• pandemide işverenlerin işçileri sömürmesi

  sizlere hem çevremde gördüğüm örneklerden hem de bizzat içerisinde olduğum durumdan yola çıkarak pandemide işverenlerin işçileri nasıl sömürdüğünü anlatmak istiyorum. öncelikle çevremdeki arkadaşlarım çeşitli büyük firmalarda çalışıyorlar ve evden çalışmanın gelmesiyle birlikte kendilerine "zaten evdesin yaparsın" "zaten yasak var dışarıya çıkamazsın halledersin" gibisinden şeyler söyleyip izin günlerinde de ekstra çalışmaya zorlanıyorlar. kendi içinde bulunduğum durum ise daha farklı ismini paylaşmak istemediğim özel bir bankada çalışıyorum geçen seneden bu yana 1 ayın 3 haftası yani 4 haftada 3 hafta haftalık izin günlerimiz iptal ediliyor. önce bir vardiya yapılıyor ve izin yazılıyor 2 gün sonra yoğunluk kaynaklı izinlerimizin iptal olduğu söyleniyor. bunun yanında bankanın yoğun olduğu saatlerde bizzat çalışmanız için yöneticileriniz tarafından geç saatlerde aranıyorsunuz ya da mesaj alıyorsunuz. pandemide işverenler bence 3 kat daha fazla sömürü yapmaya başladılar devletin evden çalışmayla alakalı ciddi bir araştırma yapması gerek haftalık çalışma saatleri +60 saatlere dayanmaya başladı ve sırf işsiz kalmamak için her şeyi sineye çektiğimizi gören işverenler baskılarını her geçen gün bir doz daha artırıyorlar.

 • türkiye'de çalışma ve uyuma saatlerini eurostat gibi kuruluşlar paylaşıyorlar: eurostat avrupa kıt...ışma saatleri

  uyuma saatleri: landgeist avrupa kıtasında uyuma saatleri

  dünyada daha az çalışmanın daha çok verim getireceğine dair bir yönelme var. ispanya (ki türkiye'ye yakın bir ekonomiye sahip kısmen denilebilir): haftada 4 gün çalışma farklı dünya ülkelerine, özellikle iskandinav ülkelerine bu durum için bakılabilir. amazon, facebook, google gibi dünya devlerinin uyku odaları mevcut: haber1
  haber2
  haber3

  türkiye'de genel bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olabilir. fakat şu da var; tüm dünyada pandemiden dolayı evde çalışanların çalışma saatleri arttı. i̇ngiltere'de çevr...maya dair anket tüm insanlığa (bizlere)(ve tüm hayvanlara, doğaya, dünyaya da) kolaylıklar ve hayırlı, güzel zamanlar dileğiyle...

 • 2300 maaş sigorta yok. sabah sekislz akşam altı söyleyeceklerim bu kadar.

 • bu durumu yaşıyorsanız istifa edip başka bir iş bulun. niteliğiniz yetmiyorsa nitelik edinin ve o işverenin çatısı altında durmayın. bu kadar basit. paranız yoksa biraz tasarruf edip, biraz daha bu işe sabredip birkaç ay yetecek parayı çıkardıktan sonra işten çıkın.

  iş yok diyorsanız da insanların vergiyle kanını emip iş kurmalarını engelleyen ama kendisi de hiçbir iş kurmayan devlete söylenin. işveren elbette kendi karını düşünür, başında onu denetleyecek bir devlet olmazsa elbette sömürür, başka türlü nasıl kar elde edip insanları işe alacak, ürününü geliştirecek?