• marmara denizi için korkutan müsilaj açıklaması

  odtü deniz bilimleri enstitüsü öğretim üyesi ve enstitü müdür yardımcısı doç. dr. mustafa yücel, marmara denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin bilim-2 gemisi ile yaptıkları araştırmaya dair "elimizdeki veriler ve modeller 5-6 yıl içerisinde marmara'yı bu kriz, koma halinden çıkartabileceğimizi gösteriyor. salya, buz dağının görünen yüzü gibi bir şey oldu. sorun büyük, 2017 yılından beri çalışmalar sürüyor" dedi. sözcü

  doğa cidden isyan ediyor. daha da dikkatli olmalıyız artık. yoksa yaşayacak halimiz kalmayacak gibi.

 • denizimiz, balıklarımız ölüyor. ancak devletimiz yeterince ciddi önlemler almıyor.
  sürekli bir yapay gündem.

 • saros körfezinde, yayla sahilinde, her tatil sitesinde zorunlu biyolojik arıtma vardı. tüm arıtmaları iptal edip kanalizasyon sistemi kurdular. sistem arıtmasız olarak denize bağlandı.

  bu zihniyetin olduğu ülkede (partilerden bağımsız olarak) her tür kirlilik olur. balık meraları talan olur. güzellikleri yok edip, boşa harcamada ne yazık ki çok başarılıyız.

 • dikkat ederseniz marmara denizinin dört bir yanı sanayi kuruluşlarıyla dolu yani bir çok fabrika ve türevi kimyasal işcilik yapan kuruluşlar var. bunlar deşarj yani atıklarını özellikle atık kirli su vs gibi maddeleri denize döktüklerine eminim. tahmin etmiyorum eminim. ülkemizde gerekli denetimin yapılmadığını yapılsa bile yandaşlar için göz ardı edildiğini düşündüğüm(bildiğim) için devletin şimdilik bu işin üstüne düşmediğine eminim. ortada büyük bir felaket var üstelik tam da marmara için kanal istanbul gibi çılgın(!!!!!) bir bu kadar ciddi konuşuluyorken. belki de yüce allahtan gelen bir işarettir. umarım en kısa zamanda sorunlar çözülür ve denizlerimiz temizlenir.

 • dünden bugüne bir gecede çıkmadı bu deniz salyası. aylarca hatta yıllarca sinyal verdi. vatana, halka düşman olanlar, halk yararına kılını bile kıpırdatmayanlar elbette bunları görmezden geldi. zaten başlangıçta buna sebep olacak kirliliğe izin verenler de onlar. bütün sıkıntılarda, tüm krizlerde suçlu en baştaki ve herkesin gördüğü adamdır. başka bir yere, başka birine bakmaya gerek yok.