• sen hiç ateş böceği gördün mü

  sen hiç ateş böceği gördün mü?, ailesiyle birlikte yaşadığı çevreye uyum sağlamak için çabalayan, üstün zekalı bir çocuk olarak dünyaya gelen gülseren'in hayatına odaklanıyor.

  ilk kez 1999da, istanbul'daki bkm' de sahnelenen oyun 1 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. tam 505 kere sahnelenen oyunun filmleşmesi fikri ilk kez 2009 yılında ortaya atıldı. yılmaz erdoğan bir röportajında "sen hiç ateş böceği gördün mü?' nün filmini yapmak istiyorum. ciddi bir prodüksiyon. beş dönem anlatan bir film. gündemde ilk o var. açıklamalarında bulunmuştu."

  1999 yılında sahnelenmeye başlanan, yılmaz erdoğan'ın kaleminden çıkan ve demet akbağ'ın performansıyla da akıllarda yer eden sen hiç ateş böceği gördün mü? adlı tiyatro oyunu, o zaman verilen bilgilere göre 250 civarı tekrar yapmış ve tiyatroda 1 milyon insan tarafından izlenmişti. erdoğan'ın o zamanlar meşhur olan ve ülkeye farklı bir mizah anlayışı getirdiği çalışmalarının en başarılılarından olan oyun, andaç haznedaroğlu yönetmenliğinde, ecem erkek, engin alkan, devrim yakut, merve dizdar, ushan çakır, bülent çolak, ahmet rıfat şungar, atakan çelik ve fatih özkandan oluşan oyuncu kadrosuyla netflix için çekildi. tiyatro oyunundan senaryo anlamında bir farkı olmayan film, bazı şaheserlerin dokunulmaması gerektiğini düşünmemizi sağlıyor. nedenlerine geçelim film, en başta, gülseren karakteriyle röportaj yapan sunucunun youtube'a içerik üretmesiyle modern ve yenilikçi bir uyarlama...


  kendi yorumum: öncelikle ecem erkek'in oyunculuğunu beğenmedim. hatta onun olduğu sahnelerde çok sıkıldım. oyunculuğunu en beğendiğim kişi engin alkan oldu.
  film 60, 70 ve 80'lerin türkiye'sini çok güzel işlemiş, bayağı beğendim. hafta sonu izlenebilir bir film.
  son olarak kız 2 basamaklı sayıları kafasında çarpıyor diye dahi dediler ya. o an yılmaz erdoğan'ın sözelci olduğu kesinleşti.
  alıntı
  murat soner inceleme

 • kendi yüklediğim anlamdan olsa gerek çok beğendim.

 • zamanında olay yaratan bir tiyatro oyunu olan 'sen hiç ateş böceği gördün mü' yıllar sonra film oldu ve netflix'de yayına girdi. açıkçası yılmaz erdoğan'ın kaleminden çıkan o vurucu ve toplumsal hafızaya girmiş film ve tiyatrolarındaki sözleri bir kez daha duyuyoruz bu sefer ecem erkek'ten. gülserem'i kötü oynamanış ama üvey anne gibi olmuş. yani demet akbağ karaktere öyle bir kilit vurmuş ki bir başkasından duymak öz annemize ihanet etmek gibi geliyor bana.

 • fragmanını izledim
  kadının yaşlı halindeki makyajın başarısız olduğunu söylemeliyim
  o ne öyle

 • benim sevdiklerim erken ölür. sonumuzu allah bilir ama başlangıçlar bizimdir..

 • tiyatro oyununu izleyemedim maalesef. film güzel, bazen güldürdü, bazen ağlattı. ancak yılmaz erdoğan'a bir sorum var; neden tiyatro oyununu internette her yerden kaldırdınız? ben hem filmini hem tiyatro oyununu izlemek istiyorum. demet akbağ'ı gülseren karakteri olarak izlemek istiyorum.

 • çok beğendim. yeri geldi güldürdü, yeri geldi ağlattı.

 • gülserenin kimseyi takmayan ve hayatı etrafında olup bitenin çok daha fazlası olduğuna dair olan tavrı ve kendi dünyasından çıkmayışı benim yaralarımdan biriydi. psikolojik anlamda hürriyeti elinden alınmış her toplum mağduru çocuğun bu tarz ortak yaraları vardır. ben gülserenin ateş böcekleriyle dans ettiği sahneyi hiç unutabileceğimi sanmıyorum. defalarca izledim. çünkü orada minik bir gülşen yakaladım. oyunculuğunu da çok beğendim ve tekrar izleyeceğim.

 • uzun zamandır izlediğim en iyi filmdi. ne çok dramatik ne tam bir komedi tam ayarında bir filmdi bence