• kur'an incil ve tevrat'ın sumer'deki kökeni muazzez ilmiye çığ

  kitabı 15 kasım 2020 tarihinde bitirdim. muazzez hoca türkiye cumhuriyet'inin yetiştirdiği en kaliteli ve kendini bilime en çok adamış insanlardan birisi. kitap ana hatlarıyla kuran, incil, ve tevrat'taki hikayelerin, geleneklerin, emirlerin, peygamberlerin başına gelen hadiselerin sümer efsaneleriye nasıl örtüştüğü ve 3 kutsal kitabın aslında nerden geldiğini özetliyor. bu anlatımlarda ve kanıtlamalarda sümere dayanan masallardan dikkatimi en çok çeken bir kaç kısmı sizlere aktarmak istiyorum.

  - çoğu dinde olan baş örtme olayının aslında sümerdeki tapınak fahişelerine ait bir kültürden üç büyük dine geçmesi
  - yaratılış kısımlarında onları kandıran yılandan meyve yemelerine kadar her şeyin çoğunlukla aynı olması; tanrı'nın 6 günde dünyayı yaratması, insan oğlunun çamurdan yaratılışı
  - sümer'deki bir sürü tanrının tek tanrılı inançtan sonra monoteist dinlere melek olarak geçmesi.
  - tufan olayının birebir gılgamış destanında da geçmesi
  - şeytan taşlamanın kaynağı
  - lut peygamber'in soyunu devam ettirmek için öz kızlarıyla yatması

  ve daha örnekleri arttırılabilecek kutsal kitaplardaki sümer alıntısı.

  kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. özellikle din tarihi, din, tarih ve mitoloji ile ilgileniyorsanız.

  puanım: 9.0

 • kesinlikle okunması gerekir diye düşünüyorum. din konusunda sorgulamaya başladıysanız bundan sonra turan dursun din bu serisini de okuyabilirsiniz.

 • hatta sümer'den babile kadar uzanmaktadır dinlerin kökeni. sonra zamanla yoğrulup semavi dinleri oluşturmuştur.

 • @spektor hacım keşke destan gibi uzatmasaydın başlığı. başlıkta yazının özü verilir sadece.

  edit: yazmayı unutmuşum kusura bakmayın: ünlü bir sümerologtur.

 • muazzez ilmiye çığ türkiyenin değerli bilim insanlarından birisidir ve sümerologtur . 106 yaşındadır.

 • değerli bir sümerologtur. bu kitabını da okumadan önce kuran-ı kerimin -en azından kitapta geçen ilgili kısımların- iyi bilinmesi gerekir. hatta sadece kuran-ı kerim değil incil ve tevratın da birbiriyle olan ilişkisinin bilinmelidir. zira sadece kulaktan dolma islam bilgileriyle kitap yazıldığında islamla alakası olmayan diğer dinlerde geçen ifadeleri islamda var zannedebilirsiniz. evet ne okursanız okuyun sorgulayın.

 • "bereket kütlü ve mabet fahişeliği" kitabını özellikle tavsiye ederim muazzez hocamızın. bu kitabı da çok iyidir.

  burada bahsedilen kökenlerin yanında özellikle islam kültüründe hinduizm'in de çok büyük etkisi olduğu herkes tarafından pek bilinmez. ancak arap yarımadasının islamdan kısa bir süre önce hint egemenliğinde olması ve ibadet isimlerinden, yerleşim yerlerine kadar bir çok ismin sanskritçe kökenli olması araştırılmaya değer bir konudur.

 • semavi dinlerin aslında birer uydurmadan ibaret olduğu tezini, kanıtlarıyla ortaya atan, türkiyenin ilk sümeroloğu 106 yaşındaki koca çınar muazzez ilmiye çığın kitabıdır.

 • semavi dinlerin benzer olması hepsinin aynı kaynaktan gönderildiğinin delilidir. bu iddialar tamamen asılsız olup, aradaki benzerlikten başka sunulan bir kanıt yoktur. semavi dinlerin söylediği şey ilk insan hz. ademden beri gönderilen tüm kitapların ufak şer'i farklılıklar hariç genel manada aynı olduklarıdır. sümerlilerde benzerliklerin bulunması semavi dinleri çürütmez aksine destekler niteliktedir. heleki hz. musa, hz. isa ve hz muhammedin sav kendilerinden önceki metinleri öğrenmedikleri göz önünde bulundurulunca, tek kaynaklarının ilahi kaynaklı vahiy olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. bilindiği gibi hz. muhammed okuma ve yazması olmayan ve ne tevratı ne de incili öğrenmişken birde günümüzde ortaya çıkartılan sümer metinleriyle ilişkilendirilmesi dayanaksız ve çürük bir iddia olmuştur.

 • bir çok kişi tarafından din düşmanı olarak gösterilen ama o kişilere ağır geldiği için öyle düşünemeyen insanlara rağmen gayet gelişmiş araştırmacı ülkemizin çok önemli aydını olan muazzez ilmiye çığa ait kitap

 • semavi dinler mısır ve sümer gibi çok eski topluluklara dayanır . türklerin eski dini şamanızımden kalma adetlerimiz var bu adetler zamanla islamla karışmıştır ve ortaya islam ve şamanızm birleşmesi yaşanmıştır . şunu demek lazım eski insanlar bazı adetleri inanış haline getirmiş ve bu nesilden nesile tariş edilmiş yada farklılık göstermiştir . oğuzhan destanı gibi düşüne biliriz kulakdan kulağa abartılı bir şekilde destan olarak yayılmıştır günümüze kadar . bunun gibi düşünebiliriz eski insanların onlardan da önceki ataların adetlerini zamanla değiştirmiş yada yenilemiş diye biliriz .

 • muazzez hanımın çalışmaları, geçmişi aydınlatma konusunda önemlidir. keşke bu konuda daha fazla araştırmacımız olsa.

  benim anlamadığım, her şeyi kendi dini ya da ideolojik yorumlarımıza yamayıp, kendi dışımızdaki yorumlara ve eski insanlara karşı bu kadar hadsizce nefret saçma, acımasızca suçlama, hakaret etme ve iftira atma kibrini nereden alıyoruz? çok mu akıllıyız? çok mu biliyoruz? yoksa haklı nefretlerimizi kusacak savunmasız günah keçileri mi arıyoruz?