• özgürlük

  kelime anlamı ile insanın hiçbir sınırlama ve zorlama olmadan düşünme düşündüklerini söyleme ve davranma durumu.

  peki gerçek anlamda özgürlük ne demek?
  bence özgürlük bir başkasının özgürlüğüne tecavüz etmeden istediğin bir eylemi yapabilmektir. herkesin özgürlüğü diğerinin özgürlüğün çizgisinin başladığı yere kadardır.
  sizlerin bu konudaki fikirlerini merak ediyorum.

 • a kişisinin, yasalar çerçevesinde b kişisinin haklarını ihlal etmediği sürece isteklerine göre hareket edebilmesidir. maalesef günümüzde bazen yasalar insanın özgürlüğünü haksızca ellerinden alabiliyorlar.
  örnek: arjantin.

 • benim özgürlük tanımım "başkasının özgürlüğüne tecavüz etmeden istediğin bir eylemi yapabilmektir. herkesin özgürlüğü diğerinin özgürlüğün çizgisinin başladığı yere kadardır." tanımını içermekle birlikte şunları da içerir:
  * kişinin istemediğini yapmaması.
  * kişinin vergi vermemesi. eğer vergi alınacaksa da devlet harcamalarının yüzde yüz şeffaf olması

 • bu kavram bana aslında ne istediğimi anlatıyor. hani daha fazla para kazanmam gerektiğini istediğimde ve bunu daha az çaba ile yapmam gerektirdiğini hatırlatan bir kelime çünkü ben zengin olmak istemiyordum ben özgür olmak istiyorum. hala sevemesem de bu düzeni, bu dünyada özgürlüğün anahtarı para. eğer istediğin bir şeyi istediğin vakitte alabiliyor ya da yapabiliyorsan özgürsün.

 • kitap alırken acaba ne kadar diye düşünmemek,tiyatro/sinemaya giderken fiyatını düşünmemek,markete girince aman en ucuzunu alayım dememek en büyük özgürlüktür. böyle sorunları kalmayan insan üretmeye,yenilenmeye ve en önemlisi de özgürleşmeye başlar.

 • özgürlüğü yitirdik dostlar
  ardından bir çift sözüm var

  havaya benzerdi biraz
  varlığı duyulmazdı özgürlüğün
  yokluğu dayanılmaz

  saklamayın derdi özgürlük beni kendinize
  esirgemeyin beni ellerden
  esirgendikçe tükenirim çünkü
  paylaşıldıkça çoğalırım ben

  oysa kendimize kalsın diye özgürlük
  ona bahçelerde duvarlar ördük
  uçup gitti kuş misali bahçelerden
  ne eller gördü hayrını ne biz gördük

  yurttaşlar derdi özgürlük bu devleti
  sizler yöneteceksiniz el ele
  yaşatabilmek için beni
  yaşayabilmek için benimle

  oysa dünyalarımız öylesine küçüktü
  devlet öylesine büyük
  yönetilmek öylesine rahattı
  yönetmek öylesine yük

  bir seyirlik oyun saydık devleti
  bıraktık oyuncuların eline
  düdük çaldı oyun bitti
  haydi denildi herkes evine

  yok artık dostlar
  ağlamanın yararı
  ellerimizle kazıldı
  özgürlüğün mezarı

  kendimizi gömdük içine
  .(bkz: bülent ecevit)

 • sadece gazeteydi hürriyet, sen olabildiğince özgür ol.

 • insan özgürlüğünün uğrunda neyini vermez ki?
  boğazına ip geçirilmiş hangi milyoner bir soluk hava için mmilyonlarını feda etmezkii

 • özgürlük, çok farklı yorumlanabilecek bir kavramdır bence. genel olarak anlamı insanlar istedikleri gibi düşünebilir, fikrini belirtebilir ve davranabilir ancak başka bir kişinin özgürlüğünü işgal etmemek şartıyla. özgür olmak güzel ama acaba özgürlüğümüzün de bir sınırı olmalı mı? mesela sokakta can çekişen bir köpeği alıp veterinere götürmemek vicdansızlık mı yoksa o kişinin özgürlüğü mü? ya da benim istediğim şekilde giyinip istediğim yerde dolaşabilmem etik dışı mı yoksa özgürlük mü? özgürlük tam olarak ne ve nerede yaşanıyor onu bilmiyorum. çünkü toplumdan topluma değişen bir şeydir. mesela biz kuzey kore'de yaşayan insanların özgürlüklerinin olmadığını düşünüyoruz. ama ya onlara göre özgürlük böyle bir şeyse? onlar kendi ülkelerinde özgür olduklarını düşünüyorlarsa? ya da onların değerlerine göre özgürlük böyle yaşanmalıysa? bu çok karmaşık bir konu bence. "özgürlük tam olarak budur" diye bir şey söyleyemeyiz. toplumların etik ve ahlaki yapısına da ters düşmemeli bana göre. özgürlük insanlara dayatılan bir şey de olabilir. yani "ben bunu yapabilir" fikri bize dayatılan da olabilir, biz böyle düşünmeye zorlayanmış da olabiliriz. özgürlük konusu bana göre sonu gelmeyecek bir tartışma. yani insanoğlu olarak dünyanın sonuna kadar bu konu üzerinde sürekli düşüneceğiz ve tartışacağız ama kesin olarak ne olduğunu bilmeyeceğiz.

 • eğer özgürlük dediğiniz kavram bir başkasının özgürlüğünü kısıtlıyorsa o özgürlük değildir.

 • özgürlük ne sonsuzluğu ifade eder ne de sınırsızlığı. kurallar dahilinde kişinin yapabilecekleridir. kişinin yapmak istediği başka kişilere zarar verecekse bu özgürlük olmaz. doğu türkistan'da çin'in baskısı altında olan kardeşlerimiz var. yardım eli uzatamadığımız, içimizde derin bir yara olan kardeş bir halk. çin'in cumhuriyetçi yapısına uymayan baskıcı, ezici tutumu. yardım eli uzatamıyorsak biz ne kadar özgürüz?

 • benim için istemediğim şeyleri yapmamak. özgürlük her istediğiniz şeyi yapmak demek değildir. bencil olmamak,sınırlarını bilmektir.

 • hava gibi bir şey olunca hissetmiyordum olmayınca boğuyor. hareket edemiyorsun.

 • kimseye zararın olmadan kendi sınırların içinde yaşamaktır