• kut bayramı

    kut bayramı, 29 nisan 1916'da zafer ile sona eren kût'ül-amâre kuşatması anısı için türk silahlı kuvvetleri bünyesinde kutlanan bayramdır. zafer sonrası kutlamaya başlandı. 1952de adnan menderes hükûmeti tarafından bayram olarak kutlanmaktan vazgeçilmiştir.

  • 1.dünya savaşı'nın ırak cephesinde gerçekleşen kut muharebesinin sonucunda yaklaşık 13000 ingiliz askeri esir alınarak birleşik krallık tarihinde utanç kaynağı sayılan, türk tarihinin büyük zaferleri arasında yer alan bir savaştır (1917 yılında 2.kut muharebesinde ingilizler kut'u geri aldı). bu zafer tarihe kut bayramı olarak geçti. soyadı kanunundan sonra savaşın kahraman komutanlarından halil paşa'ya gazi mustafa kemal atatürk tarafından "kut" soyadı verilmiştir.
    1952 yılında türkiye'nin nato'ya katılmasının ardından adnan menderes döneminde kut bayramı kutlaması sonlandırılmıştır.

  • kût'ül-amâre zaferi, sadece türk ordusu içerisinde bayram olarak kutlanıyordu. 1952 yılında, türkiye'nin adnan menderes iktidarı döneminde nato'ya üye olmasının ardından bayramın kutlamasına son verildi. sözlükteki arkadaşlarımın kut bayramını kutlarım umarım yeniden kutlayabilecegimiz günler gelir.