• meb nutuk'u yasakladı

  twitter
  çamlıyayla ilçe milli eğitim müdürlüğü, mustafa kemal atatürk'ün nutuk kitabının, sultan vahdettin'e yönelik eleştiriler bulundurması nedeniyle öğrencilere dağıtılmasını uygun görmedi.

 • (bkz: çamlıyayla ilçe milli eğitim müdürlüğü'nün nutuk'u yasaklaması)
  türkiye'nin kurulması için verilen bağımsızlık mücadelesinin, ülkede yaşanan sıkıntıların, ülkenin kuruluşunun, yaşanan devrimlerin, ülkenin muasır medeniyetler seviyesine giden yolculuğunu anlatan ve ileride yaşanabilecek sıkıntıları önceden söyleyen bir kitabı yasaklamak tamamıyla ahmaklıktır. bunu yapan şahsın, sözde eğitimci olması da üzücü bir durum. bu kitabı yasaklayarak öğrencileri atatürk'ten uzaklaştırabileceğinizi mi zannediyorsunuz? atatürk, bir fikirdir. fikirleri karalayacak, yasaklayarak, iftira atarak silemezsiniz.
  edit : imla

 • bu memleketin kurucu lideri üzerinden dahi insanları taraflara bölmeyi becerdiler.
  sen atatürkçüsün ve sen atatürkçü değilsin cümlelerini ortaya çıkardılar.
  biz birbirimizi yiyelim. düşmanda leşimizden beslensin.
  yazık.

 • suç onlarda olduğu kadar en büyük suç bunları eğitimci diye başa getirenlerde

 • 4 gerekçeden 2 tanesi vahdettin'e yönelik 'soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin osmanlı hükümetine 'aciz, haysiyetsiz ve korkak' denmesiymiş.
  bir de ben diyim o zaman.
  vahdettin soysuzlaşmış bir alçaktır.
  20. yüzyıldaki osmanlı hükümeti aciz, haysiyetsiz ve korkaktır.

 • okumayı öğrenmeyi yasaklayabileceklerini zannediyorlar. ne kadar baskı olursa olsun hep ters tepicek .

 • özgür demirtaşyoutube

 • "1919 senesi mayıs'ının 19. günü samsun'a çıktım. genel vaziyet ve manzara:

  osmanlı devleti'nin dahil bulunduğu grup, harbi
  umumi'de mağlup olmuş, osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir mütarekename imzalanmış. büyük harbin uzun seneleri zarfında, millet yorgun ve fakir bir halde. millet ve memleketi harbi umumi'ye sevk edenler, kendi hayatları endişesine düşerek, memleketten firar etmişler. saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. damat ferit paşa'nın riyasetindeki kabine; aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir vaziyete razı.

  ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta...

  itilaf devletleri, mütareke hükümlerine riayete lüzum görmüyorlar. birer vesile ile, itilaf donanmaları ve askerleri istanbul'da. adana vilayeti, fransızlar; urfa, maraş, ayıntap ingilizler tarafından işgal edilmiş. antalya ve konya'da italyan askeri kıtaları; merzifon ve samsun'da ingiliz askerleri bulunuyor. her tarafta yabancı subay ve memurları ve özel adamları faaliyette. nihayet, söze başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün evvel, 15 mayıs 1919'da itilaf devletlerinin rızasıyla yunan ordusu izmir'e çıkarılıyor."

  atatürk'ün yaptığı bu tasvirin yasaklama gerekçelerinden birini teşkil etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. yasak kararında açık şekilde bu sözlerin de yasağın gerekçelerinden birini teşkil ettiği yazılmış. ülkenin kurucusunun yazdıklarını bir ilçe müdürünün uygunsuz diye nitelendirmesi haddine değildir.

 • meb değil ilçe milli eğitim müdürlüğü.

 • nasıl kurtulacağız bu insanlardan ya? 2023'e kadar nasıl bekleyeceğiz? gerçekten yorulduk artık. her gün başka bir saçmalık. her biri birbirinden üzücü.

 • inatla okumaya ve okutmaya devam. cahil değil aksine haklarını arayan bir toplum olacağız. bizler bu toplumu,ülkeyi iyi günlere götüreceğiz.

 • bu kadar net söylüyorum unutturamayacaklar

 • @caner b. arkadaşa katılıyorum. en sevdiğim filmlerden v for vandetta'nın bir repliğini paylaşayım. fikirlere kurşun işlemez.

 • her geçen gün daha da gerilediğimizi gördükçe umudumu biraz daha yitiriyorum ancak umutsuz olmamalıyız ve birilerine inatla bu kararları sorgulamalıyız.

 • vahdettin zavallı adam napsın para yok, ordu yok.
  damat ferit -5ıq adam hain olamayacak kadar aptal.
  meb itlik yapmış.
  nutuk'un osmanlıca orjinalini okusalar bakalım o zaman görürler sertliği.

 • benim gözümde milli eğitim bakanlığı,eğitim bakanlığıdır artık evet evet evet.

 • her türk ve türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan bireyin muhakkak okuması gereken bir kitap. hemde bu dönemde tekrar tekrar okunmalı. bu topraklar ne güçlükler ve mücadeleler ile alındığını aklından çıkarmamak için. okuyunuz ve okutunuz efenim.