• işveren olsaydınız

    bir işverensiniz ve kendi şirketinize masa başı çalışacak çalışan alacaksınız. elinizde başvuru yapanların yalnızca ne kadar zeki olduğu ve ne kadar çalışkan olduğu verileri var buna göre %kaç zeka %kaç çalışkanlığa sahip olan sizin şirketinizde işe alınacaktır.

    ben: %80 zeka %20 çalışkanlık
    çalışkanlığın daha önemli olduğunu söyleyecek türk eğitim sistemi kafasıyla paralel giden bir çok insan olacaktır. bence çalışkanlık şarttır ama önemli değildir. %100 çalışkan ya da %100 zeki iki insan arasından seçim yapacak olsaydım %100 çalışkanı seçerdim sadece zeka çoğu zaman hiçbir işe yaramaz ancak çok zekiyse azıcık çalışma bile o insanı inanılmaz değerli kılacaktır.

  • olmak istediğimdir umarım bununla beraber hem adil hemde paylaşımcı olurum.

  • kendim işveren olacak duruma gelmediğim için bunun üzerine düşünsem de pek bir sonuca varamayacağım konu.

  • ülkedeki işsizliği kendime bir çıkar bilip çalışanlarımı köle gibi kullanmazdım. onların haklarını yemezdim. aileleri ile geçirebilecekleri zamanları ellerinden çalıp karşılığını ödememezlik yapmazdım. işçileri birbirlerine düşürüp bundan bir rant sağlamazdım. kraldan çok kralcılığa izin vermezdim. işime bana sahip çıkan benimseyen insanın hakkını sonraya bırakıp zamanı gelince bakarız demezdim. o da beni zamana bırakmıyor diye bir düşünürdüm... daha çok var neyse ..

  • işveren olsaydım yalnızca cv değil çalışma planı ( study plan ) ve gelecek planı (future plan ) da isterdim