• kişisel gelişim kitaplarını boş gören kesim

  bunu okuyacan da ne olacak
  para tuzağı hep
  bunu yazan adam uydurmuş onun başka şeyleri vardır
  edebi eser oku dünya klasiği oku boş ver bunları


  diyee diye soğutmaya çalışırlar insanı. ama olaya geniş bakarsak dünya klasiği de, kişisel gelişim de insana bir şeyler katar. bazılarına katar bazılarına katmaz.

 • haluk tatar'ın tüm kitaplarını okudum ve çok keyif aldım, kişisel gelişim kısmında direkt ihtiyacım olduğunu hissettiğim konuları işaretledim ve özenle okudum, inanılmaz faydalı oldu. kişisel gelişim videolarını, kitaplarını vesaire gereksiz bulanlar genelde çevrenizdeki en tutarsız, mantıksız ve boş insanlar olur. 2 yıldır falan kişisel gelişimime önem veriyorum, 2 yıla göre hesaplayınca yetersiz bir ilerleme kaydetmiş olsam bile, 2 yıl önceki ben ile şimdiki ben çok başka insanlar. kişisel gelişimini pek taktığını düşünmediğim insanlar ise hala aynı noktada, hala aynı hatalar ile yerinde sayıyor.

 • son yıllarda kişisel gelişim adı altında satılan türlü türlü kitapların türemiş olmasından da kaynaklanır bu cümleler. adam, "kuantum fiziğiyle evrene mesaj yolla" temalı kitap yazıyor ve kişisel gelişim kategorisine sokuyor. ayrıca önüne gelen kişilerin de kişisel gelişim kitabı yazmaya çalışması da bu işin cılkını çıkarmıştır. bir nevi haksız olmayan tespit.

 • en iyi kişisel gelişim tarih kitapları ve dönemim önemli şahsiyetlerinin el yazmalarıdır.
  iyi tasarlanmış eğitim kitaplarıdır.

 • her eli kolu olanın "kişisel gelişim" adı altında kitap yazmasının etkisiyle oluşan kesimdir. bu kişilerin gerçek anlamda kişisel gelişim kitabı okuduklarını düşünmüyorum.

 • kitapla değil yazarla alakalı olması gereken bir durum. (bkz: metin hara) kitaplarına para verip evinizde zıplayarak kişisel olarak gelişeceğini düşünen varsa o parayı hazır ramazan ramazan sadaka olarak bir ihtiyaç sahibine versin, gerek sevap gerek karma olarak daha da kişisel gelişir.

 • istisnalar olsa da haklı olan kesimdir. onların yerine kaliteli romanlar , öyküler vs. okumak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

  mesela tolstoy , dostoyevski , kafka , oğuz atay...

 • kişisel gelişim kitaplarının çooook büyük bir kısmı"bak o da başardı sen de başarırsın" kafasıyla yazıldığı için haklı olduğunu düşündüğüm kesimdir. avcunuzdaki kelebek kitabının ön sözünde (yanlış hatırlamıyorsam) buna değiniyordu, bak kitap 2004'te çıkmış adam (yazarın ismini şimdi hatırlayamadım) o zamandan görmüş bunun olacağını

 • sorun kişisel gelişim kitapları değil kişisel gelişim kitaplarının içinin boşaltılmasıdır. bir miktar takipçiyi geçen ya da bir yarışma, bir programa katılan vasıfsız pek çok insanın kişisel gelişim adı altında kitap yazması. "sen aslansın, kaplansın başarırısın. yeter ki iste kesinlikle yaparsın." tazı kişisel gelişim kitaplarını değil de gerçekten kişisel gelişime katkı sağlayacak kişisel gelişim kitaplarını okumak faydalı olacaktır. bu konuda en önemli şey doğru yazar ve kitabı seçmektir.

 • çoğu kişisel gelişim kitabı kişiyi geliştirmekten ziyade gazlamaya yönelik olduğundan dışarıdan bakınca tamamı öyleymiş gibi görünmüş olabilir.

 • neredeyse hepsi ezbere bir şeyleri söylemek sırf para kazanmak amacıyla yazıldığı için normaldir.

 • @cahit_yıldırım'ın ele aldığı "o başarmış sen de başarırsın" temasını ele aldığımızda; mevcut sistem mevzu bahis olduğu için (tabi ki sadece bu yönden ele alınmamalı) sistemin alt tabakalarının/sınıflarının/kesimlerinin bir noktada sisteme itiraz etmeme/sistemi sürdürme noktasının da farkına varmalıyız. elbette her hayat kendine özel. elbette herkesin farklı noktalarda gelişime/kendini geliştirmeye ihtiyacı var. bu gelişim yollarının nasıl olduğunun da bir noktada önemi yok. fakat gelişim kim adına, ne adına, neden?

  not: baby boomers, x ve yer yer y kuşağı olarak tabir edilen kuşakların (savaş sonrası koşullarla özellikle baby boomers kuşağı) "bu gereksiz, o da gereksiz, şu da gereksiz", "oku, iş bul, ev/araba al, evlen" sirkülasyonununa karşı tabi ki her türlü spor, konuşma, okuma, izleme (faaliyetler) olmalıdır.