• matematik mühendisliği

    sadece itü ve ytü'de bulunan, öğrencilerine analitik düşünmeyi öğretmeyi amaçlayan, matematik, finans ve yazılım üzerine dersler alabileceğiniz bölüm, bölümüm.

  • amacı karşılaşılan bir problem için model geliştirerek çözüme katkı sağlamak olan bölüm. örnek vermek gerekirse bir uçak yaptığınızı düşünün, uçağın kanadında rüzgar ile ilgili bir sorun var. bu sorunu çözmesi için matematik mühendislerine ve fizikçilere başvurmalısınız. mezunlarının çoğu yazılım sektörüne yönelmekle birlikte aklınıza gelebilecek her alanda başarılı matematik mühendisleri ile karşılaşabilirsiniz.

  • matematik mühendisliği diye bir bölümün olmaması lazım bence. bu bölüm matematik lisans bölümü içerisinde uygulamalı matematik dersleri olarak verilebilir. nitekim yurtdışında çoğu üniversitede böyle. sanırsam stanford üniversitesinde matematik bölümünde applied math, pure math veya ikisinden de biraz alabileceğiniz ders programları var. yıldızda daha önceden bir tane matematik bölümü vardı. sonradan bölümü ikiye ayırmışlar. şu an iki bölümün birbiriyle alakası yok. yıldız matematik hocaları işletme bölümüyle bile daha iş birliği içersindedir büyük ihtimal. oysa bölümler birleştirilse hem daha güzel bir bölüm ortaya çıkabilir.