• mucize

    1- akıl yoluyla açıklanamayan, bu yüzden de tanrısal bir güç tarafından yaratıldığına inanılan doğaüstü olay.

    2- insanları hayran bırakan olağanüstü olay ya da şey.

  • david hume'e göre mucize, tanrı'nın müdahelesiyle doğa kanunlarının ihlal edilmesidir.

  • mucize, yaratıcının göndediği peygamberlerine, davalarını ispat etmeleri için vediği olağanüstü hallerdir. peygamber olduğunu söyleyen birisinden ilk istenen şey mucize göstermesidir. mucize fizik kurallarının ötesinde insanların açıklayamayacağı türden şeylerdir. herşeyin yaratıcısı olan zatın, mevcut olan her kanun ve kuralında koyucusu, yaratıcısı ve tasarlayıcısı olduğundan bunlara bağlı kalmadan istediği vakit istediği yerde bunları değiştirebilmesinin açıklamasıdır ve bizim için imkansız olduğundan verildiği isimdir. örnek vermek gerekirse bir yazılımcının yazıdığı yazılımda istediği değişiklikleri yapabilmesi, hatta kodlamayı tam tersine çevirip zıt bir şekilde işler hale getirebilmesi gibidir. aynı şekilde yaratıcı istediği vakit ateş yakmaz, bıçak kesmez vs... mucizeye kendilerince mantıklı ve bilimsel açıklama getirmeye çalışanlar ise mucizenin ne manaya geldiğini ve yaratıcının neler yapabiliceğini anlamamış kimselerdir.

  • peygamberler döneminde çok sık rastladığımız bir durum şu anda mucize denen şey olur mu bilinmez ama dilimizde ve günlük hayatımızda çok sık kullandığımız için günlük olaylarda da ilk akla gelen sözcük

  • nedense aklıma ilk olarak yönetmenliğini mahsun kırmızıgül'ün yaptığı mucize filmi geldi.bir öğretmenin bir hayatı olumlu yönde nasıl değiştirebildiğini izleyin..