• oruç tutmak

  sağlıksız aktivitedir. arap mitolojisine inanıp 30 gün aç kalmayınız efendim.

  editbüdüt: arkadaşlar vikiyi eksileyip cennete gidebilirsiniz. eved.
  ayrıca sözlükte şakirtlik yaparak imanınızı cümle aleme gösterebilirsiniz.

 • sosyetikler zayiflamak için bir şey yemeyip anoreksiyaya doğru ilerlerken adı detoks oluyor modern bir uygulama oluyor. ama müslüman bir kimse dininin gerekliliklerini yerine getiriyor diye boşuna aç kalmış oluyor öyle mi ? bu ilginç terimler kargaşası beni yoruyor.

 • bana küçükken öğretilen asıl amacını pek yerine getirmediğini düşünüyorum: fakirin hâlinden anlamak, gıyabla sınanmak vb.

  ben ne islamla ne hristiyanlıkla ne de ateislikle ilgilenen birisiyim. hülasa dinlerle pek aram yoktur. ancak 18 yılda illaki dini öğretilere maruz kaldım ve oruç da tuttum. oruçtan benim çıkardığım dersse şu oldu: insanın hayatında oruç tutarkenki gibi, gıyabla sınanıp iktifa etmesi yararlı olabilir. ayrıca behimi duygulara, içgüdülere gerektiğinde karşı koyup olmamız gereken yolda ilerlememiz de gerekli.
  bu iki saydığım oruç adı altında "benim öğrendiğim" idi.

 • ibadet için yapılıyorsa iyidir hoştur, ancak fakirlerin halini anlamak için yapılıyorsa gözümde anlamsızdır. belki o günün koşullarında mantıklı görülmüştür.

 • tutup tutmamak kişinin kararıdır ancak oruç tutmanın fakirlerin halinden anlamakla alakası yoktur. fakirin tek derdi açlık ve susuzluk değildir ki sahur ve iftarda fakirden kat be kat fazlası yeniyor zaten. fakirinki gibi bir evde yaşamıyorsunuz, fakir gibi giyinmiyorsunuz, fakirin bulunduğu ortamlarda bulunmuyorsunuz, fakirin yediğinin çok daha fazlasını ve kalitelisini yiyorsunuz, fakir tüm sene açken siz sadece bir süreliğine çakma bir açlık çekiyorsunuz. bu da fakirin halinden anlamanın ancak yüzde biri oluyor.

 • oruç tutmanın amacı, yoksul insanların halini anlamaktan ziyade; oruç tutan kişinin kendi nefsine hakim olmasını, sabırlı olmasını, kötü sözlerden kaçınmasını, her türlü kötü istek ve arzulardan uzak durmasını sağlamaktır. oruca '30 gün boyunca aç kalmak' gözüyle bakılmamalı. oruç fiziksel olarak aç kalmak değil, manevi olarak kendini doyurmaktır.
  edit: imla

 • bu bilinçle oruç tutan insan sayısı çok az. sadece farz olduğu için tutuyorum diyen var. farz ama neden farz bunu bilmiyor
  ---
  @prokaryot sevgili kardeşim orucun arap mitılojisinden geldiği kanısına nerden vardın acaba. ben şimdi burda sana oruç u anlatsam inanmayacaksın. kur'anı kerim i aç oku bak öğren. kur'an-ı kerim araplara değil bütün insanlığa gelmiş bir kitaptır. onu oku

 • farklı bir bakış olarak:
  müslüman bir kişi için, kendisine verilen şeyin zekatını vermesi şarttır. bir şey kazanmışsa, bu ona verilmiştir ve zekatını vermelidir. işte bununla bağlantılı olarak, fizik vücudu da ona verilmiştir, ve oruç tutarak fizik vücudunun zekatını verir kişi. ramazan orucu için değil belki ama "perşembe orucu" diye geçen ve geleneksel olarak her perşembe günü tutulan orucun sebebinin bu olduğunu duymuştum. bakış açısı olarak hoşuma gitmişti paylaşmak istedim.

 • oruç tutmak aç kalmak demek değildir. her anlamda kendini tutmaktır.
  gözünü, kulağını, dilini, ve nefsini tüm günahlara karşı tutmak. eğer bu bilinçle oruç tutamıyorsak bilelim ki yaradanın bizim aç kalmamıza ihtiyacı yok. niye oruç tuttuğumuzu bilelim. iki soru,
  1) oruç nedir. 2) neden tutulur ;)

 • birinin halinden anlamak için onunla aynı koşulları yaşayacak kadar ilkel düşünmeye gerek yok. örneğin madde bağımlılarını anlamaya çalışıp terapi verirken bağımlılık yaşamış olmamıza gerek yoktur.

  ayrıca oruç tutmak islamdaki karşılığı ile aynı olmasa da bir çok toplumda farklı biçimlerde de uygulanabilen bir tür irade eğitimidir.

 • bağışıklığı düşürmeden, akşam sağlıklı beslenerek tutulmalıdır. pandemiye karşı savaş için bağışıklık önemlidir.

 • inanç, sağlıkla çelişmediği sürece hak açısından saygı gerektirir. fakat şu anda pandemi dönemindeyiz. tavsiyem oruç tutulmaması yönündedir. zaten dinlerde de sağlık, kuralları esnetmektedir.

  orucu ille tutmak isteyen kişinin, beslenme değil de sosyal medya ya da dopamin diyeti şeklinde tutması zannımca daha iyidir.

  pandemide vücut direncinizi olumsuz etkileyecek her şeyden kaçınmalıyız. şakası yok!

 • oruç tutmayı bilimsel açıdan incelemek için büyük bir konu açmak isterdim ama şu an yazar olmadığım için kısaca analatacam

  intermittent fasting (aralıklı oruç)
  bir çok dinde bahsedilen bi süre boyunca aç kalma olayı. aç kaldığımızda leptin denilen hormon salgılanır peki nedir bu leptinin önemli nedir bana göre önemli etkisi growth hormon(buyume hormonu) salınımını tetiklemesi mideniz doluyken growth hormon salgılanmaz (gece dolu mideyle yatmamanızı tavsiye ederim) insülin salgılanınca growth düşer insülin düşünce growth yükselir insülin ve growth arasında hep bu zıtlık vardır

  peki ya nedir bu growth hormon 191 amino asitten oluşmaktadır hipofiz bezinden salgılanır yararlarını kısaca anlatmak gerekirse

  cilt güzelliği; televizyonda gördüğünüz bir çok manken doktor kontrolünde growth hormon kullanmaktadır bir çok vucut geliştirme sporcusuna bakarsanız da ciltlerinin pürürssüz olduklarını göreceksiniz

  yağ yakımı sağlar; growth hormonun içinde bulunan hgh fragment dedigimiz dizilim tamamen yağ yakımına odaklıdır bu peptid dışardan da alınabilir sporcular arasında kullanımı yaygındır

  büyüme üzerindeki etkileri; kıkırdak ,kemik kas gelişimi , organ gelişimi üzerinde etkileri

  aklıma şu an bunlar geldi ilerde yazar olursam growth hormonun insan vucudu üzerinde ne gibi etkileri oldugunu detaylıca yazarım

 • 23 nisanda amerika'ya gidecegimden gecen hafta tuttum. allah kabul etsin. su an aclik hissetmesem de susuzluk var.

  amerika ve karayipler macerami kacirmamak icin simdiden abone olun :);)

 • buhari'de geçen bir hadiste orucun aç ve susuz kalmak için tutulmadığı şu şekilde anlatılır; ''yalan sözden, kötü amelden ve kötü söz konuşmaktan kaçınmayan kişinin aç ve susuz kalmasına allahın ihtiyacı yoktur (allah onun orucunu kabul etmez).

  ramazan boyunca kaçınılan bu hertürlü kötü ve günah eylemlerin, yılın geriye kalanında da alışkanlık olarak devam ettirilmesidir. ramazan boyunca elde edilen manevi arınma ve terbiyenin tüm yıla yayılmasıdır.

  fıkhi açıdan oruç tutmaya engel bir sağlık sorunu olanların, doktor tarafından tutmaması gerektiği söylenenlerin ise oruç tutmaları farz değildir, aksine doktorun söylediğini dinlemek farz olur. bu noktada islam kolaylık sağlar ancak hiçbir problemi yokken, virus salgını var tutmamak en iyisi gibi sözlerle daha hasta olmadan oruç tutmaktan muaf olma durumu yoktur.

  müslüman olmayanların ise yapacakları yorumlarda saygılı olmaları gerekmektedir. malesef islam aleyhinde açılan her konuda doğrudan ya da dolaylı olarak islama, allah'a ve hz. muhammed'e hakaret dolu sözler içermektedir. müslümanlar kendi dinlerine laf edilmedikçe karşılık vermez ve hiçbir inanca saldırıda bulunmazken, inanmayanlardan tam aksi bir davranış görüyoruz ve ağza alınmayacak yorum ve hakaretler yazıyorlar. bir müslümanın böyle bir davranış yapması yasak (onların allahtan başka taptıkları hakkında kötü konuşmayın ki, onlar da haddi aşarak bilgisizce allah hakkında kötü sözler söylemeye kalkışmasınlar- enam 108) ve bu davranışlardan kaçınırlar. bu müslümanlar ile bu hakaretleri yapalar arasındaki ahlak farkını, hak ile batıl arasıdaki farkı net bir şekilde gösteriyor. bir müslüman olarak öyle bir durumda olmadığım için allah'a şükrediyorum.

 • aç kalmaktan ziyade nefis terbiye önceliğidir.

 • müslüman kişilerin yapmak zorunda olduğu ibadet (namaz kılmak gibi :d)

 • evrimsel açıdan insan için yararlı aktivitedir. özellikle aralıklı orucu hayatımıza dahil etmeliyiz.

 • hayatı boyunca açlık yaşamamış bir insan açın halinden anlamaz. kimseyi kandıramayalım. susuzlukla sınanmamış bir insan da suyun kıymetini bilmez. insan doğasında olan durum bu. hep daha iyisini ister ama dünü unutur. dün ne olduğunu hatırlamaz bile.
  -ramazan ayında herkes bir olur. açı da akşama kadar yemez, zengini de ama aklıma yatmayan bir şey varsa o da oruç gibi sağlıklı bir aktivitenin hunharca katledilmesidir. .
  -3 çeşit yemekle ziyafet çeken mi ararsın?(ağır,yağlı,hazmı zor) yemekten sonra apar topar emzik gibi ağzına sigarasını alanı mı ararsın? böyle oruç tutmanız vücudunuz için zararlı. lütfen irade gücünüzü kontrol edin. bir dengeniz olsun.

 • oldukça zor bir ibadet. fakat oruç tutarken yaşanılan o hisler öyle güzel ki. elinizin altında olan, normal zamanda size helal olan şeylere oruç vaktinde el uzatmamayı başarabilmenin hazzı, iftar anında ezan başladığındaki o kavuşma heyecanı, acizliğini idrak edebilmek. kısaca iklimden iklime götüren bir ibadet.

 • oruç tutmanın amacı, yoksul insanların halini anlamaktan ziyade; oruç tutan kişinin kendi nefsine hakim olmasını, sabırlı olmasını, kötü sözlerden kaçınmasını, her türlü kötü istek ve arzulardan uzak durmasını sağlamaktır. oruca '30 gün boyunca aç kalmak' gözüyle bakılmamalı. oruç fiziksel olarak aç kalmak değil, manevi olarak kendini doyurmaktır.

 • oruç;kişinin kendini nefsani olarak terbiye etmesi ve en önemlisi dünyevi zevklerden kendini ruhsal inzivaya çekmesidir.

 • herkes sağlıklı falan demiş de; kimse bu konu hakkında sağlıklı olduğunu doğrulayan bir argüman, makale koymamış.
  intermittent fasting yani aralıklı oruçun sağlık ve hastalık süreçleri üzerindeki etkisini belirten bir makale bırakıyorum. impact of intermitte...sease processes
  aralıklı yemek yemenin birçok faydası olduğu aşikar. (direkt oruçla ilgili bir makale bulamadım. bu aralıklı beslenme de günün belirli saatlerinde katı beslenmek, kalan saatlerde kahve vs. hariç 'sadece sıvı tüketilebilir' şeklinde olan bir beslenme çeşidi.) (bkz: intermittent fasting)
  fakat bu dini amaçla tutulan oruçta su da içmek yok diye biliyorum. uzun süre su içmemek en başta böbrekleriniz olacak şekilde kötü etkiler oluşturabilir. uzun süre sussuz kalmanın vücutta bazı etkileri:
  1 - unutkanlık
  2 - konsantrasyon bozukluğu
  3 - baş ağrısı
  4 - kabızlık
  5 - saç dökülmesi ve kepeklenme
  6 - emziren kadınlarda süt azlığı
  7 - kas krampları
  8 - böbrek fonksiyon bozuklukları
  9 - idrar yolları enfeksiyonu
  10 - böbreklerde kum ve taş oluşumu
  oruç tutuyorsanız iftarda sahurda en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

 • dinlere her ne kadar inanmasam da çevredeki insanların inançlarının oruçta yarattığı heyecan bir başka.