• kopya çekmeyen öğrenci

  kurallar öyle gerektirdiği için değil, kendine yakıştıramadığı için kopya çekmeyen öğrencidir. başarısı da başarısızlığı da kendi hakkıyla olsun ister. kopya çekenler tarafından enayi olarak tanımlanabilir ama buna aldırış etmeyecek kadar kişilik sahibidir.

 • bilgisine güvenen öğrencidir. lisede ilk iki sene hiç kopya çekmemiştim.

 • o keriz benim.
  bana ne ? kardeş bir gün bir yere gelip para kazanırsam nasıl yiyeceğim ?

 • ben kopya çekmiyorum ama kopya çeken benim aldığım diplomanın değerini düşürüyor.

 • benim. pişman da değilim. düşük almışsam da hakkımla düşük aldım.

 • ilk ve orta okulda kopyaya tamamen karşı olan hatta kopya yüzünden sınavları tekrar yaptırdığım olmuştur. ama lisede bu olayı baya saldım ve çeken çeksin moduna girdim hatta bir kaç önemsiz sınavda ben de kopya çektim. büyük sınavlarda kopya çekenler ile yarışmaya başladım ve yüksek aldığım zamanlarda bu beni daha da mutlu eden bir şeye dönüştü.

 • uzaktan eğitimle beraber nesli tükenmekte olan öğrenci türüdür

 • sistem kopya çekmeye teşvik ediyor.

 • onurlu biridir ama bu uzaktan eğitim yüzünden kopya çekmeyen kalmadi bence

 • başkaların kopya çekmesi sınıf ortalamamı düşürüyordu, iyi ki de çekmedim bilginle sınanmayı (diğer konulardan bağımsız olarak) bileceksin.

 • işte gerçek öğrenci

 • 1 kere çektim matematik sınavında sınavda tabletten bakıp kağıda geçirmiştim 85 aldım ondan.

 • öğrencinin bir dönem aldığı bir dersi, bir sayfalık sınav kağıdına sığdırabileceğini düşünmüyorum. bunun makul bir yöntem olduğunu da. ve aynı sınav kağıdının, insanların hayatlarını etkileyebilecek kadar yüksek değerde tutulmasını da. örneğin, çok iyi bildiğiniz bir alan olabilir veya çok çalışmışsınızdır. lakin sınav günü ağrınız vardır, başınıza sizi kötü etkileyecek bir şey gelmiştir, psikolojik olarak etkilenmişsinizdir ve o sınavda tam performans gösteremezsiniz. alınan o 4-50 notu şimdi sizin o konudaki bilginizi mi kanıtladı ya da sizin başarısız bir öğrenci olduğunuzu mu gösterdi? temelde böyle bir absürtlük varken kopya çeken/çekmeyen sonraki mevzuymuş gibi geliyor. örneğin, osmanlıca dersimizde iki vize oluyoruz ve hocamız, istediğiniz sözlüğü ve notu kullanabilirsiniz dedi. şaşırdık ve mutlu olduk haliyle :) sınava bir baktık ki, bütün bu kopya çekmek olarak sayılacak araçların ötesinde, adam dersi gerçekten dinlemiş olup yöntem ve teknik öğrenebilmiş öğrencilerin verebileceği şekilde hazırlamış. hem kendi emeğine hem de bizim emeklerimize saygı duymuş, çok hoşuma gitmişti. hababam sınıfındaki külyutmaz gibi hocalarımız, sizlere saygı duyuyoruz ama lütfen yöntem değiştirin.. ayna da koysak kamera da açsak çekecek olan varsa zaten çeker.

 • ben bu konuda çok hassasımdır. benim için kopya en önemli değerlerdendir. ahlak anlayışıma uymayan bir eylemdir. onurumla kalırım yine çekmem. ki zamanında sınavlardan boş kağıt verip çıkmışmışlığım olmuştur. bugün kopya çeken yarın torpil arar.

 • eğitim sisteminin sınava dayalı olmasından mütevellit pek rastlanılmayan öğrenci tipidir.

 • çok nadir rastlanır. çekmemek en iyisidir zaten. tamamen kendi hakkınla çalışıp alırsın notu.

 • saçmadır, eğitim sistemi ve okullar daha önceden bulunmuş ve kanıtlanmış şeyleri öğretirken (yani başkasının hesapladığı, araştırdığı, kanıtladığı şeyden kopya çekerken) öğrencilerin düşünüp yorumlayacağı bir sisteme sahip olmayan bizim gibi ülkelerde aman sağına soluna bakmasın, aman ondan görüp yapmasın, kamera aç, mikrofunun sürekli açık olsun vs. gibi tutumlar tamamen aptallıktır bence.

  çünkü bırak görsün alsın, arkadaşı üst üste 3 lego koymuş bırak onu alsın çocuk ve 4. legoyu koysun ama yok hala çağlar öncesinden kalma gibi kendisi 3 legoyu koysun yapandan görüp etkilenmesin ki geri kalsın. gelişmiş ve kaliteli eğitim veren yerlerde millet birbirinin bulduklarının üstüne bir şeyler ekleyip dünyayı değiştiriyor biz hala en temelden en ilkel halini ezberletiyoruz okullarda.

  güz dönemi bitiyor ben üniversite öğrencisiyim sınavlarım online oluyor. peki size soruyorum lütfen cevaplayın. program benim sınavı alta alıp almadığımı kontrol ediyor ve bunu öğretmenime bildiriyor, sorum şu benim meslek hayatımda hangi müşteri yada patron bana "hayır interneti/bilgisayarı kullanamazsın, sen bunu okulda öğrenmiş/ezberlemiş olmalıydın" diyecek?

  bence hiç kimse demeyecek çünkü çok saçma, aptalca elimizde internet gibi mükemmel bir şey var bu dönemde ve hala matematik formülü, uzunluk dönüşümleri ezberlemem yada bir yönetmeliğin tüm maddelerini bilmem bekleniyor benden. kimse kusura bakmasın ama öğretmenlerime ve eğitim sistemini bu şekilde devam ettirenlere "siz aptal mısınız? açar bakarım hangi bilgiye ihtiyacım varsa bana nasıl arayacağımı öğretsenize" demek istiyorum. sevgilerle ^^

 • bu sistem ile okuyup kopya çekmeyen öğrenciye belge vermeleri gerekiyor.

 • benim ve son derece pismanim. lise yillarimda birbirinden tamamen farkli olan universite sinavi hazirliklari ve lise mufredati arasinda sikisip kalanlardanim. aman okulda sinav kotu gecmesin diye enerjinin yarisini oraya harcarken kopya cekip benden iyi not alan adamlarin diploma notlari benden yuksek oldu. buda universite girisinde ek avantaj sagladi. ustelik tum vakitlerinde universite hazirligi yaptilar. sonucta iyi bir universitenin istedigim bolumunu kazandim ama butun hayatim "ineklemek" ile gecti. bu adamlar ise gencliklerini istedikleri gibi yasayip ustune ustluk birde daha yuksek notlari ile hava attilar. turkiye gibi 3. dunya ulkesindeki b*tan egitim sisteminde kopya cekmeden yasamak hayatin zehir olmasi demek.

 • lise hayatım boyunca kopya çekmeye gerek duymadım hiç anlamadığım derslerde dahi kopya çekmedim, inancım gereği kul hakkına girmek istemedim. siz bir sınavda kopya çektiğinizde sadece okulunuz değil yks'ye giren kişilerinde hakkına giriyorsunuz.

 • evet kopya çekmek yanlış bir şey ama eğitim sistemimiz seni kopya ya zorluyor.
  o kadar gereksiz şey öğretiyorlar ki bir yerden sonra beyin almıyor, e sende mecbur kopya çekiyorsun.

 • üniversite de hiç kopya çekmemiş birisi olarak ben diyebilirim. kendime onur, şeref meselesi sayıp hiç kopya çekmedim lakin bu hareketim birkaç dersten kalmama sebep oldu... bugün olsa gene çekmem büyük ihtimalle.. hırsızlığın büyüğü, küçüğü olmaz.

 • her kademede olmasa da lise haricinde benim bu. öyle sabah akşam ders de çalışmadan 3.80 ortalamayla kala geçe 4 yılda lisans okudum kopya çekmeden. pişman değilim.

 • kopyayla 100 alacağıma kopyasız 0 alırım onurumla kalırım diyordum hep. bir sınavda öyle bir organize kopya çekildi ki 90 dan aşağı not alan tek benim. hoca beni yanına çağırdı zor muydu vs. sordu. dedim zor değildi hocam o kadar çalışmışım diğerlerini kontrol edin dedim. üniversitede kopya çekmeye karşıyım çekenler var umurumda değil akademik kariyer istiyorlarsa buyursunlar torpilleri yoksa hodri meydan kimi alıyorlar. :d şaka bir yana ezberci eğitim olduğumuzdan ötürü ne öğrendiğimize değil kağıda ne yazdığımıza baktıkları sürece kopya sistemide devam edecektir.
  --edit--
  @güneş ana kopya çekmeden 3.80 mi ? hangi bölüm olursa olsun 3.80 ile mezun olmak büyük maharet.

 • bunu dersine iyi anlatamayan öğretmen olarak değiştirmek gerekir .

  lise de fizik dersinde bilerek aynı sorulara , aynı cevapları verdik . hoca birimize 90 birimize 30 puan verdi .

  sonuç tüm sonuçlarına katlanarak müdür'e şikayet ettim . ortak sınavlar harici hocanın sözlü notuna bakılmaksızın sınıf geçtim .