• ödemelerde kripto para kullanılmamasına yönelik yönetmelik

  merkez bankasının resmi gazetede yayınladığı yönetmeliğe göre 30 nisan 2021 tarihinden itibaren kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmıştır.

  bütün gelişmeleri sonradan takip etme huyumuz hiç değişmeyecek. okullarda saçma şeyler öğreteceğinize borsa eğitimi, program yazma gibi dersler verilse ülkede işsizlik sorunu kalmaz en azından. yazık gerçekten çok yazık...

 • haber linki

  ülkemiz kendi dijital parasını oluşturursa bu hamle ile niyetlerinin rekabet etmek olduğu anlaşılır gibi.
  aksi taktirde savaş açmak ve eski sistemi savunmak bizi "banknot" kağıt parada da olduğu gibi sistemin dışında bırakır.
  hayırlısı.
  ---
  çok duygusal yaklaştım bu kripto paralardan vergi alamadıkları için olabilir.
  muhtemelen vergi alınmaya başlandığı gibi yasak kalkar.

 • uyanık esnaf vergisiz satış yapamasın diye yürürlüğe girdiğini düşündüğüm karar. verginin yolu bulunursa muhtemelen değişecek olan yönetmelik.

 • +vergi alamıyoruz efendim.
  -yasaklayın o vakit.

 • yıl 2030:

  avmye giden bir genç kız düşünün. bu kızımız bir mağazaya uğruyor, alışverişini yapıyor, ama bakıyor ki banka hesabında yeterli para yok. babasından para istiyor, babası da blockchain ağı ile (solana'yı araştırırsanız, ne demek istediğimi anlarsınız) kızına saniyeler içinde para yolluyor. kızımız da bu sefer yine blockchainde akıllı kontrat yoluyla satın aldığı malın/hizmetin parasını ödüyor. sonra akşam herkes evdeyken babası kızına fazla harcama yapmaması gerektiğini, ailece bir iki ay içinde ethereum biriktirerek volkswagen'den veya tesla'dan elektrikli araba alacaklarını hatırlatıyor.

  neden bu senaryoyu anlattım? çünkü geleceğin dünyasında (geleceğin türkiyesinde değil, biz o yıllarda mızraklarımızın ucunu törpüleyeceğiz) bu anlattıklarım çok çok normal gelecek. kardeşlerimiz, belki çocuklarımız kripto parasız bir dünyayı düşünemeyecekler bile.

  dünyada en çok kripto paralarla ilgilenen dördüncü ülkesin, bazı işletmelerin, restoranların fiat para birimi yanında kriptoya da geçmiş, dünyada bu dönüşümü en hızlı sağlayabilecek, halkı buna hiç olmadığı kadar hazır bir ülkesin, ve blockchain devrimini sırf vergin kesilmesin diye resmen elinin tersiyle itiyorsun. gerçi sorun yok, biz coğrafi keşifleri, sanayi devrimini, endüstri 5.0'ı da kaçırdık. çok üzgünüm ama bizden bir halt olmaz.

 • hediye de mi yasak? bana ethereum hediye eden kişi olursa, ona hediye vermezsem ayıp olmaz mı?

 • geleceği görememektir. z kuşağının aileleriyle temas etmek yerine, onların benimsediği şeyleri anlamaya çalışsalar keşke.

 • hızla gelişmekte olan geleceğin para piyasasını görmezden gelmektir.ülke olarak önümezdeki fırsatı tepmek anlamına geliyor bu yönetmelik prof. dr. özgür demirtaş'ın bu konuda önemli tavsiye ve uyarıları olmuştur.
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=do60snxiyga)

 • kripto parayı yasaklayan bu zihniyet=matbaayı engelleyen osmanlı

 • zaten şu an türkiyede kimse alışveriş için coin almadığından çok bir fark yaratacağını düşünmüyorum.

 • kriptoya ve gelecekle ilgili yeniliklere bakış açısını bu sayede anladığımız bir karar oldu. bundan sonra bu konuyla ilgili çok da ileri görüşlü, kolaylık sağlayan ön açan bir adım beklemem.

 • bizim ülkenin kuralı denetleyemeyip vergi alamıyorsan yasakla .

 • bir arkadaş esnaf vergisiz satış yapmasın diye yasaklandı demiş. istemsizce gülüyorum, ağlanacak halimize...

 • haber ilk başta yanlış aktarıldı, insanlar korkuyla yanlış anladı. reuters geçen gün bitcoinin düşüşünü bu habere bağlamış diye bir söylenti vardı