• panik atak

  aniden gelen korku, ölüm hissi ve kalp atışının hızlanmasıyla beraber kısa süreli şok

 • panik atak gerçekten hayatımızı olumsuz etkiliyor atağı tekrar geçirme hissi insanın sosyalleşmesini sorun haline getiriyor

 • her ne kadar belirtilere ve yaşayacağınız duruma aşina olursanız olun, bu illet yine de birdenbire ortaya çıkmış gibi sanki ilk defa yaşıyorcasına hissettiriyor.
  halbuki 2 gündür sürekli tuvalete çıkma hissiyatı ve baş dönmesinden anlamam gerekliydi. fakat spordan sonra yorgunluğun verdiği bir çarpıntı olduğunu sandığım panik atağım, titremeler ve tüm vücudun uyuşmasıyla kendini belli etti. bazen bu denli bir titreme olmuyor fakat başından aşağı kaynar sular dökülüyorcasına sıkıntı veriyor ve beraberinde nefes darlığı yaşatıyor. kimsenin yaşamasını istemeyeceğim bir durum. fakat bizim ailede genetik diyebileceğim kadar fazlaca yaygın.

 • insanın kendi beyni ile savaş verdiği bir durum. ama yenmek tamamen kendi elinizde. antidepresan kullanarak sadece erteleyebilirsiniz. panik atağı azaltan faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz:
  -düzenli spor yapmak. bunun neden, panik atak vücutta bir hayli kas gerginliğine sebep olur. bu kas gerginliği yapılacak spor aktiviteleri ile en alt düzeye inecektir.
  -düzenli beslenmek.
  -düzenli meditasyon yapmak. bana göre en etkilisi budur. düzenli şekilde yapılan meditasyon hayata çok farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlamaktadır.
  -düşünceler arasında kapılmadan bir uğraş bulmak.
  -insanlarla daha fazla sosyalleşmek.
  -ortamlardan kaçınmak yerine, ortamlara girerek bunun normal bir şey olduğunu beyne hissettirmek.
  -aşırı şekerli besinler tüketmemek. bunun sebebi ise aşırı şekerli besinlerin vücuda üst düzeyde enerji yüklemesine neden olması ve bununda vücutta yanma, terleme, çarpıntı gibi etkilerle kendini göstermesidir. yani panik atak olmasanız bile o an sizi buna sevk edebilir.
  -panik atak esnasında çevredeki nesneleri isimleri ve renkleri ile sayarak beynin odak noktasını buradan uzaklaştırarak, panik atak düzeyini azaltmak.
  -rutin sağlık kontrollerinizi yaptırarak sağlıklı bir vücudunuz olduğunu anladığnızda panik atak daha da hafifleyecektir.

 • kafein ile kötü anlamda coşacağınız heyecanlı bir psikolojik rahatsızlık. 3 yıldır birlikteliğimiz var, uzun bir süre daha devam edecek gibiyiz