• levhi mahfuz

  tüm geçmiş ve geleceğin yazılı olduğu kader kitabı.
  bir anlığına, "acaba simülasyonda mıyız da
  levhi mahfuzda da kodlar mı yazıyor?" diye de geçti aklımdan...

 • bir diğer adı(bkz: akaşik kayıtlar)'dır. (bkz: spiritüalizm) inancına göre her ruhun/bilincin (bkz: reankarne) olması ve bu renkarnasyonlardan yani tekrar yeni bir hayat başlangıcından önce yapılan yeni hayatın nasıl yaşanılacağının seçimleridir.
  kısaca belirtmek gerekirse;

  insan ruhunun henüz doğmadan önce dünyaya geldikten sonra nasıl bir hayat yaşayacağını, başından ne gibi olayların geçeceğini ve nasıl bir yaşam biçimini tecrübe etmek istediğini seçmede özgür olduğu inanışıdır.
  bu kitaptan istediği maddeleri seçer ve artık dünaya gitmeye hazır olduğunu belirtir. yalnız bu seçtiği maddeler tek bir şart ile kabul edilecektir. istediği hayatı yaşama karşılığında doğmadan önceki seçimleri hafızasından tamamen silinecektir.
  bu inanışa göre insan, "ben neden bu dünyaya geldim, tanrı neden beni birdenbire yaratıp var etti, halbulki beni bu dünyaya yollamadan önce sorsaydı buna hayır derdim, dünyaya gelmeyi reddederdim! " der çoğu kez. aslında durum böyle değildir.
  insan, dünyaya gelmeden önce yani ruhu ete, kemiğe bürünmeden önce tanrı ona iki seçenek sunar; cenneti ona gösterir ve "eğer şu gördüğün cennetin kapılarını aralamak istiyorsan dünyaya gidip hayatını temiz bir şekilde yaşayıp öleceksin" der. ikinci seçenek ise yok olmak olacaktır. ee insan cenneti bir kere gözüyle gördü mü, bu teklife hayır der mi hiç?
  hemen atlar, "dünyaya gitmeyi kabul ediyorum! " der ve akaşik kayıtlardan tecrübe etmek istediği hayata dair maddeleri seçer ve dünyaya gönderilir. sonrasında yukarıda da belirttiğim gibi, anne karnından doğduktan sonra herşeyi unutuverir. bu bir kuraldır çünkü. unuttuğu sırada ne yapar? tabiiki tanrıya isyan eder. "ben bu hayatı yaşamak istemiyorum, beni neden yarattın" der ve tekrar başa dönmüş oluyoruz. işte kısacası mevzu bu şekildedir.