• renault'nun yeni otomobilleri 180 kms hızı geçemeyecek

  renault'nun patronu luca de meo yeni otomobillerinde maksimum hız sınırı uygulamasına geçeceklerini duyurdu. renault ve dacia markalı hiçbir yeni otomobil 180 km/s hızı aşamayacak.

  link
  (kaynak almanca)

 • doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. aşırı hız önlenmiş olur.

 • fransızların araba yapmayı beceremediğinin yeni bir kanıtı

 • saçmalık. 179 riskli değil mi? o zaman o da yasaklansın

 • chip-tuning yapan yerlere yeni bir iş sahası açılmış oluyor.

 • haberin çevirisi;

  fransız otomobil üreticisi renault, trafik kazalarını önlemek için yeni arabalarının hızını saatte 180 kilometre ile sınırlamak istiyor. renault'nun patronu luca de meo, şirketin paris'teki genel kurul toplantısında cuma günü yaptığı açıklamada, aşırı hızın ölümcül araba kazalarının üçte biri olduğunu söyledi. bu nedenle, renault ve dacia modellerinin gelecekte 180 km / s'den daha hızlı gitmemesi gerekiyor. isveçli otomobil üreticisi volvo, 2020'de zaten böyle bir sınırlama getirmişti.

  de meo'ya göre renault, tüm araçlarını yine de güvenlik koçu adı verilen bir otomatik hız kontrol sistemi ile donatmak istiyor. bu, hızı yerel hız sınırlarına göre ayarlar ve ayrıca tehlikeli virajlar, hava durumu veya sürücünün dikkati gibi koşulları da hesaba katar.

  volvo'da hız sınırı
  isveçli otomobil üreticisi volvo, gönüllü hız sınırı adımını şimdiden attı. 2019 baharında, volvo yönetim kurulu üyesi håkan samuelsson, isveçlilerin yeni arabalarının ölümcül kazaların sayısını sıfıra indirmek için 2020'den itibaren saatte maksimum 180 kilometre gitmesi gerektiğini duyurdu.


  ---
  günlük kullanılan araçlar için bu hızları kaç sefer görürüz ki zaten. ancak işin garip yani hayati tehlike sanki 180 km/s hızdan sonra başlıyormuş gibi bir algı var. neden 180? burada bence kazaları engellemekten ziyade bir maliyet azaltma politikası var. yüksek hızlara çıkan araçlarda daha iyi taşıyıcı sistemler daha iyi aktarma organları, iyi bir fren sistemi, iyi bir ses yalıtımı, kaliteli lastikler, sıkı çalışmada kendini koyvermeyecek iyi bir motor kullanmak gerekli. hedef azami 180 km/s hıza çıkan bir otomobil şanzımanı, şasisi, motoru tasarlamaksa, eminim 300 km hızları gören araçları tasarlamaktan ve üretmekten daha az maliyetli ve kolay olacaktır.

 • 180 neye yetmiyor ?