• resim çizmek

  lise de 1 veya 2 almıştım. niye dersek ödev çok saçmaydı yapmak istemedim. hocayı zaten sevememiştim, ödevleri zorla yaptırmaya çalışırdı. 1 ders bana 10 saat gelirdi.

  çok geç değil yaşım 20 ve resim çizmeyi denedim. youtube dan baka baka aynısını yaptım. bana getirdiği mutluluğu tarif edemem. eğer nefret ettiğiniz birşeyi başarırsanız içinizde ki yükler bir nebze boşalır.

  bu arada resim hocasına selamlarımı iletiyorum.

 • 2.5 yaşımdan beri yaptığım şeydir. şuan 18'im ve güzel sanatlar resim bölümüne hazırlanıyorum.

 • benim de resmim kötüydü ve artık gayet güzel resimler çizebiliyorum. insan çizdikçe, daha da gelişiyor kalemi.

 • resim yetenegim hic yok. resim derslerim hep kotuydu. resim cizmek sanattir saygim sonsuz ancak ben cizmeyi hic sevemedim. o yuzden derslerinide hic sevemedim hep zulum geldi.

 • ruhu dinlendirir.karakalem yeteneğim çok olmasa da yağlı boya konusunda kendimi geliştirmeye çalışmışımdır hep.somuttan çok soyut çalışmalar yapmayı seviyorum.çocukluğumdan süregelen ve en depresif anlarımda bile motive eden eylemdir.resim yeteneğiniz yoksa bile bir denemenizi tavsiye ederim.sonradan geliştirebileceğiniz bir hobi olarak görebilirsiniz.bir resim bir günde ya da yıllar boyunca da çizilebilir.bu tamamen size bağlıdır.özellikle yağlı boyayı denemek isteyenlere birkaç söyleyeceğim var:

  - başlangıç seti edinebilirsiniz.bir anda palet ve şovale alacaksınız diye bir şey yok.sonradan hoşunuza gitmeyip kenara atmak istemezsiniz.

  - beğendiğiniz bir ressamın resmini yazıcıdan çıkartın.kopya kağıdı ile yağlı boya tuvaline karakalemle geçirin.içini istediğiniz gibi boyayın.başlangıçta ne çizeceğinizi bilememek hobinizi erteletebilir.böylelikle neler yapabileceğinizi anlayabilirsiniz.

  - hemen bitirme gibi bir hevese kapılmayın.gerekirse haftalar,aylar sürsün ama lütfen acele etmeyin.yağlı boya hata kabul etmez.bunu göz önünde bulundurun.sabredin.

  - başlangıç setinizde en kaliteli boyaları,fırçaları ve tuvali almanıza gerek yoktur.bütçenize göre en uygununu alın.

  - daha da ilerletmek isterseniz bir kursa gitmeyi düşünmenizi tavsiye ederim.

  şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.umarım faydalı olmuştur.

 • çok sevdiğim bir hobidir. insanı rahatlatır. geliştirmesi çok kolay olmakla birlikte, uzun süre ilgilenmezseniz unutabilirsiniz.

 • insanı rahatlatan bir aktivite

 • kendini ifade etme şeklidir. resim çizemiyorum demek bana göre kendimi ifade edecek yol bulamıyorum demektir çünkü resim matematik gibi mantık sözel gibi de dil bilgisi gerektirmez.neyi nasıl istersen çizersen ; soyut olur sadece kurşun kalem ile çalışırsan; karakalem olur tamamen sana özgü neyi nasıl istersen

 • kağıt kalem değil de dijitalden çizmek istiyorsanız şunlardan biri gerekiyor öncelikle:

  -bilgisayar ve grafik tablet
  -kalemli tablet veya telefon (örneğin ipad pro)

  iki çeşit grafik tablet vardır: ekranlı ve ekransız.

  ekransız olanlar daha ucuzdur. kullanımı:
  -bilgisayarınızda çizim programını açın.
  -tableti kablo ile bilgisayara takın.
  -sonra bilgisayar ekranına bakarak çizmek istediğiniz şeyi tabletin üstüne çizin tabletin kalemiyle.

  ekranlı grafik tabletler bilgisayar ekranını tabletin ekranına aktarırlar. siz ekrana çizersiniz. profesyonel çizerler için daha uygun bir tablettir ama kendi kendinize çiziyorsanız ekransızlar işinizi görür.

  başlıca grafik tablet markaları: wacom, huion, xp-pen, veikk

  ücretsiz çizim uygulamaları: firealpaca (medibang paint de var ama firealpaca'da daha fazla özellik var), krita, gimp

  çizim uygulamalarında layer'lar vardır. bunlar işinizi oldukça kolaylaştırır. örneğin taslağınızı çizdikten sonra başka bir layer açıp asıl çiziminizi çizip taslağı tamamen silebilirsiniz. yani layer ile çizdiğiniz şeyin altta mı üstte mi olacağını ayarlayabilirsiniz.

  dijital çizim olduğu için tamamen yapay olarak bakmamak lazım. bu da bir sanat. deviantart gibi sitelere bakarsanız herkesin kendi çizim stili ve farklı düzeyde çizimleri var. yeni başlayan da var, profesyonel de...

  dijital çizimin bazı avantajları: her rengi seçip çizebiliyorsunuz yani kağıttaki gibi boyaları karıştırmanıza ya da bir sürü boya kalemi almanıza gerek yok.
  -sadece kalem tutarak çok farklı efektler verebiliyorsunuz.
  -yanlış layer'dan çizmediğiniz sürece her hatanın bir telafisi var tam olarak.
  -beğenmediğiniz rengi de değiştirebilirsiniz tabii ki.

  dijital çizim iyidir, candır. siz de bize katılın. isterseniz tabii.

 • resim çizme sevdam yüzünden derslerime bile çalışmazdım. insan bu bataklığa bir düştü mü çıkamıyor bir daha. çünkü resimde huzur var resimde hayal gücü var resimde umutlar var mutluluk var. orada özgürsün kuş gibisin gereksiz üzücü hiçbir şey yok.