• m1 işlemciler

  (bkz: 10 kasım 2020 apple etkinliğinde) tanıtılan. apple'in macbook ve macmini serisinde kullanmaya başlayacağı arm mimarili, gpu içeren işlemciler.
  çok büyük bir değişiklik. performans testleri ve incelemeler gelmeden bir şey söylemek zor.
  avantajlarını bkz verdiğim başlıkta yazmıştım.

 • incelemeler gelmeye başladı yavaş yavaş. rosetta 2 (yeni işlemcilerin, x86 mimarisindeki intel işlemciler için geliştirilmiş uygulamalar ile uyumluluğunu sağlayan yazılım) çok başarılı değil gibi duruyor. örneğin google chrome'da çok yavaş çalışabiliyorsunuz. zamanla uygulamalar işlemciye adapte oldukça tam verimlerini göstereceklerdir. satın almak için en az 1 sene daha beklemek gerektiği görüşündeyim.
  edit: imla.

 • apple'ın mac mini, macbook air, macbook pro 13' gibi bilgisayarlarına çıkardığı m1 işlemci şu an kullanım da ve fiyat bakımından intel işlemcili tercihlere göre fiyatı uygunda olsa türkiyede almak için acele edilmemeli henüz tüm uygulamalar için stabil durumda çalışmıyor ve kullanıcılar olarak olarak bilgisayar almak için özellikle mac alacaksanız m1 işlemcili bir mac için henüz süre var apple bu işi başarıyor fakat bizlerinde alım gücüne göre biraz daha sabretmeli çünkü alınan mac için kullanacağınız uygulamaları tam performansta kullanamayabilirsiniz. o yüzden eğer mac alacaksanız 1 yıllık süreçte intel tercih ederseniz daha iyi olur

 • 20 nisan apple etkinliğinde ipad pro'ya da eklenmiş işlemcilerdir.