• selahattin demirtaş'ın hukuksuz yargılanıyor olması

  hiçbir haber kanalının değinmediği konu. adamı 5 yıldır içeri almışlar cezası daha belli değil. bu adam ya suçludur ya suçsuzdur değil mi? suçluysa cezasını verin yatsın, suçsuzsa salın gitsin. kemal özkiraz'ın selahattin demirtaş'ın mektubu ve savunmaları serisinden görüp merak ettim, ufak bir araştırma yaptım. adamı 6-8 ekim olaylarından dolayı yargılıyorlarmış. o barışçıl protestoların nasıl şiddete döndüğünü hepimiz biliyoruz (bkz: rte'nin "kobani düştü düşüyor" açıklaması).

  şimdi değerli yazarlarımız "olum bu adam terörist nesini savunuyorsun?" diyeceklerini bildiğim için onu da açıklayayım: "aponun heykelini dikeceğiz demek" kanunlarımıza göre suç değil. hukuk da zaten böyle işlemez. (yani bildiğim kadarıyla öyle yanlışım varsa hukukçu bir arkadaşımız bilgilendirir zaten)

  dostlar bağımsız yargı bir gün herkese lazım olacak, yarın bir gün bizden birinin ayağını kaydırdıklarında (bkz: ergenekon davası) bize de hukuksuz infaz yaptıklarında kimse karşı çıkmaz, tek başımıza kalırız.

  ben hukukçu değilim ama yapılacak şey çok basit adam teröristse (kanıt varsa) yargılamasını bitirirsin cezasını kesersin yatmaya başlasın, değilse de salarsın. yarın bir gün bu adam türkiye'yi avrupa mahkemesine dava ettiğinde çıkacak cezayı ben vergimle ödeyeceğim. parama yazık ulan

  selahattin demirtaş'ın savunmalarını merak edenlere iki link bırakayım
  link 1
  link 2
  kemal özkiraz'a da bağımsız gazetecilik yaptığı için (gazeteci olmamasına rağmen) bir teşekkürü borç bilirim

 • kobani olayları'na bakabilirsiniz.
  kobani olayları, barışçıl bir protesto değildi. selahattin demirtaş sokağa çıkma çağrısı yaptığında, hangi tiplerin sokaklara ineceğini zaten biliyordu. kobani olayları boyunca okullara saldırılar düzenlendi, 2'si polis olmak üzere 39 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce ev, araba, dükkan zarar gördü. bunları yapan kişiler selahattin demirtaş'ın sokağa çıkma çağrısıyla sokaklara inen bozgunculardı. tabi ki de bundan dolayı selahattin demirtaş'ın yargılanması çok doğal. 5 yıldır tutuklu bu herif. 'halkı kin ve düşmanlığa' tahrik suçundan yargılayıp yıllarca hapis cezasına çarptırabilirlerdi. ama yapmıyorlar buna da anlam veremiyorum.
  ''apo'nun heykelini dikeceğiz'' sözü kanuna göre suç mudur değil midir onu bilmem ama ''pkk, terör örgütü değildir'' diyen bir siyasi partinin söylemlerine ve eylemlerine baktığınızda bu ülke için hayırlı kişiler olmadığını görebilirsiniz. açık açık pkk'yı savunan, cenazelerine giden hdp'li milletvekilleri var. kanun ne demiş umurumda değil. bu adam halkı ayrıştırıyor ve bölücü örgütün propagandasını yapıyor. bu bile yargılanması için yeterli bir sebep. ama adalet sistemimiz nedense bu işte bir türlü bir kanıya varamadı. neden böyle yaptığı da merak konusu.

 • inatla bazı arkadaşlar, hdp ve onun şürekasını sanki süt satan adamlarmış gibi lanse etmeye çalışıyor. avrupa'nın bizim iyiliğimizi düşündüğünden böyle yapıyor canım.... demirtaş'ın suç dosyası kabarıktır. demirtaş, 6-7 ekim 2014 yılında yaşanan 2 polisin şehit olduğu ve 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olaylar hakkında yargılanıyor. dönemin hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş ve figen yüksekdağ, kobani eylemleri soruşturması kapsamında azmettirici olarak suçlanıyor. 22 eylül 2014te bölücü terör örgütü pkknın elebaşı abdullah öcalanın halkımızı topyekûn bu yüksek yoğunluklu savaşa karşı direnişe geçmeye çağırıyorum" sözüyle olayların fitilinin ateşlenmesinin ardından hdp myk tarafından şu anda toplantı halinde olan hdp myk'dan halklarımıza acil çağrı" başlığıyla paylaşıldı. teröristlerin hakkını savunmak maalesef ki bu devirde çağdaşlık ve özgürlük oluverdi.
  binlerce olay var hangi suçunu sayalım ki. ah ya pkk savunuculuğunu yapmak bile suç olmaktan çıkmış, fikir özgürlüğü olmuş.

  "hdp 6 milyon oy alıyor saygı
  duyun" diyen bütün arkadaşlara
  soruyorum;
  ailenizden birini öldürseler
  ve katilin arkasında 6 milyon
  destekçi olsa "katil ama
  olsun 6 milyon kişi destek
  veriyor" mu diyeceksiniz? ılımlı
  konuşacaksınız diye savunur olmuşsunuz

 • pkk ve pyd terör örgütlerinin onlara hizmet eden suç şebekelerine bakınca maddi manevi insan kaybımıza bakınca şeytanın iyi niyetli avukatlı olduğunu düşünüyorum.

  ha devletimin yetkilileri melek mi ? onuda fakir fukara'ya borçluya derdi olan insanlara sormak lazımdır.

  selahattin demirtaş, terör örgütlerinin siyasette sözcülüğünü yaptığı için ceza yatıyor.

  devlet'de terör'den nemalanıyor. o mevzularda ayrı konu. neyse fazla konuşmayayım.
 • bu konuda da kişilere değil sisteme bakmamız gerekir. böyle bir durumun var olması mevcut hukukun çelişkisini göz önüne seriyor. hem yasada bir sıkıntı var hem de uygulanmasında çelişki

 • tutuklamanın ceza yerine kullanılması bu ülkeye yakışmıyor. delil varsa kessinler cezayı yatsın. delil yoksa da salınsın. aksi halde olay siyasi görünüp, ülkemizin itibarına zarar veriyor.

  bir insanın fikirlerinden tiksinmek, o kişiyi işlemediği bir suçla yargılamaya mazeret olamaz. işlenen bir suç varsa yargı bunu bekletmeden cezasını kesmelidir.

 • demirtaş çöp umrumda değil.

 • keşke kumpas davalarında da olan hukuksuzlukalara dikkat çekseydi ama onun yerine milleti yağmaya çağırdı bebek katilinin heykelini dikeceğini dedi. yargılamayı hukuçular bilir. dün el ele türk milletine saldıranlar bugün bölünmüş hapse girmiş kendi silahları ile şaşırtmadı. ama bu adamın temiz olduğunu diyen masum yalan söylüyordur. gayet teröristtir suçludur. gerçek suçlarından kadar yargılanıyordur sulandırma var mıdır? dün desteklediği silah ona dönmüş müdür? gerçek hukuçuların konusudur. demirtaş gibi bebek katilinin emri ile avukat olanların, uyuşturucu parasını nereden geldiğini sorgulamadan yiyenlerin konusu değildir. dün de bugün de kendileri hariç hukuksuzluklarda olmamıştır.

 • yargının bağımsızlığını kaybettiğinin en basit örneği.
  ben istemez miyim teröre yardım ve yataklık yapmaktan müebbeti yesin, içeride gebersin ama olmuyor işte.
  bir de bu yargının aşırı yavaşlık sorunu var ki insanı süründürür. babam 2013 yılından beri işten atılmasının tazminatını almaya çalışıyor. allah yargıya işi düşene yardım eylesin.

  ekleme:davayı kaybettik. bu ülkede adalet hak getire.

 • usul esastan önce gelir diye bir söz vardır hukukta. kişinin suçu ne olursa olsun önce kanunda öngörülen yollarla yargılama yapılır ve cezasına öyle hükmedilir.

  bu teröriste müebbet hatta idam cezası verilmesini istiyorum ben de ancak hukuk böyle işlemez. bunun yolu bu değil. usule uygun yargılama yapıp içeriye tıksalar hiçbir sorun kalmayacak oysa ki.

 • şu katili kanunlara uygun cezalandırsalar da sanki masummuş gibi konuşanlar çıkmasa

 • suçlular elbette cezasını ödemelidir. ama sırf bir partiden 10 kişi bozuk çıktı diye de 6 milyon seçmenin oy verdiği bir partiyi kapatmak, olayları çözmez aksine derinleştirir. yüzeysel değil, uzun vaadeli çözümler bulunmalı osmanlı'nın çökmesinin 2 hatasından biri de ıslıhatlerin yüzeysel olmasıydı, kişilerle bağlı olmasıydı.

 • ama demeden öncesinin kıymeti yok, bu adam terörist ve yeri de idam sehpası, şükretsin hâline.

 • demirtaşın yargılandığı hukuksuzluk, avrupa birliğine uydurulmuş yasaların yetersiz kalmasından dolayı oluşan bir hukuksuzluk. dünyanın hiçbir yerinde teröriste ve destekçisine bakılırken hukuk umursanmaz. ingilterenin ıra terör örgütüne anlayışsız ve sert yaklaşımını bilenler vardır elbet.