• senviki kullanım rehberi

  herkese merhaba. senviki sözlüğü nasıl kullanılır, ne nedir, elim döndüğünce anlatmaya çalışayım. lütfen siz de sözlük kullanımına dikkat ediniz. burası hepimizin platformu. hepimiz birer çaylak, yazar, kullanıcı olarak senviki'nin ortağıyız. burası güzel kalacaksa, bizim sayemizde. burası kötü olacaksa yine bizim sayemizde. günümüzde, laçkalaşmış, amacının dışına çıkmış, para için reklama boğulmuş, üzerinde yaşadığımızı ülkenin kurucusu mustafa kemal atatürk'e bile hakarete izin veren/ses etmeyen onlarca alternatif varken, senviki -bence- hâlâ kalitesini korumakta. bu şekilde devam etmesi ve hatta ileride çıtayı daha da yükseltmesi bizim parmaklarımızın ucunda. lütfen gerekli özeni gösterelim. zira senviki, içinde bulunduğumuz dönem şartları altında, elimizdeki son kale...

  #senv2 : sol üst köşede bulunan 'senv2' logosuna tıkladığınızda anasayfaya yönlendirilirsiniz.

  #arama kutusu : aradığınız herhangi bir başlık, viki veya yazarı buraya yazdığınızda, çıkan sonuçları listeler.
  =>başlık aramak için, aradğınız ibareyi yazmanız yeterli. aradığınız şey için herhangi bir listelenme yok ise, o şekilde bir başlık açılmamış demektir. enter'a bastığınızda yeni bir sayfa açılır. altına vikinizi girdikten sonra "gönder" derseniz, o başlığı siz açmış olursunuz.
  <çaylaklar, açtıkları başlıklarda veya girdikleri vikilerde yönetici onayı bekler.>
  =>belirli bir viki aramak için, arama satırına, başında diyez (#) işareti ve sonrasında viki numarasını yazmanız yeterli.
  <örnek> yüz bininci vikiye gitmek için, arama satırına #100000 yazıp entera basmanız yeterlidir. başlık altında, sadece o vikiyi gösterir. öncesinde veya sonrasındaki vikileri 'x viki daha' diye belirtir.
  =>bir yazarı aramak için, ismin başına eta (@) eklemeniz gerekir.
  <örnek> arama satırına @arslan yazarsanız, arslan adlı yazarın hesabına gidersiniz.

  #ben : sağ üstte bulunan bağlantı, yazarın kendi sayfasına gider. burada kullanıcı adınız, statünüz ve sayısal değerleriniz bulunur. sırasıyla;
  >toplam viki sayınız,
  >son bir aydaki viki sayınız,
  >son bir haftadaki viki sayınız,
  >son 24 saatteki viki sayınız,
  >ve son olarak da en son ne zaman viki girdiğinizin bilgileri yer alır.

  #ben/vikiler : girdiğiniz vikiler ve başlıklar kronolojik olarak (yeniden eskiye) burada yer alır. sayfanın en altına geldiğinizde "daha fazla viki göster" butonuna basarsanız, ilk yazdığınız vikiye kadar gidebilirsiniz.

  #ben/favoriler : favoriye eklediğiniz vikiler burada listelenir.

  #ben/görseller : yüklediğiniz görseller burada yer alır.
  (şu sıralar görsellerde sorun var. yükleniyor fakat görüntülenemiyorlar.)

  #mesajlar : gelen/giden mesajlarınız bu kısımda yer alır. arşivlediğiniz mesajlar ise 'arşivdekiler' kısmında yer alır.
  =>birine mesaj göndermek istityorsanız, buradaki yeni mesaj kısmından 'kime' yerine göndereceğiniz yazarın adını ve alt kutucuğa da mesajınızı yazıp gönderebilirsiniz.
  =>veya aynı yazarın herhangi bir vikisinin altındaki 3 noktaya (...) tıklayarak, açılan kutucuğa mesajınızı yazıp da gönderebilirsiniz.
  [not : çaylaklar, yazarlara mesaj gönderemezler. (bundan tam olarak emin değilim)]

  #sayfanın en sağındaki 3 nokta (...) : bu menü altında bulunanlar;
  =>hesabım : kişisel hesap ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz.
  =>çöp kutusu : sildiğiniz vikilerin bulunduğu kısım.
  =>takip ettiğim konular : başlıkların altındaki 'takip et' butonuna basıp takibe aldığınız konular burada listelenir
  =>takip ve engelli listem : takibe aldığınız veya engellediğiniz yazarlar burada listelenir.
  =>çıkış yap : hesabınızdan güvenli bir şekilde çıkışınızı sağlar.

  #bugün : kronolojik olarak en son girilen vikiden başlayarak, belirlediğiniz 'sayfa başına gösterilecek viki sayısı' ayarına göre, belirli sayıda gösterilen başlıkları listeler.

  #dün en beğenilenler : bir önceki günün en çok beğenilen vikilerini, başlıkları altında listeler. aynı başlık altında birden çok viki bu listeye girmiş olabilir. çok beğenilenden, az beğenilene göre sıralanır.

  #kategoriler#
  #insan : tarihte yaşamış veya günümüzde hâlen yaşayan, önemli veya önemsiz herhangi bir tüzel veya özel kişilikten bahsedilen başlıkların listelendiği kategoridir.

  #tanım : türk dil kurumu'nca; "bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtme veya açıklama, tarif" şeklinde açıklanmıştır. herhangi bir eşya, varlık, olgu, kelime vb. gibi konular hakkında bilgi vermek veya tanımlamak için kullanılan kategoridir.

  #olay : türk dil kurumu'nca; "ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş, hadise, vaka" şeklinde açıklanmıştır. günümüzde veya tarihte yaşanmış olayların listelendiği kategoridir. buradaki en önemli nüans; olayın yaşanmış olmasıdır. [senviki sözlük kuralları madde 11-henüz olmamış olaylara, önceden başlık açmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.] yaşanmamış veya yaşanması tahmin edilen muhtemel konular bu kategoride yazılamaz.

  #haber : yine türk dil kurumu'nca; "iletişim veya yayın organlarıyla verilen bilgi" şeklinde açıklanmıştır. duyduğunuz, gördüğünüz, haber değeri taşıyan bilgileri bu kategoride girebilirsiniz. bu kategoriye özel olarak, girdiğiniz başlık veya vikilerde kaynak belirtmelisiniz. bunu da direk link paylaşmak yerine, "http://" butonundan ekleyerek yapmalısınız. [vikiye metin olarak eklenen linkler çalışmamaktadır]

  #vs (versus) : iki veya daha fazla konuyu karşılaştırmak üzere açılan başlıkların listelendiği kategoridir. verilen seçeneklerden birini seçebileceğiniz gibi, altına fikirlerinizi de paylaşabilirsiniz.
  [not : bu kategori şu anda tüm yazarlara açık değildir.]

  #anketler : nispeten 'vs' kategorisi gibi işleyen, fakat karşılaştırmaktan ziyade, verilen seçenekler doğrultusunda yazarların fikirlerine başvurulan kategori. burada da yine fikirlerinizi alt kısma yazabilirisiniz.
  [not : bu kategori şu anda tüm yazarlara açık değildir.]

  #takip : burada, takip ettiğiniz yazarların yazdıkları ve favladıkları vikileri iki ayrı kısımda görebilirsiniz.

  #son : sizin girmiş olduğunuz vikiler, kronolojik sırayla (yeniden eskiye) burada listelenir.

  #viki kutusunun üzerindeki butonlar#

  =>bkz : bakınız'ın kısaltmasıdır. herhangi bir viki girerken, bkz vermek istediğiniz durumlarda kullanılır. bkz butonunu doğru kullanabilmek için, bkz vediğiniz linkin daha önce senviki'de açılmış olması gerekmektedir. aksi taktirde, bağlantı boş bir sayfaya gidecektir ve "bu konu hakkında daha önce hiç konuşulmamış" mesajıyla karşılaşılacaktır.
  <örnek> dünya metropollerinden nadide bir şehir, bir inci tanesidir istanbul.
  (bkz: istanbul)

  =>site içi paylaş : girdiğiniz vikide, o vikiyle/başlıkla alakalı, senviki'de daha önce açılmış veya o konu ile ilgili açılan başka başlıklar için verilebilecek bağlantıyı oluşturur. buradaki püf noktası, bağlantının düzgün çalışabilmesi için, yazdığınız linkin tam olarak başlıkla aynı adı taşıması gerektiğidir. bir karakter bile farklı olsa, sistem bunu yeni bir başlık olarak algılayacak ve "bu konu hakkında daha önce hiç konuşulmamış" mesajını verecektir.
  <örnek> nerede o eski beyoğlu beyefendileri, nerede o eski 45'likler...
  eski şarkıların bir daha gelmeyecek olması

  =>yıldız/asteriks (*) : kitaplardaki 'dipnot' mantığıyla çalışan butondur. bir açıklamanın veya kelimenin sonuna konur. tıklandığında ise, girilen başlığa gider. bkz ve site içi paylaş gibi buradaki temel esas da, verilen dipnotun düzgün çalışabilmesi için, sorulan kutucuğa başlığın tam metni düzgünce girilmelidir.
  <örnek> türk yıldızları (akrotim), konya 3üncü ana jet üssünde konuşlanmış, türk hava kuvvetlerinin 7 adet nf-5 uçağıyla gökyüzünde akrobatik hareketler gerçekleştirebilen gösteri timidir.*

  =>-spoiler- : film/dizi izleyenler, kitap okuyanlar veya senaryolu oyun oynayanlar çok iyi bilirler ki, siz sona gelmeden bir başkasının o sonu size söylemesi, sizi o ilgilendiğiniz şeyden soğutur. "titanic'in sonunda gemi batıyor, boşuna izleme" veya "muhteşem süleyman sonunda ölüyor" gibi patatesçe yorumlar yapmak yerine, bu kısımları 'spoiler' butonu kullanarak verilmesi en doğru olandır. bu sayede okuyucu, spoiler kısmına geldiğinde, orayı atlayacak ve spoilerin bittiği yerden okumaya devam edecektir. konu sizce veya herkesçe malum olsa da, bir kişinin bile hakkına tecavüz etmeyi gerektirmez.
  [kişisel not : bu şekilde yazmaya dikkat etmeyen bir yazar yüzünden, avangers-endgame'in sonunda olanı tek cümleyle öğrendiğimden beri filmi izleyemedim.]
  <örnek> georges méliès'in muhteşem hayalgücüyle tasarlanan ve dönemine göre müthiş bir senaryoya sahip olan, 1902 yapımı aya yolculuk (le voyage dans la lune) filmi, bir grup bilim adamının, fırlatma rampası olarak bir namlu ve mermi şeklinde tasarlanan bir kapsül ile gez-göz-arpacık hesabıyla, aya fırlatılmalarını ve orada başlarından geçen enteresan olayları konu alır.
  --- spoiler ---
  aya fırlatılan kapsülü, ittirip kaktırarak (güya) aydan düşürüp, tekrar dünyaya döndürürler.
  --- spoiler ---
  [not : bu da bir spoiler fakat bahsi geçen filmi çoğu kişinin izlemeyeceğini düşünerek bu örneği verdim.]

  #http:// : yazdığınız bir vikide, dış bağlantı kurmak için bu buton kullanılır. (özellikle haber kategorisinde vikiler paylaşılırken, kaynak olarak belirtilen siteler bu buton ile belirtilmelidir.)
  <örnek> eski toprak spor araçların geçtiği bir başlıkta bir viki paylaştınız ve youtubedaki evo 5 videosunu eklemek istediniz. bu durumda yapmanız gerekenler;
  =>öncelikle eklemek istediğiniz videonun linkini kopyalamak,
  =>sonrasında http:// butonuna basarak linki yapıştırmak,
  =>daha sonra ise, bu linki hangi isimle vikiye yerleştirmek istiyorsanız, sitenin size sorduğu 'verilecek linkin adı ne olacak'sorusuna cevap vermek. orada ne yazmasını istiyorsanız onu girmeniz gerekmekte.
  <örnek> ben mitsubishi evo 5 harika yanlama girdim. altyapıda link olacak, fakat sayfada bu şekilde görünecek.

  #görsel : yazdığınız bazı vikileri görsel öğelerle desteklemek istediğinizde kullanılan butondur. kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta; kursor (anlık olarak yazdığınız satır) neredeyse, görseli sürüklediğinizde, balantıyı oraya atar. o yüzden nerede yüklediğinizden emin olmalısınız. yükleme tamamlandıktan sonra, varsayılan olarak ismi "görsel" olur. yani fotoğrafın linkinde isim 'görsel' olarak görünecektir. bunun yerine, görsel yüklendikten sonra, vikiyi onaylamadan önce, köşeli parantezden hemen önceki 'görsel' yazısını, görünmesini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
  <örnek> dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ernesto che guevara

  [not : şu sıralar, görsellerin görüntülenmesinde sorun var. üzerinde çalışılıyor]

  #herhangi bir vikinin altındaki tarih/saat ibaresine tıklarsanız, o vikinin numarasına ve linkine ulaşırsınız.

  #herhangi bir vikinin altındaki yazar adına tıklarsanız, o yazarın kendi sayfasına yönlendirilirsiniz.

  #herhangi bir vikinin altındaki üç noktaya (...) tıklarsanız, açılan menüdeki;
  =>mesaj gönder : viki sahibi yazara, o viki hakkında (viki numarası ile) mesaj göndermenizi sağlar.
  =>şikayet et : viki sahibi yazarı şikayet etmek için iletişim bölümüne aktarılırsınız.
  =>engelle : viki sahibi yazarı engellemenizi sağlar.

  #iletişim : site yönetimi ile iletişime geçmenize aracı olan sayfadır. yazmak istediğiniz konuyu ve akabinde mesajınızı girdikten sonra 'giriş yap' derseniz, mesajınız yönetime iletilmiş olur. lütfen yazmadan önce açıklamaları dikkatlice okuyunuz. hiç sormadan dahi çözülmüş olabileceğini farkedebilirsiniz.

  #kullanım koşulları : "https://senviki.com" sitesinin, kullanıcıları ile arasında anlaşmış olduğu yasal sözleşmedir. her kullanıcı, siteye girişinden itibaren bu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayılır. [okumanızda fayda olduğunu düşünüyorum.]

  #gizlilik politikası : https://senviki.com sitesinin, kullanıcılarının verileri ile ilgili gizlilik politikasının metnini içerir. [bunu da okumanızda fayda vardır.]

  #s.s.s - instagram - twitter - facebook linkleri şu anda aktif değildir.#

 • gerek yok çok basit.

 • 1. tek kelime yazarak viki açma
  2. küfür etme
  3. yalan söyleme

 • senviki şu an ekşi sözlük denen küfür ve hakaret dolu iğrenç sözlükten kat kat daha iyi. aktif olmaması gibi eksikleri var fakat bu da zamanla düzelir.

 • bu kadar kötücül olmaya gerek olmadığını düşünüyorum, başlangıç için gayet iyi bir seyir izliyor, eksiklik olacak ama bunlar doğru strateji ile yönetimin yapabileceği düzeyde.pamir ve ekibine bu sorunları ulaştırmak yeterli olacaktır.

 • şimdiye kadar hiç sözlük kullanmayan ben gibilere çok yardımcı olur teşekkür ederim

 • yeni gelen arkadaşlar isterlerse buraya bir göz atabilirler...

 • evet mantıhlı

 • basitçe; kullanırken ayağınızı denk alın.

 • kalplerimizi kırmadan birbirimizi anlayacağımız ve anlatabileceğimiz yerdir.

 • ben gibi sözlük işinden çok anlamayan kişiler için baya yardımcı oluyo bu yazı teşekkürler.

 • yeni gelen arkadaşlar, tarih filtrelemesinin yanındaki çarpıya tıklayıp ilk vikiyi okuyup site hakkında teknik bilgiler edinebilir. ayrıca teknik konular dışında,

  özellikle insan kategorisinin kullanımına dikkat edin. ilk vikide kategoriler nasıl kullanılır yazıyor. bunun dışında;

  - ilk vikiye göre değil başlığa göre viki girin,
  - haber de paylaşın ama burayı bir haber sitesine çevirmeyin ve kendi yorumunuzu da katın,
  - imla ve noktalama kurallarına uymaya dikkat edin,
  - daha önce açılmış bir başlığı açmayın. potansiyel kelimeler ile başlık daha önce açılmış mi kontol edin,
  başlık altına yazılmış vikileri tekrar etmeyin, yeni bir şey girin,
  - soru içeren viki (örn. bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz) girmeyin,
  - sözlüğü forum olarak kullanmayın,
  - ana saydadaki sözlük kurallarını dikkatlice okuyun,
  - vikilerin gözükmeme nedeni çaylakların vikilerinin onay bekliyor olmasıdır. yazar olmak için sabredin,
  - bir üstteki yazarı @ ile etiketlemeyin. böyle bir özellik sitede yok,
  - başlık açarken özenli bir şekilde açın,
  - ayrıca lütfen başlık ve vikilerde sorular sormayın.
  - başlıklarda veya vikilerde # veya başlıkların sonunda . ile ... işaretlerini gereksiz yere kullanmayın,
  - başlıklardaki kelimleri bitişik yazmayın.

  bu şekilde sözlük basit adımlar ile daha iyi bir yer olacaktır.

 • henüz bir çaylağım ve vikilerim ya da başlıklarım denetimden geçerek halka sunuluyor. bu yazıyı görmemle birlikte yazılarımın sonuna nokta koymama kararı almam ve vikimin sonunda nokta olmadığı için denetimden geçememesi bir oldu.

  karmaşık duygular içerisindeyim :)

 • teşekkürler, faydalı içerik.

 • sözlük ortamına ilk defa girenlerin okumasını tavsiye ediyorum.