• psikolog seanslarının aşırı pahalı olması

  bu ülkede mental sağlık bir lüks.

  çok çok büyük bir kesim asgari ücretle geçiniyor. maddi yetersizliğin depresyonu tetiklediğini, depresyonun fakir insanlarda zenginlere kıyasla daha çok görüldüğünü biliyoruz. ancak ilginç bir şekilde riski fazla olan bu grubun tedaviye ulaşması neredeyse imkansız. ki depresyon onlarca örnekten yalnızca biri.

  insanlar kayboluyor ruhlarının karanlığında. sonra intihar ediyorlar, biz de gazete manşetlerinden izleyip vah vah diyoruz. bu sebepten kim bilir kaç kişi bedenen olmasa bile ruhen öldü? çözüm basit gerçi. bir ay terapiye geliyorsun, seansı 300 tl yalnız. aylık da 1200 tlcik. ulan maaşımız 2800 zaten?

  buna nasıl bir çözüm getirilebilir bilmiyorum. maaşlı çalışsalar hepimiz biliyoruz ki bu ülkede devleti arkana alıp maaşı cebinr atmaya başladığı an tembelleşir insanlar. o para nasıl olsa gelir, işine özenmesine gerek yoktur.

 • doğru çözüm seansların ücretiyle oynanması değil, insanların alım gücünün yükseltilmesidir.

 • ızdırap. millet terapi alamıyor ki psikolojik sorunlarından kurtulsun bari devlet desteklesin

 • çok para gerçekten. o parayı veren insanın psikolojisi nasıl düzelsin?

 • pahalılığın sebebi arz-talep. devlet desteklerse ki devletin bu derece otorite sahibi olduğu bizim gibi ülkelerde devlet olmadan bir şey yapılamaz ne yazık ki, ücretin bir kısmını desteklemek, memur olarak psikolog almak gibi çözümler bir miktar işe yarayabilir.

  denetim olmadığından psikolog sandıklarımızın bir kısmı da psikolog değil, ömründe iki kitap okumamış, ruh uzmanıyım falan diyen şarlatanlar var.

  maaş alanın tembelleştiğini milyonlarca vasıfsız memurdan görüyoruz zaten. salla kafayı al parayı, reziller.

 • ekonomi ve siyasi yönetim bu kadar kötüyken böyle şeylerin yaşanması normal. halk fakir, psikologlarda halka göre para alsa onlarda pek iyi geçinemez. herkes kendisini kurtarmaya bakıyor tabi ve devlet psikolog kadrosundan bir suru insani alsa cok iyi olurdu.

 • :

 • işin kötüsü seans ücretini kestiremiyorsun.seans başlar notlar alınmaya başlanır.bir yandan zaman geçiyor, tek seansta biticek gibi durmuyor.pazarlıkta yapamazsın,ben de 200 tl var ona göre değerlendir desen olmaz şimdi.

 • bu zamanlarda çok lazım ama çok pahalı.

 • uygunları da var ama pek etkili değiller maalesef, en azından bana denk gelen değildi. geçen sene sinir kontrol sorunu için gitmiştim, iyice anlattım, çok kolay kontrolden çıktığımı anlattım. bana dediği şey ''sakince içinden 100'e kadar say.''. diyorum bakın böyle böyle ''bir objeye odaklan ve içinden 100'e kadar say.'' diyor. olmadığını kabul ettiremedim bir türlü. ne sakince bir objeye odaklanıp 100'e kadar sayabiliyorum ne de sinir problemim çözüldü. :d

 • psikologsanız da ucuz yani bir denge yok.

 • psikolog/psikiyatrist seanslarının ücretleri düşük değil evet. neden böyle ona birazdan değineceğim. öncelikle maddi durumu yeterli olmayan ve bir uzmanla görüşmek isteyen herkesin seans alabilmesi için devlet desteği şart. bence psikolog/psikiyatrist seanslarının en az 3 seansının ücretinin %40'ının sgk tarafından karşılanmasını yasalaştırmak faydalı olur. bu da istismara açık mıdır? evet. ıstismar edilmesini önlemek için de ayrıca kurallar eklenmelidir.
  peki neden seans ücretleri en az 200-250 tl ? 1) uzman kişi size zamanını ve enerjisini harcıyor. hatta belki kendi enerjisinden/ışığından eksiliyor seans sırasında. insan üzerinde çalışan herkesin de yüksek ücretler alması gereklidir çünkü bir makineyle uğraşmaktan zordur insanı ele almak. söylediği her cümle yılların getirdiği bir tecrübenin ve emeğin sonucudur. yani öyle "konuştuk tavsiye verdi oh ne kolay meslekmiş, bir insanı dinle al 200tl" diyenlerin kulakları çınlasın. eğer doğru cümleleri kuruyor ve doğru tepkileri veriyorsa uzmandır ve ilerleme kaydedersiniz büyük ihtimalle. 2) sizin görüşmek üzere gittiğiniz bir ofis var ve oranın masrafları (kira, ofis temizliği, sekreter maaşı vs) var. bunlar vereceğiniz ücretle devam edecektir. 3) bedava olsa ya da çok ucuz olsa insanların çoğu o uzmanın tavsiyelerini önemsemezler genelde.

 • psikolojisi düzelen insan verdiği parayı hatırlayınca gene kafayı sıyırır. kısır bir döngü oluyor bu iş.

 • herkes dertli olunca ...

 • zamanında psikolaga giderken seans ücreti 200 tl idi ama hocam durumumuzu bilgidiği için bana 100 tl yapmıştı sağolun hocam hakkınız ödenmez bunu da burda yazıyım dedim. adamların hakkıdır

 • "herkes için psikolojik danışmanlık"

  var bir hayalimiz

 • herkese birer seans hediye etsin devlet.
  valla ihtiyaç var. hele ki bu dönem. aciiillll

 • psikoloğa gitmek zihin sağlığı bakımından çok önemli, fakat ülkemizde hem pahalı hem de iyi bir psikolog bulmak zor.
  böyle zamanlarda bende bir dizide izlediğim sahneyi hatırlıyorum.
  "kimse sana yardım etmeyecek ve kimse senin için üzülmüyor."
  maalesef günümüzde bu söz çok doğru, kendi psikoloğunuz olmaya çalışın. ben öyle yapıyorum...

 • kendi kendinizi dinlemeyi öğrendiğiniz gün psikoloğa ihtiyacınız kalmayacaktır.