• kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

  öncelikle kilo verme konusunda samimi olmanız gerekir. şöyle ki, diyeti uygulamaya başladıktan sonra asla bu kararınızdan taviz vermemeniz gerekir yoksa sonuç elde edemezsiniz. ayrıca mevzuya "x sürede x kilo vereceğim" diye yaklaşmayınız efendim, aksi taktirde verdiğiniz kiloları tekrar geri almanız kuvvetle mutemeldir (bkz: yoyo effect). bu işin en önemli unsurlarından birisi mutfaktır. yağ yakımı günlük kalori ihtiyacınızın altında kalori alımı koşuluyla gerçekleşir. beslenme alışkanlığınız low carb high protein şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. bu değişiklik sizi bir kaç hafta zorlayabilir ancak insülin değeriniz normale döndükten sonra ani krizlerden kurtulmuş olacaktınız. bu dönemde sportif aktivite çok önemlidir. vücudunuz yıllar boyunca alışmış olduğu düzeni bir anda değiştirmeye zorlanınca savunmaya geçecektir, belli bir kilo kaybından sonra duraklayacaktır. hatta ve hatta yanlış diyet uygulandığında vücut yağ yerine kas kütlesinden eksiltmeye başlayacaktır. kalori dengesi iyi ayarlamak bu açıdan çok önemlidir. low carb diyetin "low" kısmını "no" olarak algılamak yapılan yaygın yanlışlardan biridir.

  beslenme:
  aslında işin özü çok basittir. protein - karbonhidrat - yağ dengesini korumanız gerekmektedir. protein ağırlıklı beslenmeniz tavsiye edilir. karbonhidratlarda ise kompleks yapıdaki karbonhidratları tercih etmeniz tavsiye edilir. ufak tefek değişiklikleri uygulayarak bu işi halletmek mümkün. ekmek yiyin ama beyaz ekmek değil, tam buğday ekmeyi tüketin. kolayı çok mu seviyorsunuz? için ama kırmızı ambalajlı şeker şerbetini içmeyin, şeker yerine tatlandırıcı kullanılan light olanını için. ay çiçek yağı yerine zeytin yağı kullanın, tam yağlı beyaz peynir yerine lor peyniri tüketin. bu liste uzar gider...

  örneğin ben tatlıya çok düşkünümdür, her öğün sonrası mutlaka tatlı ihtiyacı hissederim. bu ihtiyacımı sağlıklı yollardan karşılamak adına kendimce geliştirdiğim tatlı tarifim:

  150gr badem içi
  4 tane yumurta (1 adet tam + 3 adet yalnızca beyazı)
  bir ölçek protein tozu (tercihen cookies and cream tadında)
  arzu ederseniz ufak bir miktar tatlandırcı (splenda vs.)

  bademi blenderda çekiyoruz, üzerine yumurtaları etkiyoruz, tekrar çekip üzerine protein tozunu ve tatlandırıcıyı ekliyoruz, iyice çektikten sonra hamuru 180 derecede fırına sürüyoruz ve kek kıvamına gelinceye dek pişiriyoruz. dilimledikten sonra üzerine fıstık ezmesi, hindistan cevizi, yanında da çilek vs. ekliyoruz ve voila, yüksek proteinli, sağlıklı yağlar içeren muhteşem leziz bir tatlı alternatifi.

  benim tavsiyem (eğer imkanınız el veriyorsa) yemeğinizi önceden hazırlayıp yanınızda taşımanızdır. böylece öğün vaktiniz geldiği zaman durumdan istifade edip diyeti bozacak şeylere yönelmenin önüne geçmiş olursunuz.

  spor:
  spor salonuna gidiyor olduğunuzu var sayacak olursak, ağırlık çalışmalarınızı kardiyo öncesi yapmanızı öneririm. kardiyo öncesi ağırlıklarla hazır enerjinizi önceden tüketip, kardiyo sırasında gerçek yağ yakımı elde etme olanağını sağlamış olursunuz. ağırlık çalışmasını mutlaka yapın, böylece vücuda "kasalarıma ihtiyacım var" sinyalini vermekle birlikte kas kaybının önüne geçmiş olursunuz. hatta imkanınız varsa sporunuzu gündüz erkenden yapınız ki bu gün boyunca metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

  ağırlıklara çok yüklenmeyin. low carb diyetinden dolayı zaten çok enerjiniz olmayacaktır ve dolayısıyla performansınız sizi tatmin etmeyecektir. bu da dolaylı yoldan motivasyonuzu etkileyip belki de diyetinizi bozmaya yol açacaktır. unutmayın ki sizin hedefiniz yağ yakmak, kas geliştirmek değil. kendinizi spor öncesi çok halsiz hissederseniz bir adet muz yiyip gereken enerji elde edebilirsiniz. halsizlikten dolayı da spor yapmaya üşenmeyin, spordan çıktıktan sonra yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

  sonuç olarak kararlılık ve doğru yöntem ile sanıldığından çok daha basit bir süreçtir.

  hedeflerinize ulaşmanız dileğiyle...

 • yeşil çay için.
  egzersizden önce kahve tüketin.
  bol proteinli beslenin.
  kalp atış hızınızı yüksek tutun!
  şekeri vücudunuza sokmayın!
  su için!

 • 17 kilo vermiş biri olarak tavsiyem bol bol su için arkadaşlar. şekerden ve undan uzak durun. bir sağlık çalışanından destek alın. herkezin vücudu farklı.

 • - ılk tavsiye 2,5 - 3 litre su tuketimi.
  - gunde 2 fincan filtre kahve ve 2 fincan da yesil cay.
  - belli porsiyon dahilinde sebze ve et tuketimi (biri ogle digeri aksam olmak uzere)

 • 1-2 ayda 20 kilo vermiş birisi olarak yeşil çay her sabah şart, her gün 40-50 dakika 4-5 km hafif tempo yürüyüş ve yemek yeme işini saat 5 olduğunda bitireceksiniz.

 • herkesin metabolizmasının çalışma sistemi ve hızı farklı arkadaşlar, 1 2 ay içinde 20 kilo vermek hiç sağlıklı bir şey değil. dünya sağlık örgütünün bile haftada verilmesi gereken ideal kilo aralığının 0.5-1 kg olduğu söyleniyor.

  öncelikle hareketsiz bir yaşantınız varsa sporu hayatınıza sokmanız gerekiyor.
  en azından her gün 30-40 dk tempolu yürüyüş şart.
  bol bol su için. özellikle de yemeklerden önce 1 bardak için ki, daha çabuk tokluk hissi yaşayabilirsiniz.
  porsiyonlarınızı küçültün, bol protein ve tok tutan besinler tüketin.
  hamur işini, pilavı, makarnayı hayatınızdan tamamen çıkartamıyorsanız bile mutlaka azaltmayı deneyin. her gün tüketiyorsanız, haftada bire indirebilirsiniz.
  canınız çok tatlı çektiğinde 1 2 kare bitter çikolata yiyebilirsiniz.
  her şeyi bir anda hayatından çıkarmak insanı çok fazla zorlayabiliyor ve süreklilik sağlanamıyor. ben kademeli olarak alışkanlık edinmekten yanayım.
  bunu bir kilo verme gayreti olarak görmek bir yana, sağlık beslenme düzenine geçiş olarak görebilirsiniz, şahsen ben böyle yapmaya çalışıyorum.
  herkese başarılar.