• intihar

  öncelikle haluk hocamın dediği gibi her zaman oyunda kalın. çıkış yolu tahmin etmediğimiz bir yerde olabilir.
  after life fena örnek sayılmaz bence.

 • kesinlikle insanın özgür iradesinin en kötü kararıdır. unutulmamalıdır ki en karanlık gecenin ardından en güzel güneş doğar

 • dünya mükemmel bir yer değil, ama o kadar da kötü değil. i̇ntahar alabileceğiniz en kötü karar.

 • yaşamak zor ve çetin. ancak intihar yaşam yarışında pes etmek anlamına geliyor.

 • her insan ömrünün bir kısmında böyle düşüncelere dalar. yani yalnız olmadığınızı belirtmek isterim ve o zamanlarda her şey sizin gözünüze batmaya başlar. bundan dolayı da intiharı düşünmeye başlarısınız ama hayat bu kadar ucuz değil. yani nasıl önceden mutluydunuz sonra hayatınıza bir şeyler oldu o yüzden mutsuz olmaya başladıysanız, aynı şekilde yine, yeni kapılar açılıp hayatınız tekrar değişecektir. hangi yöne doğru değişeceği de sizin elinizdedir. yani çözebileceğiniz sorunları çözüp, çözemeyeceğiniz sorunları rafa kaldırıp önünüze bakarsanız eğer, mutlaka hayatınız iyi yöne rota almaya başlayacaktır. çünkü elinizde bir sorun kalmamış olur, yada kalan olursa da zaten onlar sizin elinizde olmaz. intihar etmeniz ise o sorunları ortadan kaldırmaz. sadece kendinizi yok edersiniz ve siz yaşamınıza değil, sorunlara son vermeniz gerekir.

  ayrıca insanlar, diğer insanlara bakıyor hepsi lüks içinde, herkese mutlu. instagram'a giriyorsun herkes mutlu herkes mükemmel. çünkü zaten iyi olanlara bakıyoruz. gidip afrika'da açlıktan ölen insanlara bakmıyoruz. yada annesi babasını kaybetmiş ama ona rağmen yaşam mücadelesi veren kişilere bakmıyoruz.

  size vereceğim tek bir tavsiye var. okuyun! ne var ne yok okuyun. din konusunda mı boşlukta hissediyorsunuz kendinizi? bütün din kitaplarını okuyun. mısırın ölüler kitapı, tevrat, kuran, avesta hepsini okuyun ve sonra ahlak felsefesine girin önü öğrenin zaten ondan sonra boşlukta kalma ihtimaliniz yok. bu sadece din konusunda boşlukta hisseden kişiler için de değil. herkes için. zaten belli bir seviyeye geldikten sonra atıyorum eğer gelecek kaygınız var ise bildiğinizi anlatırsınız.(haluk tatar ve onun gibi diğer kanallar örnek verilebilir.)

  okumayı sevmiyorsanız eğer sevdiğiniz bir hobi edinin. bu hem sizi rahatlatacaktır, üzülmenizin nedeni olan şeyi unutturacaktır. hemde kendinizi geliştirmiş olacaksınız ve artık zaten hobinizi paraya çevirmek çok basit oldu. yani eskisi gibi atıyorum resimlerinizin satılması için çok tanınan biri olmanıza gerek yok. instagram'dan hesap açıp paylaşmanız yeterli oluyor artık. hatta müşteri çekme ile uğraşmıyorsun bile. kendisi geliyor, kendisi sana yazıyor. yada dil öğrenin sonra tercümanlık yapın. yada o ülkeye gidin orada iş bulun veya spor yapın. antrenor olun.

  yani her şeyinizi, tek bir şeye bağlamayın. bir çok pilanınız, hobiniz olsun. zaten öyle olduktan sonra boşta kalma ihtimaliniz yok. 1. pilan tutmadı, 2. tutmalı, böyle düşüneceksiniz. zaten çoğu kişi genç oluyor. 19 falan. gencecik insansın. beynin en iyi çalıştığı yaşlardan bir tanesi. ve her şeyi yapabilme kabiliyetin var. yani yürümen için sadece ayağa kalkman yeterli.

  hayatınız paradan ibaret değil, anne babadan ibaret değil, yaşam sıkıntılarınızdan ibaret değil. bunların hepsi geçicidir.

  güneşin tepenizde doğmasını beklemeyin. güneş olun!

 • bakın buraya da yazıyorum herkese de söylüyorum. yarın birgün birisi beni öldürüpte intihar süsü vermeye çalışırsa asla inanmayın, ben asla intihar etmeyeceğim.

 • etmemeli insan, ettirilmemeli de. i̇rade ve bu iradenin yanında yaşama sevinci çok değerlidir.

 • haluk hocanın zafer sızlanarak kazanılmaz kısmında intihar etmek bölümünde bir söz vardı hiç unutmuyorum. beni aşırı etkilemişti.

  bu gece uyurken, aklında şu olsun: "sen bunu hak etmedin... ama bir gün gözlerine bakacak ve baba/anne diyecek o çocuk da hak etmedi."

 • genelde sorumlusu toplumdur

 • acizce bulduğum fakat sebebini öğrenince beni derin hüzüne boğan, kişinin kendi hayatını sonlandırma eylemi.

 • ''güçlü ol; hayat çok güzel; yaşamaya değer; her gecenin sonunda bir sabah vardır...' gibi sözler hiçbir işe yaramaz ve hatta o kişilerin sizden uzaklaşmasına neden olur. zaten dayanacak veyahut savaşacak gücü olsa pes etmez.

 • aklımıza çoğu zaman fakirlikten,çocuğuna istediğini alacak parası olmadığından ya da tektaraflı aşktan, hayatın ona acımasızlığından intihar kararı almış insanlar geliyor, bazense hayatta herşeyi yaşamış insanlar, artık hayatta bir anlam bulamayacağını düşündüğünden intihar eder intihar notu
  ama sebep ne olursa olsun, intihar akıllı insanın işi değildir, akılla karar vermeye gücü olmayanların işidir.
  hayatta mutlaka onun için yaşamaya değer dediğiniz bişey vardır, bu insan olur, bir hayvan olur, bir aktivite olur, duyman gereken bir ses olur. mutlaka vardır, yok diyorsan, demek bulamamışsındır, daha yarım kalan işin var, arayıp bulman gereken yaşama sebebin....mutlaka vardır.

 • psikolojik bunalıma giren, hayattan artık zevk almayan insanların tercih ettiği kaçış şeklidir.

 • bir insana intiharı düşündüren şey diğer insanlardır

 • (bkz: durkheim)

 • hemen hemen herkes hayatının bir bölümünde düşünmüştür. düşünmüştür değil mi?

 • intihar etmeyi düşünenler bence acilen psikolojik destek almalıdır.

 • denemeseniz de bilirsiniz...
  hiç yakın olmamışsınızdır, intihara bu kadar...
  (yalnız bir opera - murathan mungan)

 • intihar eden insanın psikolojik desteğe ihtiyacı yoktur kardeşim, onu intihara sürükleyenin desteğe ihtiyacı vardır

 • bir kişi binaya çıkar, insanlar ise ''hayat çok güzel, harika, mükemmel, yapma etme, bak çok fırsat çıkacak'' deyip yukarıdaki kişiyi indirir, ama hepsi gece yatmadan önce ''ailem üzülecek olmasa şimdiye...'' demiştir. birçok ölüm şeklinden daha üzücüdür, ölen insanın hayata dair umutları, mutluluğu, hevesi, hayalleri hepsi diğer insanlar tarafından öldürülmüştür ve toplu bir cinayet işlenmiştir, öldüren belli olmayınca da ''intihar'' denmiştir.

 • önce umutlar ölür sonra bedenler . üzücü bir olay.

 • intihar hakkında bir şeyler söyleyenleri aciz bulduğum bi başlık oldu. yaşamadan bilemeyeceğiniz durumlardır, acısını bilmediğiniz yaranın şifası olamazsınız, zaten hepiniz yaranız kadar kanarsınız

 • hiçbir şey sizi ölüme itecek kadar önemli değil.
  kelebek (kitap)

 • bir anlık bir üzüntüyle intihar etmez bir insan. her şeyin kötü olmaya devam edeceğini bilmek, doğacak bir güneşin olmadığını fark etmek insanı öldürür.

 • kurduğumuz medeniyetin dezavantajlarından biri de insanı daha güçsüz yapmasıdır. intihar eden insanın biyolojik olarak hiçbir sıkıntısı yoktur. aç değildir, üşümez, hasta değildir ve vücudu olması gerektiği gibidir. ama duygusal olarak o kadar kırılgan, dışarıdan gelen etkilere karşı o kadar hassas ki ufak bir streste, biraz uzun süren sıkışıklıkta hemen depresyona falan girip yolunu intihara çıkarır.

  mağarada avcı-toplayıcı yaşayan atalarımızdan kaçı intihar ediyordu? ortalama ömrün 25-30 sene olduğu ve hiçbir hastalığın tedavisinin bilinmediği bir çağda ve abartısız her bir saniye üstüne bir hayvanın atlayıp öldürme ihtimali varken yaşadılar. hiçbiri şimdiki intihar edenlerin yaşadığı rahatlığın yüzde birini bile yaşamadı ama hiçbiri de intihar etmedi. intihar edenlerin tamamı ya kafadan hasta ya da yetişkin olmanın getirdiği sorumluluğu reddeden çocuk ruhlular sadece. stresi kaldırmak için o kadar güçsüzler ki sırf kaçmak için kendilerini bile öldürüyorlar.

  şimdi bunu da güzelleyen düşük zekalı insanlar olur, hiç şaşırmam. intihar şöyle olduğu için edilir, onun üstüne çok geldiler, ıvır zıvır.