• kadınların erkeklerden daha başarılı olması

  okul başarısının ne kadar başarı olduğu tartışılır gerçi ama iyi okullardaki (fen liseleri, kaliteli anadolu liseleri) kadın erkek oranına bakacak olursak kadınlar ezici çoğunluk

 • bakın size ne anlatacağım. umarım kadınların neden akademik anlamda erkeklerden başarılı olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
  küçükken çok yaramaz, meraklı ele avuca sığmaz bir çocuktum. babam çok asabi bir adamdır, annem ise klasik anadolu annesi. ilkokulda sınıfımda okulun birincisi olan bir kız vardı. ailesi ona okuma yazmayı 5 yaşındayken öğretmişti, çok ilgili bir aileydi. kızın her şeyi ailesi tarafından eğitime katkı sağlaması için dizayn ediliyordu, oyuncakları vesaire. bense o yaşlarda tornavidayı alıp musluk başlarını söker, bahçede kertenkele yakalayıp dondurma kutusuna koyar, karıncaları legolara doldurup beslemeye çalışırdım. annem peşimde "aman başımıza bela açmasın" kaygısıyla koşardı.
  okulda "eli işte gözü oynaşta" diye tabir edilen bir çocuktum. en sevdiğim olaylardan biri o kızı ağlatmaktı *. öğretmen bazen çok zor sorular sorardı, sınıfta o kız da dahil hiç kimse yapamazdı. o zaman ben çıkar yapardım ve arkaya dönüp o kızın özgüveninin paramparça oluşunu seyrederdim. ağlamaya başlardı direkt sonra öğretmen onu yatıştırmaya çalışırdı. bir keresinde yine böyle bir zoru çözdüğümde öğretmenle aramızda şöyle bir diyalog geçmişti:
  - aferin benim zeki çocuğum. ama sen denklemleri nereden biliyorsun? burada denklem çözmüşsün!?
  + denklem ne?
  soruyu denklemleri bilmeden denklem kullanarak çözmüşüm :) ama ailem çocuk yetiştirmekten bihaber insanlardı. okuma-yazmayı öğrenirken bir harfi düzgün yazamadığım için defterle dayak yemekten tutun aklınıza gelebilecek türlü doğru biçimde çocuk yetiştirme hareketleri külliyatından uzak hareketler. aradan yıllar yıllar geçti, o kız tıp kazanmış, ben de işte öylesine bir insan...
  kadınların erkeklerden daha başarılı olması konusu ise tamamen coğrafyamızdaki baba karakteri ile alakalı diye düşünüyorum. erkek çocuğunu ezmeye çalışan kız çocuğunun üzerine düşen baba tipi bunun sebebi olabilir.

 • türkiye için konuşmak gerekirse :
  kendim için değil ama birçok çocuk için eğitim hayatında şu geçerli.
  kız başarılı olur, babası ise ''aferin prensesim, sen hep başarılı olacaksın.'' der.
  erkek başarılı olur, babası ise ''kimden kopya çektin?'' ''aferin bir halta yaramışsın sonunda.'' der ya da umursamaz bile.
  kız başarısız olur, babası ise ''olsun kızım, her konuda iyi olacağız diye bir şey yok, şimdi olmaz seneye olur ya da başka bir alanda başarılı olursun.''
  erkek başarısız olur, babası ise ''senin taş kafandan başka ne beklenir ki? senden adam olmayacağı kesin zaten.'' deyip eline tornavidayı verir ve sanayiye gönderir.
  birçok okuldaki öğretmenlerin bile kız öğrenci ile erkek öğrenciye yaklaşımı böyle, benim ilkokul ve ortaokul zamanımda öğretmenler biz erkeklere kızların bizden başarılı ve uslu olduğunu, asla yalan söylemediğini ve kız ile erkek çatıştığında kızın her zaman haklı olacağını söylemese bile hareketleri ile bunu açıkça kafamıza yerleştirmişlerdi, erkeklere ve kızlara gerçekten eşit davranan öğretmen sayısı inanılmaz azdı. benim de çocukluğumda bu durum yüzünden çok kötü anılarım oldu. bunların dışında kızların biraz daha azimli olduğunu da düşünüyorum, dersleri anlamaya da daha yatkınlar. ancak çoğu erkek öğrenci işe yaramaz, adam olmaz, bir halta yaramaz psikolojisi ile büyürken kız öğrencilerin okul hayatında daha başarılı olması pek şaşırtıcı değil. ha kendimi dışarda tutuyorum çünkü her ne kadar bazı öğretmenlerim geri zekalı insanlar olduğu için okuldan nefret etsem bile başarısız bir öğrenci olmak benim seçimimdi.

 • şu an kaynak sunamıyorum ama bir yerde okumuştum. ortalama olarak kızlar daha başarılı olsa da yüksek derecede (mesela ilk 100'de) erkekler daha çoğunlukta diye, ki 1.'ler de genelde erkek çıkıyor.
  ortalamayı çok düşüren bir kesim olduğu ve bu kesimin fazlalıkta olduğu aşikar.

 • cinsiyetçiliği cinsiyetçilikle bastırmak da iyi çakallıkmış. erkekler daha başarılı desen bin çeşit yaygara koparırlar. çaktırmadan kadınlar daha başarılı dersen hoşlarına gider, ses etmezler. neyi başarılı tam olarak? kadın erkek eşittir, başarı dediğin kavram da zaten bin çeşit olgudan oluşuyor ve objektif değil. ayrıca bir işe yaramaz lisedeki başarı fazla olsa ne olmasa ne?

 • bazı konularda geçerlidir. bazı konularda da tersi geçerlidir. iki tarafın da üstünlükleri denktir.