• konya'da oluşan obruklar

  öncelikle ilgili videoyu izlemenizi tavsiye ederim: ilgili video
  özetlemek gerekirse:
  yer altında, yer altı suları daima hareket halinde. bu su karbondioksitle tepkimeye girince karbonik asit oluşuyor. co2 + h2o h2co3
  bu karbonik asit konya'nın zemininin büyük bir çoğunluğunu oluşturan kireç taşıyla tepkimeye girince oyuklar meydana getiriyor. ve yer altı suyu oradan çekildiği anda geriye sadece dayanıksız kireç taşının oyukları kalıyor. bu da zeminin zamanla çökmesine sebep oluyor.
  peki çiftçi oradaki suyu neden çekiyor?
  ilk sebep hükümetin buğday, arpa gibi az su isteyen ürünlere teşvik vermektense mısır gibi çok su tüketen ürünlere teşvik etmesi. (şu an buğday ithal eden konumdayız)
  ikinci sebep haliyle çiftçi de kazancının peşinde olduğundan ruhtasız 240 metrelere ulaşan su kuyuları açtırıp mısırını 'vahşi sulama' ile sulaması.
  nedir bu vahşi sulama? bu derinlikte bu kuyular kazılıp mısır tarlalarına 7/24 ve dört ay boyunca suyu boşa akıtmaktır.
  üçüncü sebep 100.000'e yakın ruhsatsız su kuyusu olduğu tahmin edilse de haber linki bu konu hakkında cezai işlem uygulanmıyor ya da önlem alınmıyor olması.
  haliyle obruklar günden güne artıyor. bu obruklar gerçekten büyük boyutlarda ve orada yaşayan sadece insanların değil tüm canlıların hayatını tehlikeye atıyor. umarım bu olay medyanın ilgisini çeker ve artık önlemler alınmaya başlanır.

 • çiftçinin panccar gibi çok su isteyen ürünler ekmesi ve vahşi sulama yapmasının bir sonucudur. gelecekte daha kötü etkileri de olacaktır.

 • yetiştirilmemesi gereken ürünleri denetlemesi gerekiyor devletin ruhi çentin videosunda baya böyle devam ederse konya için su sıkıntısı olabilirmiş demisti köy sakinlerinden birisi