• öğrencilerin intiharları arttı

  yks ve lgs sınavlarından sonra öğrencilerin intihar haberlerinin arttığını öğrendim ve kahroldum. ben öğrenci sendikasına 1-2 aydır üyeyim ve virüs yüzünden ilk kez yüz yüze görüşeceğim öğrenci sendikasında ki diğer insanlarla.
  bu görüşmede bu konuyu ve neler yapabileceğimizi konuşacağız, lütfen yardımcı olmak isteyen herkes kendi fikrini yazsın.
  türkiye de öğrenci intiharlarını nasıl azaltabiliriz?

 • ne yazık ki tuhaf karşılayamadığım bir durum artık. avrupa'da (kuzey avrupa) insanların hayatın monotonluğundan sıkılıp intihar ettiğini okuyordum geçtiğimiz yıllarda. bizde de bir hayat elde edememe kaygısı sonucu intihar edlyor insanlar.

 • bir diş hastanesi ile anlaşmaya gitmedi rektörümüz, gelen teklifleri kabul etmiyor ve hasta bakamayacağız. yatay geçişle gidin dedi bize. diğer makamlar denetlemeye gelse, devlet öğrencisini yarı yolda bırakmasa böyle olmazdı. yani düzen böyle olmasa öğrenciler intihar etmezdi.

 • bunu azaltılabilmesi için ilk olarak ebeveynler üzerinden gitmek gerekiyor. çünkü çocukların belli bir yaşdan sonra üzerlerine yüklenen aşırı yükten dolayı çok fazla yıpranıyorlar. lgs ve yks gibi sınavlara çalışan emek veren öğrenciler sınavları kazanamazlar ise hayatlarının sonu olduğunu olduğu psikolojisine bürünüyorlar. bir de çocuklar aile içerisinde her başarısızlıkta kötüleme durumuda mevcuttur.

 • sınavlar öğrencileri çok yoruyor, bunun üstüne aile ve çevre baskısı da ekleniyor.
  eğitim sistemi ve sınav sistemi geliştirilmeli. yks öğrencileri sınavı kazanabilmek için birçok kez mezuna kalmaya başladılar. artık çok fazla yığılma var. gerçekten bir neslin gençliğini yediler.