• maliye bakanlığı kripto borsalarından kullanıcı bilgilerini istedi

  webteknonun paylaştığı son dakika bilgisine göre maliye bakanlığı türkiyede faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini talep etti. yapılan açıklamalara göre istenilen bilgiler arasında tc kimlik numarası, unvanı, kayıt zamanı gibi önemli bilgiler bulunuyor.
  yapılan açıklamalara göre maliye bakanlığı, kullanıcının dijital para cüzdan numarasını, kullanıcı türünü (bireysel ya da tüzel), kullanıcı kimlik türünü (tckn, vkn, yabancı kimlik no ya da pasaport no), kullanıcı kimlik numarasını, kullanıcı unvanını, kullanıcı kayıt zamanını, stok zamanını, stok varlık miktarını ve stok varlık kurunu talep etti.
  kaynak
  vergi yolda.

 • vergi is coming

 • kürşatımın ev hapsinde canı sıkılmasın diye pudra şekeri masraflarını ödeyeceğiz...

 • bir dünya defi borsası ve merkeziyetsiz cüzdanlar var, napcaklar? merkezlerini mi araştırıp tebligat verecekler :d asdsadsa

 • umarım bunlara şahit olduğumuz güzel ülkemde halkın sıkıntılarını gerçek anlamda düşünen ve bu sıkıntıları gidermek için canla başla çalışan yetkililer de görürüz. fahiş fiyatların denetlendiği alışveriş ortamları, görevini yerine getirmeyen veyahut suistimal edenlerin görevinden uzaklaştırıldığı, sokakta bir insanın dahi gece geçirmediği, insanların alın teriyle kazandığı parayla yaptığı yatırımların cukkalanmadığı, hastaların en doğru tedaviyi en doğru zamanda aldığı, yapılan yardımların gönül rahatlığıyla yapıldığı; "ulan acaba buranın da önünü tıkarlar mı?!" diye düşünmediğimiz ve daha nice sıkıntının giderildiği günleri görmek dileğiyle. seviyorum seni güzel ülkem. <3

 • bir kurtulamadık şu adamdan. giderayak başımıza bir sürü iş örüyor

 • bu haberden sonra korkup tüm parasını çekecek pek çok kişi olacaktır.

 • arkadaşlar vergi istemeleri gayet doğal. sonuçta bu ülke kesilen vergiler sonucu ayakta kalabiliyor

 • kripto para borsalarından neden kullanıcı bilgileri istendiği açıklandı:

  ''bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

  günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (financial ıntelligence unit - fıu) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektedir. ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, bakanlığımız bünyesinde mali suçları araştırma kurulu (masak) başkanlığı'nca yürütülmektedir. masak, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

  masak mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

  masak'ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu sularla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. yapılan çalışma da masak'ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

  kamuoyuna saygı ile duyurulur.''
  kaynak

 • hahahahahahahahaha

 • sosyal medya uygulaması gibi olacağını tahmin etmekteyim. borsaların türkiye'de temsilci bulundurmasını bulundurmazsa kapatılma bant genişliği ile yavaşlatılma gibi gibi. bunun yerine en az 1 yıl boyunca borsadan - para çekilmezse yatırımcı olup vergiden muaf edilip 1 yıl içerisinde çekilen toplam paradan alınıyorsa da mantıklı oranlarda alınsa, insanlar sistemden korkmak yerine vatandaşlık görevini yerine getirdiği düşüncesiyle kazanç sağlasa çok daha iyi olacağını düşünüyorum. herhangi bir verginin %58 oranında olması bana çok saçma geliyor.

 • yakalayabildiklerinden ağır vergi alıp yakalayamadıklarının da zamanla peşine düşerler. ama kripto para üzerindeki her parayı da denetleyemezler.

 • daha fazla vergi vermek istemiyorum !

 • bir sürü dolandırıcıları çıktı, devlet kontrolünde olması en doğrusu.

 • bir kulak arkası kaldı!

 • devletimize vergi vermek için fırsat kolluyorduk zaten !

 • bak şuan borsalardan kullanıcı verilerini aldın bak şuan verileri verdiler sana(!)
  bu işin sonunda yine borsalar türkiye'den çekilecektir (eğer çok üstlerine giderlerse).
  bence çok saçma sonuçta ben dolar alırken vergi ödemiyorsam bitcoin alırken de ödemeyeceğim.

 • bizleri daha fazla sömürmek için her şeyi yapıyorlar. artık tek halk devlet ilişkisi tek yönlü....

 • yerde vergi
  gökte vergi
  beslenir hükümet
  hep "vergi vergi"

 • nasıl bir süreç bizi bekliyor acaba

 • aldıkları vergi yetmedi mi? meraktan soruyorum.

 • muhtemelen kripto para borsaları nın hesapları tespit edip ondan sonra, bddk ya bütün bankalardaki havale eft leri isteyip herkesi keşfedecekler

 • bu ve benzeri nedenlerden dolayı yurtdışı borsalarınday olduğum doğrudur.

 • düzgün vergi alıp milleti teşvik etseler çok güzel olur. diğer türlü soğuturlar insanı.

 • bizim türkiye cumhuriyeti olarak isim pek önemli olmasa da ilk başta bir stable coine ihtiyacımız var. (örn. trl) sonrası için temelleri sağlam atılmış bir borsaya ihtiyaç doğuyor ki bu tarafsız ve bağımsız olmalı. (bkz. binance) dünyanın önde gelen borsaları ile birlikte iş yürüterek bizim stable coinimizi önemli para birimlerinde parite olarak işleme açtırmak gerek. milliyetçilik anlayışımız eminim ki bu coinin hacmini kısa sürede artıracak ve tanınır hale getirecektir. teşvik kısmına gelecek olursak öldürücü vergiler getirip insanları borsalardan kaçırtıp illegal yollara başvurmasını sağlamaktansa kazanıyorum öyleyse vergimi vermeliyim düşüncesi insana aşılanmalı. bu devrimden kaygı duymak yerine dijitalleşen finans dünyasına adapte olmak bize çok şey katacaktır. mesela kamu kurum ve kuruluşlarında harç ve pul ücretleri (sınav ücretleri, tapu harçları, noter ücretleri, trafik cezaları vs.) stable coin üzerinden yapılarak hem kağıt paranın muhafaza derdini ortadan kaldıracak hem de ülkemizin trlsi önem kazanma yolunda önemli adımlar atacaktır.