• medusa

    hikayesi trajedi olan tarihte ilk tecavüze uğrayan ve "canavar"ilan edilen mitolojik kadın. ayrıca tasvir edilen heykeli,newyork ceza mahkemesi girişinde sergilendi.

  • gözüne bakanın taş kesildiği efsanevi yaratık. film olarak percy jackson ve olimposlular filminde görmüştüm. nedense bu tür filmleri anlamsız bir şekilde seviyorum. hayal gücüne hitap ettiği için galiba

  • gorgon kardeşlerden tek ölümlü olanı olan medusa athena'nın kıskançlığının kurbanıdır. bir rivayete göre kafası perseus tarafından kesilerek öldürüldükten sonra 2 damla kan sıçramış bunlardan chrisaor ve pegasus doğmuştur.

  • athena'nın yardımcılarındandır ve iki kardeşi daha vardır. yunan mitolojisinde dünyanın en güzel kadını olarak tasvir edilir. o kadar güzeldir ki denizlerin tanrısı posedion ona aşık olur ve tecavüz eder. bunu duyan athena medusa'yı ve kardeşlerini bir lanetle cezalandırır. bakanın bir daha bakmak isteyeceği o güzel kadın bakanı taşa çeviren bir kadına dönüşür. taş kesildim sözünün de bu olayla alakalı olduğunu düşünüyorum. dünyanın en güzel kadını yılan saçlarıyla ve bakanı taşa çeviren gözleriyle en kötü laneti üstüne çekmiş kişi olarak mitoloji de yerini bu şekilde alır.