• recep tayyip erdoğan'ın 3 çocuk vurgusu

  bir çocuğun hayatını garanti altına almadan, üç tane yapılsın demek son derece riskli bir açıklama

 • rte nin bu politikasının tutmadığı sanırım anlaşılmaya başladı. bu düşüncesindeki en büyük etken kendisinin yaşı ve bulunduğu kuşak.
  çok insan demek güçlü devlet diye düşündü sanırım.

  ama yeni dünya öyle mi azizim

 • önce var olan vatandaşların insani ihtiyaçları karşılanmalı sonra genç nüfus sayısı artırılmalı

 • i̇lkel toplumlarda fazla birey sayısı gücü temsil ederdi. o yüzden olsa gerek.

 • günümüz için değil ama bundan 20 yıl sonrasında epey fark yaratacak söylemdir bence. biz çevremizde 2 çocuk sahibi olan arkadaşlara helal derken, bir kesim 3 ve fazlası çocuk doğuruyor. çocuklarımız azınlık kalıcak. az düşünen, sorgulamayan, at gözlüğü ile dünyaya bakan nesiller getirmek istiyorlar.

 • neden 3 çocuk dediğini 18 yıl sonra onca hatasından sonra bile çok az oy kaybı olduğundan mütevellit anladığım olay. meğer bu minnoş bebelerin ona oy vereceğini düşünüyormuş ya da ben şizofrene bağladım.

  düzenleme: imla

 • bekar bireylerin bile zor geçindiği bu ortamda 3 çocuğu kimden beklemektedir? 3 çocuğun babasına, annesine iş verebilecek midir merak konusudur. çocukların bebek bezleri bile sermaye gerektiriyor artık günümüz piyasasında

 • sanayisi gelişmiş veya gelişme planı yapılmış refah içinde yaşanılabilir ülkeler için işe yarar bir çözümdür. fakat halk kendini doyuramaz, doyursa da rahat yaşayamaz halde ise işte o zaman o çocuk yük haline gelir ailenin sırtına. belki de bu yüzden çocuk yaşta evlilikler oluyordur, sorgulamak lazım. ben şu an eminim tek çocuk politikası olursa evlat kıymetli gelir bazı sözde anne babaya. doğurup doğurup sokağa salmaz belki, refah içinde yaşatmak ailenin sorumluluğu iken çocuğa okuma yaşında yük yüklemez belki. normalde sevmeye kıyamayacağı yavrusunu evlendirmez belki. belki de bir beş sene tek çocuk politikası uygulasak kötü mü olur ki?

  düzenleme: imla

 • nicelikten çok niteliğin önemli olduğu 21. yüzyılda kabul edilebilir olması üzücü olan politikadır. keza artık herkes tarla sürüp savaşa gidip ülkeyi güçlendirmiyor. üç çocuğun eğitimi sağlanmadığında ise vasıfsız iş gücü ortaya çıkıyor/ çıkacak. ne yazık ki :(

 • bana göre türkiye gibi bir ülkede 3 çocuk çok fazla mavi yakalıysan.önce bir çocuğa adam gibi bakın, onun maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayın sonra düşünürsünüz ikinci ve üçüncü çocuğu.

 • bence çin'de zamanında yapıldığı gibi tek çocuk politikasına geçilmeli. nüfusumuza şimdi bile yetemiyoruz. kaynaklarımız artana kadar nüfus artış hızı azalmalı.

  düzenleme: imla

 • birinciye bakamıyor çoğu insan, ne 3 çocuğu?

  düzenleme: imla

 • bir çocuğa zor bakan aileye üç çocuk yapın deyip geçim sıkıntısına sokmak.

  düzenleme: imla

 • bu politika aslında almanya, fransa gibi ülkeler için birebir ve bir zamanlar bizim için de öyleydi. zamanla bozulan ihracat ile ithalat dengesi ve her evin nüfusu dengesiz bir biçimde arttığı için ailelerin refah seviyesinin düşmesi ile külfet durumuna gelmiş fazlasıyla eleştirilen vurgudur.

 • ne kadar çocuk o kadar oy anlayışında olan bir zihniyet.

  düzenleme: imla

 • ilk çocuğu yaptıktan sonra ikincisini yapmak için bir okul yaptırmak gerekir diyen ünlüye celal güngör denir.

 • daha çok çocuk, daha çok vergi prensibiyle yapılmış çağrı. aslında planlı bir şekilde sağlam bir ekonomi ve eğitim altyapısıyla birlikte istenildiği zaman çok yararlı bir çağrıdır ama kendisi sadece istemekle kalmıştır. (bkz: vergi)

  düzenleme: imla

 • bir anne bir baba (2 kişi) eğer bir çocuk yaparsa nüfus azalır. iki çocuk yaparsa nüfus aynı kalırken üç çocuk yaparsa nüfus artar. nüfus artışı bakımından doğru olan vurgudur.

 • kesinlikle yanlış alınmış bir karardır aile planlaması yapılsa dahi 3 çocuk çok fazla gelmekte bu çocukların her biriyle özel ilgilenimediçe çocuklar it kopuk serseri olmayı atatürk düşmanı olmaya kapalı açık ayırma yapmaya yobaz olmaya başlıyorlar herkesin ekonomisi yettiği kadar değil yete bileceği kadar çocuk yapmasına teşvik verilmeli çok özür dileyerek doğurup doğurup salmakla olmuyor bu işler ve birde dünyadaki nüfus fazlalığı var şu an konuşulan bir konudan biride bu ki dünyaya artık insanların fazla gelgiğini düşünüyorlar ki bence bu kesnlikle doğru faydasız bir işe yaramayan bir nesil mi yoksa tüm girdiği alanda fark yaratan etik anlamda ahlakı olan bir nesil mi karar size kalmış oluyor bu noktada

 • 3 çocuk ekonomiyi gizli yükseltme yolu nüfüs artarsa ekonomi gizli oranla büyür. örnek afrikanın nifüs artığı için 0.05 büyümesi.

 • insanların henüz kendisini yetiştiremediği , kendisine bile yeterli zaman ayıramadığı bu devirde ve ülkede tek çocuk yapmak ve onu yetiştirmek , ona güzel bi gelecek sunmak çoğu kimsenin yapamadığı bir durumken üç çocuk yapın diye vurgulamak büyük bir yanılgıdır

  ilgilenmeyeceksiniz çocuk yapmayın

 • bu politikaya hayretle bakıyorum geçen bi videoda suriyeliler 3 yapmazsa çocuk parası alamıyorlar o yüzden herkes çocuk yapıyorlar olması gereken politika ise 1 çocuğu olana para versinler sonraki çocuklara para vermesinler

 • yakında nüfusumuz çin ve hindistanı da geçer böyle giderse

 • bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur, gerisi allah kerim sayın cumhurbaşkanımız 3 çocuk değil de 4 çocuk istemiştir.

 • öğretmen olurken 3 ayrı sınava giriyorsun. belirli bir bilgi birikimin olup olmadığını gösterebilmek için. ardından mülakata giriyorsun bakalım öğretmenliğe uygun musun değil misin diye. daha sonra hepsini geçersen senden sağlık raporu istiyorlar mesleğe başlamadan önce. fiziksel olarak, psikolojik olarak bu mesleği yapabilecek misin diye. çünkü çok önemli bir meslek. çocukları, gençleri yetiştiriyorsun. belirli bir bilgi birikimin, kültürel seviyen olmalı. psikolojin, ruh halin cocuk yetiştirmeye, eğitmeye müsait olmalı. eğer bunları sağlamıyorsan sana öğretmenlik yapamazsın diyorlar.

  bunun yanında en az öğretmenlik kadar önemli olan anne ve babalık için ise hiç bir eğitim, şart vs. yok. isteyen istediği kadar çocuk yapabiliyor. bu çocukları düzgün yetiştirip yetiştirmemesi önemsenmiyor. oysaki insanlar çocuk sahibi olmadan önce kesinlikle bir eğitime tabi tutulmalıdır. çocuk yetiştirirken de anne ve babalara özel programlar olmalı ve bu süreç desteklenmelidir. önemli olan çocuk sayısının kaç olduğu değil, o çocuğu ne kadar nitelikli yetiştirdiğin, ihtiyaçlarını ne derece karşılayabildiğindir.