• pitbull

    insan eli ile laboratuvar ortamında üretilmiş köpek cinsi, yaratılışı amacıyla saldırgan olduğundan ne şartlar altında beslenirse beslensin karşı olduğum saldırgan köpek cinsi. bu konuda daha sert tedbirler alınmalı, beslenmesi, üretilmesi ve çoğaltılmasının önüne geçilmelidir.

  • sahibinin yetiştirme tarzına göre hareketleri farklılık gösterir. saldırgan olmalarının en büyük sebebi yanlış eğitim verilmesidir. ayrıca youtube üzerinde maalesef oyuncak haline gelmiştir. para kazanmak için pitbull beni kovaladı başlıklı bir çok video bulunmaktadır. :(

  • bir arkadaşım çöp kenarında bir köpek bulmuştu. veteriner hekime götürmüş, "bu pitbull, nerden buldun?" demişler. iç dış parazit tedavisini yaptırdı, aşılar filan 3 hafta sonra görmüştüm köpeği. bildiğiniz köşe yastığı, al kucağına mıncıkla sev. evdeki kedilerim bile bu kadar uysal değildi. belki yavru olduğundandır diye düşünmüştüm, sonra başka bir hekim arkadaşımla sohbet ederken konu açıldı, "tür olarak evet kasları çok güçlü iri yapılı ama saldırganlık bakımından ciddi bir farkları yok, haberlerde gördüklerinin çoğu eğitim tarzından. köpeği bodruma zincirliyorlar, 3 gün aç bırakıp ıslak odunla dövüyorlar. sırf benden korksun bana itaat etsin ama vahşi olsun, etrafımdakileri korkutsun diye. zaten genelde kendine güveni olmayan, kendisi vahşi sadist tipler özellikle yetiştiriyor bunları. yoksa şiddet görmeyen, dövüştürülmeyen, evde bakılan, yatağında seninle uyuyan, sevilen köpek pitbull da olsa rot da olsa dogo da olsa öyle önüne gelene saldırmaz" demişti.
    ben de öyle düşünüyorum. istisnalar hariç, hayvanlar çocuk gibi, sahibinden ne görüyorsa ilerde o şekilde davranıyor.