi sözlükte duracağıma inci sözlük'te sığırmış taklidi yaparım" mantalitesi vardı. tabi bu gerçek ahlaksızları da kısa sürede bünyesine kattı. çokça küfür içermesi özellikle ergenlik çağındaki gençlerin fazlasıyla ilgisini çekti ve kısa sürede durulmaz bir yer halini aldı.

  peki senviki neden başarısız oldu? aslında cevabı çok da zor değil. kuruluş amacı yetkinlik gerektiren bilgilendirici şeyler yazmak olan senvikinin kullanıcı kitlesinin çoğu malesef henüz bir yetkinliği olmayan, öğrendiği şeylerin ise çoğunu haluk tatar videolarından öğrenen gençlerden oluşmasıydı. bu da sitede haluk tatar'ın fikir aynalarının oluşmasına sebep oldu. yetkinliği olan "viki"ler hakettiği değeri bulamadı. bunun yerine iki kelimeleyle viki girenlerin (bkz: senviki'de 1000 viki yazmak) gibi başlıklar açtığı ve bunların daha çok değer gördüğü bir platform haline geldi. bu da bilgi vermek isteyenleri siteden uzaklaşmasına sebep oldu. moderasyon ile yönetim arasında inanılmaz bir uyumsuzluk vardı. moderasyon yönetimin amacı doğrultusunda asla hareket etmedi. malesef bu da senviki'nin sonunu getirdi. • +önüne gelen herkesin yazar olması; güzel birşey.
  +ticari anlamda para kazanılmaması tarafsızlık; buda güzel birşey.
  +bağımsız bir yapım olmaması; kanıtın kendisini sunamıyorsan tabi ki referans göstermen lazım?

 • 1lego'nun ekşi veya inci sözlükle ilgili yazdıkları doğru mu bilmiyorum ama benim de sözlükten uzun süre uzak durmamın sebebi, şu an okuduğum kitabı paylaş, ingilizce kelime yaz, kitap önerisi, vb. başlıklardı. sürekli bu başlıklar vardı, o zamanlar farklı şeyler yazarak belki insanlar görür ve sitenin amacına uygun şeyler yazarlar diye düşünmüştüm ama maalesef olmadı. sadece uzun uzadıya yazdığımla kaldım ve bu yazıyı görünce biraz umutlandım diye yazarken şu an sol tarafta hala, güne almanca bir kelime bırak başlığı var....

 • sözlük yönetimi başarısızlıktan ders çıkartırsa ve yeni adımlar atarsa, hiçbir şey için geç değil aslında.

 • çünkü kripto piyasasında para kazanmak daha ağır bastı...

 • bence hala geç değil tanıtımını biraz artırıp yenilikler ile tutturulabilir .

 • çok büyük bir sözlük/viki deneyimim olmamasına karşın fark ettiğim şeyler,
  *tek bir görüşten insanların çoğunlukta olması (bu madde de reklama çıkıyor.)
  *yeterince güçlü bir moderasyonun bulunmaması
  ****reklamının yapılamaması
  *gerekli başlıkların olmaması ve gereksiz başlıkların çokça bulunması
  *konudan sapan viki ve yazarların banlanmaması
  *aktiflik konusunda minimum bir sınırın olmaması (benim profilime bakarsanız, bunun örneklerinden biri benim. fakat üstteki sorunlar giderilmeden aktiflik yönünde baskı kurulmasını mantıklı bulmuyorum.)
  haluk hocamın kurduğu senviki adlı sitenin ülke gündeminde söz sahibi olacağı günleri görmek istiyorum eleştirilerim çamur atmak tarzında değil de gelişimin sürdürülmesi içindir.
  edit: ay aman linçleyin, hiç beğenmeyin

 • güzel bir reklam çalışması ile daha başarılı olabilir

 • mobil uygulaması olmadığı için.