• manga

  manga bir çeşit japon çizgi romandır. japonya'daki tüm yazılı basınların neredeyse çeyreğini mangalar oluşturmaktadır.

 • grubu hatırlayınca bütün şarkılarını dinlemeden çıkamıyorum

 • 1 çavuş, 1 hafif makineli tüfekçi, 1 makineli tüfekçi yardımcısı, 1 mühimmatçı, 1 paramedik ve 5 er den oluşan nazi askeri sisteminin operasyonel en küçük oluşumu.
  çavuş, manga lideridir diğer çavuşlarla iletişimi ve manga yönetimini sağlar.
  h.m.tüfekçiler, genelde mg42 kullanan mangaya ateş desteği ve koruma ateşi sağlayan birimidir.
  hm.tüfek yardımcısı, mg42 yi kullanan kişinin şarjör dolumunu, spotting'ini(düşmanı işaretleme olarak türkçeye çevriliyor) yapan kişi.
  mühimmatçı, askerlerin yanında taşıdığı mühimmatlar hariç 2-3 kasa daha mühimmat taşır ana görevi budur.
  paramedik bilğiniz gibi sıhhiyeci çatışma anında yaralılara bakan kişi.
  er lerde ana görev gücü. binaya ilk girenler sokağı ilk geçenlerdir. genelde 2. dünya savaşı sırasında çoğuna "karabiner 98" kurmalı tüfeği verilmiştir.

  edit1:imla

 • dünyanın sonuna doğmuşum
  (bkz: 2020)

 • manga, japon çizgi romanlarına verilen isimdir. sıklıkla anime ile karıştırılır lakin "anime", japonca'da "çizgifilm, animasyon" anlamına gelmektedir.
  boyut olarak standart çizgi romanlardan küçüktürler ve ağırlıklı olarak siyah beyaz basılırlar. dünyadaki çizgi roman satışlarının geniş bir bölümüne sahip olmakla birlikte japonya'nın ekonomisine büyük katkı sağlamakta, devlet tarafından milli gurur olarak kabul edilmektedir. ayrıca japon kültürünün düyaya tanıtılmasındaki en büyük rolü, mangalar ve animeler üstlenmişlerdir.

  zannedilenin aksine oldukça köklü bir geçmişe sahip olan manga'nın ilk hallerinin (hikayeye sahip rulo resimler) heian döneminde (8. - 12. yy.) ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. 17. - 19.yy'lar arasında, edo döneminde, tahta baskı yöntemiyle basılmış, resimli kitap haline getirlmişlerdir. bu dönemki mangalara yazı eklendiğine dair bulgular da mevcuttur.
  "manga'nın babası" ünvanı verilmiş olan osamu tezuka, etkilendiği disney tarzını japon resim sanatı ile harmanlayarak günümüzdeki manga stilinin temellerini atmıştır. realistiğe yakın anatomi, uzun bacaklar, abartılı büyük gözler, manganın disney etkisi altında kalmasının bir getirisidir. bu noktada açıklık getirilmelidir ki, mangalar ve animelerdeki büyük gözler, japon'ların
  çekik göz kompleksinin değil, az evvel bahsettiğimiz disney etkisinin bir sonucudur. manga çizerliği, usta-çırak ilişkisi veya örnek alınan bir çizerin, çizgisinin taklidi ile öğrenildiğinden dolayı son yüzyılda evrim niteliği taşıyan, büyük değişimler geçirmemiştir.
  oldukça zengin konu içeriğe sahip mangalar, her cinsiyete ve her yaş grubuna hitap eden seriler barındırmaktadır.

 • sustu bu gece,karardı yine ay

 • 8 senedir albüm çıkartmayan ve koronanın bitişinde artık bir albümle ortalığı ateşe vermesini istediğim müzik grubu

 • en sevdiğim şarkısı

 • 2010 eurovision'da ülkemizi 'we could be the same' adlı şarkıyla temsil edip, 2.olmuşlardır. we could be the same

 • zamanında athena ve manganın soundclash gösterisine gitmiş biri olarak hala unutamadığım etkinlik. athena ile kafa kafaya performans göstermişlerdi

 • dursun zaman diyorsun da oyun değil ki yaşamak... en güzel parçalarından biridir bence

 • 2018 senesinde okuduğum lisede güzel bir konser veren müzik grubu

 • "eminem, rihanna ve lady gaga'yı mtv'de geride bırakan şarkı" diye bolca yorumu bulanan, kıymeti bilinmeyen şarkıları fly to stay alive, türkiye'de yapılmış en iyi ingilizce şarkıdır.

 • 10 kişilik-iki (bkz: tim)den oluşan- askeri birliktir.*
  ayrıca savaş gemilerinde erlerin yattığı koğuşa da manga denir.
  bir de tabii, japon çizgi romanlarına verilen isim.

 • sevidiğim bir müzik grubudur. bence gerçekten eurovision'da birinciliği hakediyorlardı. ancak şarkının da konusu olan ırkçılığa kurban gittiler. belki de siyasal çıkar meselesidir kim bilir.

 • avrupa'da olsa dünyanın en sevilen,en iyi gösterilen müzik gruplarından biri olurdu.coğrafya kaderdir.