• ismet inönü

 • görsel

  ismet inönü, 1884 yılında izmir'de doğdu. 1. dünya savaşı sırasında kafkas cephesi'nde ruslar'a karşı mücadele etti. 1920 yılında da mustafa kemal'in davetiyle milli mücadele'ye katılmak üzere anadolu'ya geçti.

  türkiye cumhuriyetinin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı, asker, devlet adamı.

 • atatürk'ün en yakın silah ve dava arkadaşıdır. i̇nönü muharebelerini kazanmış, çok partili demokrasiye geçişte kritik rol oynamış, türkiye tarihinde önemli yere sahip siyasetçi ve askerdir.

 • atatürk ün kadim dostlarından biri ve lozan anlaşması nda, kurtuluş savaşı nda emeği geçmiş, 2. dünya savaşı nda akılcı politikalar yaparak türkiye yi savaşın dışına taşımış, siyaset de iyi olmasa da, diplomasi ve askeri olarak çok iyi bir devlet adamı.

 • bugün kendisinin ölüm yıldönümüdür. türkiye'nin çok partili hayata geçmesinde büyük rol oynamıştır. ayrıca 2.dünya savaşı'na türkiye'yi sokmaması da büyük bir başarıdır. huzur içinde yatsın.

 • demokrasi için çok önemli şeyler yapmıştır. bir çok darbeyi önlemiştir. ayrıca çok partili demokrasiye geçilmesini sağlamıştır. kendilerinin bazı hataları vardı fakat genel olarak iyi birisi diye düşünüyorum.

 • başka ülkede görülemeyecek türden bir şey yapmıştır. o da kendi isteğiyle, hiçbir sorun çıkarmadan, ülkeyi sıfırdan kuran partinin başkanıyken, iktidarı rakip partiye devretmektir.

 • 2. dünya savaşı gibi kanın gövdeyi götürdüğü bir savaştan memleketi uzak tuttuğu için bile minnetle anılması gereken türkiye cumhuriyeti kurucu liderlerinden birisidir.

 • milli şef, paşa'nın en yakını yoldaşı ve silah arkadaşı, lozan banisi. bu ülke ve bu iktidar ondan çok özür dileyecek.

 • dönemin iktidar partisi demokrat parti, 18.04.1960'ta tahkikat komisyonu kurup chp ile basını susturmaya çalıştı. güçler birliği oluştu. bu olayların üzerine ismet paşam: şartlar tamam olduğu vakit ihtilal milletler için meşru bir haktır. bu yolda devam ederseniz ben de sizi kurtaramam.

  (bkz: ihtilal)

 • @yusuf28 bir de bu profilde arkadaşlar var, bu tipte ki arkadaşlar bilgileri olmadan fikirleri olan arkadaşlar. zamanında bu yaptırımın sebebi bizzat mustafa kemal paşa tarafından anayasaya konun maddelerden birisidir. düşünebiliyorsan bunu da idrak et, zamanında atatürk bile anayasanın gölgesinde. ismet paşa'nın resminin basılması bizzat anayasanın gerekliliğindendir. saldıracağınız kişileri ve argümanları doğru seçin elinizde patlar.
  ---edit--
  yusuf28 kullanıcı adlı yaşayıcının: "paraların üzerine kendi resmini koyduran, atatürk'ü kaldıran şahıstır." demesi üzerine atılan girdimdir. kendisi cevabım üzerine vikiyi silmiştir.

 • balkan savaşları, birinci dünya savaşı (sina, kafkasya, filistin) ve kurtuluş savaşı batı cephesinde savaşmıştır.
  2. dünya savaşından türkiye'yi uzak tutmuştur.
  1938-1950 arası savaş ve savaş sonrası dünya genelindeki ekonomik buhrandan türkiye de nasibini almış. bunun da ismet inönü'nün dönemine denk gelmesi tamamen onun şanssızlığıdır.
  2 darbe önlemiştir.
  türkiye'de demokrasiyi tesis etmiştir.
  elinde hem askeri hem de siyasî güç bulunan ismet inönü istese dp'yi kapatabilirdi. ama o tam tersi destekledi ve çok partili döneme geçişte büyük rol oynamıştır.
  onlarca fabrika ve tesis açmıştır.kaynak
  doğruları ve yanlışları ile ismet paşa şerefli bir türk subayı, türkiye cumhuriyetinin 1. başbakanı ve 2. cumhurbaşkanıdır. yalan yanlış söylentiler ile ona düşman olmak çok büyük yanlıştır.

 • "büyük devletlerle ilişki kurmak, ayı ile yatağa girmeye benzer. uyurken bile gözün açık olacak
  ismet inönü

 • ismet inönü, 2. dünya savaşı yıllarında "bizi ekmeksiz bıraktın diye eleştirenlere "evet, ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım! der. türkiye'yi 2. dünya savaşı bataklığından uzak tutan milli şefimiz. günümüzde bazı karalamaların aksine, kendisi gerçek bir devlet adamıydı.

 • 22 şubat 1962 askeri kalkışmasını engellenmesinde büyük rol oynamıştır....
  bkz: demirkırat belgesi
  --edit--
  cumhurbaşkanılığı sırasında aldığı 2 metre sümerbank kumaşının bile belgesini ile saklayan siyaset adamıdır....
  (bkz: demirkırat belgeseli 32,gün)

 • istiklal harbi'nde emeği olan, atatürk'ün yakın arkadaşı, ıı. dünya savaşı'nda doğru politikalar uygulayarak türkiye'yi savaşa sokmayan insandır.

 • lozan antlaşması görüşmeleri yapılırken diğer tüm devlet liderlerine verilen sandalyeler aynı boyda olmasına rağmen kendisine kısa sandalye verilmiş, bunun üzerine görüşmelere aynı boyda sandalye olmadığı takdirde devam edemeyeceğini belirtmiştir.

 • tam adı mustafa ismet inönüdür. türk silahlı kuvvetlerinin ilk genelkurmay başkanı, türkiye cumhuriyetinin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı, batı cephesi kumandanı, lozan kahramanı ve milli mücadele önderlerindendir. milli şef olarak anılır.

  1903 yılında topçu subayı olarak mezun olmuştur. ardından gittiği erkan-ı harbiye mektebini 1906 yılında birincilikle bitirmiştir. yıllarca cepheden cepheye koşmuş, yer aldığı muharebeler sonucunda kulaklarında işitme kaybı oluşmuştur. bu nedenle işitme cihazı kullandığı bilinmektedir.

  çok sevdiği eşi mevhibe inönü ile evliliklerinden izzet, ömer, erdal ve özden isimli dört çocukları olmuştur. ilk çocukları izzet inönü henüz bebekken, 1921 yılında vefat etti. o sırada ismet paşa, batı cephesinde yunan ordusuyla savaşmaktaydı. uzun süre izzetin vefatından haberdar olamadı.

  mustafa kemal atatürk, vasiyetinde ismet inönünün çocuklarına burs bağlanmasını istemiştir.
  ömer inönü, makine yüksek mühendisliği alanında; erdal inönü fizik alanında; özden toker ise ingiliz dili ve edebiyatı bölümünde ihtisasını tamamlamıştır. ayrıca özden toker, 1992 yılından bu yana inönü vakfının başkanlığını yürütmektedir.

  oğlu erdal inönü, başbakanlık, başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı gibi görevlerde yer almıştır.

  torunu hayri inönü*, şişli belediye başkanlığı yapmıştır.

 • asker kökenli,devlet adamı.
  paranın üstündeki atatürk resimlerini kendisi kaldırmıştır. tayyip erdoğan bile kaldırmadı.
  atatürk'ü kıskandığı kitaplarda yazar.