• kompost

  hemen her türlü organik atığın bir araya getirilerek çürütülmesi sonucu elde edilen doğal bir gübredir. kompost yapmak, özellikle çöp sorunu için dönüştürülebilir bir çözüm olmasının yanı sıra, süreç içerisinde ve sonunda ortaya çıkan sıvı ve gübre sayesinde en verimsiz toprağı bile canlandırmak mümkün olabilmektedir. yani doğal gübredir.

  nasıl yapılır?
  kompost, bir kabın ya da bahçede hazırlanmış büyükçe bir çukurun içinde malzemelerin belirli bir sırayla karıştırılarak bekletilmesi ile hazırlanır. karışımın hava alması da gerekir, bu nedenle evinizin balkonunda hazırlayacağınız az miktarda kompost için, orta boy bir çöp kovasına delikler açarak kompost kabınızı hazırlayabilirsiniz.
  kompostun içine temel olarak azot bakımından zengin yeşil malzeme ve karbon bakımından zengin kahverengi malzeme olarak gruplandırabileceğimiz iki çeşit malzeme koyabilirsiniz.


  kompostun içeriğinde üçte bir oranında azotça zengin yeşil malzeme ve üçte iki oranında da karbon bakımından zengin kahverengi malzeme olmalı. ayrıca çürümeyi hızlandırmak için taze kesilmiş yeşil otlar ve su da kullanılır.

  önce kahverengi malzeme koyulur, üzerine yeşil malzemelerden koyulur. bu böyle kabınız dolana dek devam eder. karışım çok kuru hale gelirse, biraz suyla ıslatabilirsiniz. aynı zamanda vıcık vıcık da olmaması gerekiyor, eğer çok sulu bir karışım haline gelirse biraz daha kahverengi malzeme ekleyebilirsiniz.

  kompostu iki-üç günde bir hafifçe karıştırmanız yeterli olacaktır. yaklaşık 20-30 gün sonunda kompost hazır hale gelir. doğru hazırlandığında kompost karışımı böceksiz, hoş kokulu ve tane tane bir toprak görünümünde olmalıdır. alınan kaynak

  biz de kreşte küçük bir kapta çocuklarla bu deneyi yaptık ve olmasını bekliyoruz. gübremiz olduğunda ona sınıfımız için bir de çiçek ekeceğiz. özellikle balkon gibi mekanlarda, şehirlerde yaşayıp tarım ile uğraşanlar için güzel bir yöntem.

 • antalya il tarım müdürlüğü tarafından kkompost, organik gübre ve biyogaz ile ilgili online eğitim verilecek 19-26 aralık tarihleri arasında. ilgi duyanlar için link bırakayım başvuru yapabilirler
  link

 • bir zamanlar bağ evinde üretip kullandığımız, apartman çocuklarının bilmediği mutlaka öğretilmesi gereken bir çeşit gübre.