• patent

  bilimsel ve teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama alanında kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belge. (tdk)

  türkiye'de en çok patent alan firma turkcell'dir.

  üretmek istediğiniz bir ürünü siz ürettikten sonra başkası üretmesin diye almanız gereken belgedir. eğer bu belgeyi almazsanız ve ürününüzü başkası üretirse hak talep etmeniz çok zordur. onun için önce patent alın sonra insanlara sunun. patent her kurumdan alınmaz ve alınmamalıdır. üretiminiz çok büyük ve dünya çapında ihtiyaç duyulacak bir şey ise eğer üçlü patent adı verilen belgeyi almanız gerek. tabi bu üçlü patent'in ücreti bilerce (belki milyon) lirayı bulabilir.

  makine üretiminde iyi bir fikri olan ve ekip arkadaşı olmak isteyen kişiler ürünlerini yetkili mecrilere anlatmamalı, internette çok fazla aratmamalı veya güvenli bir tarayıcıdan aratmalıdır. ben teknoloji ve sanayi bakanlığından birisine 2 ay önce anlattım, geri dönüş yapacaklarını söylediler fakat dönmediler. anlattığım şahıs "gerçekten çok iyi fikir bunu düşüneceğim." dedi. bence çalacak fikrimi ve önümüzde ki haziran ayında bu makine mi türkiye'nin büyük şehirlerinde göreceğiz. eğer öyle bir şey olursa o adamı çok net vururum. sevgiler.

 • 2019 yılı için her 1 milyon vatandaş için yapılan başvuru sayısı:

  1)isviçre 988
  2)isveç 432
  3)danimarka 411
  4)hollanda 403
  5)almanya 333
  39) türkiye 6

  en çok başvuru yapan şirketler
  1)huawei
  2)samsung
  3)lg
  4)united technologies
  5)siemens

  türkiyenin son üç yılda başvurduğu patent sayısı
  2017 => 911
  2018 => 574
  2019 => 465

  şunu da ekleyeyim, türkiyeyi şirketler sıralamasına soksaysık 465 başvuruyla 43. sırada olacaktı.
  ne kadar geride olduğumuzu gözümüze sokan istatistikler.

  kaynak

 • sınırlı bir süre ve yer için patent sahibine, üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ithal edilmesini engellemek amacıyla tanınan tekel haklarıdır. bu hakkın kullanımının buluş sahibine ait olduğunu gösteren belgeye ise patent belgesi denir.

  patent belgesi, buluş sahibinin izni olmadan başkalarının patentli ürünü ticari olarak izinsiz olarak; üretmesini, kullanmasını, satmasını, ithal veya ihraç etmesini engeller.

  patent, patentlenebi...atent davaları