• mindful eating

  bilinçli beslenme.
  günün en az bir öğünü hiçbir şey izlemeden sadece yemeğe odaklanarak 'mindful eating' yapmaya çalışıyorum.
  gerçekten de video arasında fark etmeden ağzıma aldığım 5 lokmadan daha değerli oluyor 1 lokması.

  edit:

  alttaki yoruma ithafen, öncellikle mindful eating'i araştırmanı öneririm. tabii ki yemeği 'izlemiyoruz', yemek yerken video vs. izlememekten bahsediyorum.
  konuyla alakalı iki makale:
  relationship of mind...ors and emotion 143 öğrenciyle 3 gün boyunca mindful eating'in sağlıklı yaşam unsurları ve duyguyla olan ilişkisini gözlemlemek için minful eating denendi.
  ''findings were supportive of the significance of a mindful eating ...''
  mindful eating and p...ollege students yine öğrenciler üzerinde, hissedilen stresle mindful eating'in ilişkisinin incelendiği bir araştırmada:
  ''conclusion: overall, the observation of an inverse relationship between stress and both mindfulness and mindful eating in college students highlights a need for future studies and mindful eating interventions in this population.''

  kısaca ön yargılı olmadan önce küçük bir araştırma yapmak ve sinirlenmemek gerekir.

 • kusuruma bakmayın ciddi anlamda soruyorum, dalga mı geçiyorsunuz? yemeğe bakmak nedir?

  yemek dediğin şey kalori değeri olan, vücudunda yıkılan hücrelerin tekrar yapılmasını sağlayan şeydir. ona bakman kalorisini arttırmaz, midene gittiğinde daha verimli olmaz, yemeği yer kalkarsın, tadı güzelse biraz daha uzun süre tadını çıkarırsın da yemeği niye izliyorsun?

 • tezimi yeme farkındalığı ve sezgisel beslenme üzerine yazmıştım; çok derin ve uzun bir konu, temel mantığı fiziksel açlık ile duygusal açlık arasındaki farkı anlayabilmekten geçiyor; bu öğrenilmesi emek gerektiren bir süreç; yeme davranışı, beynin nörotransmitterlerle(dopamin gibi) olan ilişkisi, yemeye karşı olan tutumlar, alışkanlıklar gibi zincir durumların sentezi; sezgisel yeme ya da diğer bir ifadeyle yeme farkındalığı disiplinini oluşturuyor