• kendini geride görmek

  size de oluyor mu? kendinizi herkesten geride görüyorsunuz, herkes sizden daha bilgili, güzel/yakışıklı, mutluymuş gibi geliyor. içinizden ''x konusunda ben ondan daha bilgili olacağım.'' diyorsunuz ama kendinizi çok geride görmeniz bu motivasyonunuzu kırıyor ve bir döngü oluşuyor. ''şu konuda kendimi geliştireceğim.'' diyorsunuz, başlıyorsunuz, 3-5 bilgi edindikten sonra sizden çok daha bilgili birine denk geliyor ve bir anda kendinizi ondan çok geride görmeye başlıyorsunuz, sonrasında ''ben daha şu kadar şeyi pat diye unutuyorum, bu nasıl hiç takılmadan konuşuyor?'' gibi gibi şeyler diyorsunuz ve motivasyonunuz kırılıyor. uzun zamandır bu döngüden çıkabilmiş değilim, nasıl ve neden oluyor hiçbir fikrim yok. normalde herkes ''umarım yalnız değilimdir.'' der ama ben umarım yalnızımdır, en kibar haliyle iğrenç bir durum. tahminimce zihnimdeki ''en iyisi olmalıyım ki en çok dikkati ben çekeyim.'' saplantısından kaynaklanıyor ama bunun beni daha çok itmesi gerekirken geriye çekmesi çok saçma geliyor.

 • onur arkadaşım yaşadığını yaşadım öncelikle vazgeçme bilgi edinmekten
  tek bir noktaya odaklan derim önce, mesala ben almanca öğreniyorum 4 ay dır ama 2 sene önce ispanyolca öğreniyordum yavaş bir şekilde almanyaya gitme fırsat buldum ve ispanyolcayı bırakmadım ikisni birlikte yürütmek istedim ama olmadı şuan ispanyolcayı saldım almanca b1 b2 seviyesi kadar öğrenmeyi durdurdum kendine bir seviye belirle öncelikle deki şu konuda 5 kadar konu öğrenmeliyim sonra devam etmek istersen 10 15 çıkar yada başka konuya geç ben böyle çözdum kendi fikrim tabiki sende farklı çözebilir yada yaptığımı yaparsın ve kendini başkasıyla kıyaslama asla sadece kendinle kıyasla kendini derim .

 • başlık sahibinin yalnız olmadığı konu. aynı yaşta olduğun insanların senden kat be kat ilerde olduğunu görünce hiçbir zaman onlara yetişemeyecekmişsin gibi hissetmek... işin kötüsü bir yerden sonra o geride olma hissini hissetmemek için insanlarla iletişimi komple kesiyorsunuz. sanırım fazla mükemmeliyetçilikten oluyor.

 • sorun ''x konusunda ben ondan daha bilgili olacağım.'' demekle başlıyor. başkasıyla sidik yarıştırarak hiçbir yere varamazsın. bunun bir sebebi de tembel bir insanın başkalarından geride olduğunu falan düşünüp hiç hareket etmek istememesi. ayrıca hiçbir zaman elon musk gibi zengin olamayacağın için para da kazanma o zaman, açlıktan öl. veya hiçbir zaman ronnie coleman kadar kaslı olmayacağın için spor da yapma. sidik yarıştıracağın kişilerin sayısı bitmez bu dünyada. her konuda senden daha iyi birileri mutlaka olur. bir konuda en iyisi olsan bile yüzlerce konuda geride olursun.

  böyle şeyleri kafanıza takmayın. bir şeyi yapmak istiyorsanız ve faydası olacaksa yapın. ''o benden daha iyi, şu benden ileride, öteki yetenekli.'' gibi şeyler söyleyip kendi bacağınıza sıkmayın.

 • sadece kendine odaklanırsan, sadece kendinle yarışırsan böyle bir problemin olmayacaktır. sanırım çocukken hepimizin baş belası olan o "komşu çocuğu" varya hep onun yüzünden böyle hissediyoruz be sözlük. artık birileriyle yarışmayı bırakmalıyız. herkes her şeyi başarmak zorunda değil, herkes her şeyi bilmek zorunda da değil. hem kime göre neye göre geride?? ben geride değilim sen fazla ileridesin frene bas.

 • benim de zamanında yaşadığım ve hala aşamadığım bir sorun.

  tek bir şeye odaklanıp onu ilerlettikten sonra diğerlerine geçmek bence en mantıklı olanı.

  bir de kendini diğer insanlarla çok kıyaslama. öğrenmek sabır ,zaman ve süreklilik işi. bir konuda hedef koyup belli bir seviyeye geldiğinde zaten o seviye senin bilgi birikimini de destekleyecektir.

 • geride olduğun için değildir büyük ihtimalle, özgüvensiz olduğun içindir.

 • içinde bulunduğum özgüvensiz ruh hali.sanırım artan işsizlikle y kuşağında ortaya çıkan başlıca sorunlardan bir tanesi malesef bir işe başlayınca da geçmiyor kolay kolay.
  bunun temeline inersek nedeni insanın kendine değer vermemsinden geçiyor sanırım en azından benim gözlemlerim bu şekilde,aileme bakıyorum onlar da kendine değer vermemiş ve özgüvensiz insanlar dolayısıyla bu durum ben ve kardeşime de yansımış,insan kendine değer vermezse en iyisini layık görmezse,kendinden daha iyisini görünce mental açıdan kaybolabiliyor kalıp ondan daha iyi olma çabası yerine mental çöküş yaşıyor.
  fakat hiçbirimiz mükkemmel değiliz,birbirimizden çok zeki ya da salak da değiliz.
  kendimize yüklenmeyi bırakalım artık.

 • kendinin farkına varılması için önemli olabilir. unutma yay ne kadar gerilirse o kadar yükseğe gider.