• kemal kılıçdaroğlu'nun ciddi ciddi cumhurbaşkanlığına yürümesi

  son paylaşımı ile emin olduğum olaydır. paylaşımı

  kk bence de cb olması gerekiyor. güçlendirilmiş parlamenter sistemle zaten cbnin yetkisi çok azalıyor. sembolik bir makam haline geliyor.

  yaş olmuş 72 vitrin süsü gibi oraya dikersek bir şey kaybetmeyiz. önemli olan kimin başbakan olacağı

  edit: yazarlar muhalefetin aptal olduğunu mu düşünüyor? anket denen bir şey vardır. kazanamazsa aday olmaz. öyle bir yazılıp çiziliyor ki bu adamlar yıllardır siyasetin içinde değil, toplum psikolojisini değerlendirmek için bir ton para harcamıyor da öyle kafasına estiğinde açıklama yapıyor gibi. değil arkadaşım değil. bir ittifak var ittifak. chp salaklık yapsa ve kazanamayacağı bir adayı çıkartsa bile buna en başta iyi parti karşı çıkar..

 • benim gönlüm mansur başkan'da olmasına rağmen bana göre chp'nin en büyük adayı ekrem imamoğlu. bana kalırsa chp bu seçimi kesin olarak görüyor orta yaştaki insanlardan garanti aldıkları bir oy oranı zaten var son 2 yıldır gençlere yönelmeleri siyasi olarak çok doğru bir adım zaten. kk konusuna gelince çok başarılı bulduğum birisi değil ama anladığım kadarıyla bu son seçimi ya hep ya hiç mantığıyla seçime giriyor ve kaybederse belki chp'den de istifa eder.
  benim düşüncem iyi çalışan bir sistem kurabilirsek baştaki çok çok etkilemez bence ama sistemsiz olarak yönetilirsek baştaki kişi ülkenin kaderini etkiler o yüzden kişilere değil kurumlara ve sistemlere odaklanılmalı.

 • böyle bir şeyi ben de seziyorum, umarım olmaz. ben kemal kılıçdaroğlu'nun kazanamayacağını düşünüyorum. insanlar artık yeni bir isim, yeni bir yüz istiyorlar. eğer kılıçdaroğlu aday olursa erdoğan'a son bir jest yapmış olur ve seçimi kaybeder. 5 yıl daha aynı iktidarın kalması bizim çöküşümüz demek. hazır akp seçmenleri, tarafını değiştirmeye başlamışken kılıçdaroğlu aday olursa tekrardan akp'ye dönerler bence.

 • "amcam yapma yanarız" dediğim durum.
  bizim toplum kesinlikle kılıçdaroğlu gibi birine oy vermez. ha ben kılıçdaroğlu'nun aday olup kazanmasını imamoğlu ve yavaş'ınkinden daha çok istiyorum, ama bir üstte belirttiğim gibi bu mümkün değil. bir de şöyle bir durum var, akp'den kopanların büyük kısmının muhalefete oy vereceğini hiç sanmıyorum. sandığa gitmemeyi tercih edeceklerdir. çevremde akp'den kopanlar sıfatını taşıyan herkes bu durumda.

 • arkadaşlar rte'nin karşısına zurna döner çıksa alır zaten karadeniz bile soğuyor gibi ama belli de olmaz yaani. ama kk'nın artık kendini bilmesi lazım 10 seçim kaybetti mansur yavaş, imamoğlu gibi adamlar ondan daha başarılı onlara salsın.

 • siz akp ve seçmenini tanımıyorsunuz ben onu anladım şuan bu rezilliğe rağmen anketlerde bile rteyi geçemiyor, bakın anketlerde bile diyorum o kararsız dağılanların %70 80i en az akpye gidiyor seçim günü. ayrıca kemal kılıçdaroğlu akpye oy verenlerin yüzde kaçından oy alabilir? muhalefetin oylarıyla bir bok olmuyor onu gördük referandumda. siz çok iyimser bakıyorsunuz tabloya hala anlamak güç geçen seçim chp %20 oy aldı %20 diyorum bakın yeni kurulan iyi parti bile %10 aldı ve
  mhp'nin oyu artmasına rağmen. chplilerden bile kemal kılıçdaroğluna gitmeyen oy olur seçimde neyin başarılısı kafayı yiyecem bu salaklar sayesinde akp bir 5 sene daha gençliğimden alırsa ondan sonra isterlerse 100 sene iktidar olsunlar gram umurumda olmaz hepsine örüm boyunca düşman olurum.

 • her seçim aynı sözcükler, aynı şeyler. ak parti ne yazık ki yine iktidar olacak. işte bu sefer ak parti iktidarı kaybetti, muhalefet geçecek dediğimiz her seferinde ya oy çalındı ya mhp yan çizdi ya ekmeleddin gibi insanlar aday oldu ya da muharrem ince bir anda ortadan kayboldu. bir şekilde yine ak partiye sunuyorlar iktidarı. bu ülkedeki en büyük iktidar destekçisi kemal kılıçdaroğlu'dur.

 • parlamenter sisteme geri dönülürse, zaten egemenlik tbmm üzerinden millenin olacaktır. cb. makamının yetkisi azalacak. o yüzden sorun olmaz. yeter ki seçilebilsin.

 • boş koltuğu aday göstersek seçilecektir diyip fırsattan istifade etmek gibi geldi bana.

  veya danışıklı dövüşün devam edebilmesi için güçlü adayların önünü tıkamak da olabilir.

  iki durum da ülkenin geleceği için iç açıcı değil.

 • umarım kemal kılıçdaroğlu son anda adaylar resmi olarak açıklanacağında imamoğlu-yavaş seçeneklerinden birini çıkarır. böylece resmi olarak seçime 2 yıl varken onları yeteri kadar a haber propagandasına yem etmemiş, tüm karalamaları kendi üzerine çekmiş olur. işte bu kahramanlığı yaptığı anda gençliğin çok iyi hatırlayacağı biri olur.

  ama kendisi aday olup rte karşısında kaybettiğinde (ben demiyorum, anketler diyor) yine tarih tekerrür edecek, ve gençlik tarafından "koltuk için türkiye'yi yakan, ve gençlerin umudunu kaybetmesine yol açan kişi" olarak anılacak. şimdiden imamoğlu-yavaş ikilisini ön plana çıkarmaması güzel bir şey. çünkü cumhur ittifakının medya gücü aşırı iyi ve bu iki adaya zeval gelmemesi gerek. kemal kılıçdaroğlu düşmanı değilim, hatta bakarsanız chpli bile değilim. ideoloji olarak liberalizmi savunuyorum. ama bu pazar seçim olsa kesinlikle muhalefet adayına oy veririm.