• insanlar neden evlenmek istemiyor

  1-maddi kaygılar.
  2-sosyal medya vitrininin büyük olması
  3-artan boşanmaların çokluğu
  4-ailevi sorunlar o olmaz o şöyle o böyle.
  5-karşıt cinsi beğenmeme
  6-kadın cinayetlerinin artması.
  7-özgürlüğünden, feragat edememe durumu
  8-teknolojik uyarıcılardan kaynaklanan iletişim eksikliği
  9-miras hukukundan kaynaklanan problemler
  10-karşıt cinsin para için evlenme durumu.

 • başta ekonomi ve bizim saçma
  sözde geleneklerimiz , abi insan neden bir gecelik orgnizasyon için bu kadar borca girsin ?

 • maddi sıkıntı ve özgürlüğün kısıtlanmasından dolayı.

 • para yok.
  yok derken varlık felsefesi yapmıyorum.
  cidden yok! yok yani zırnık yok, cep delik cepken delik. direkt yok. olmayan anlamında "yok". hani şu matematikteki 0 rakamından.

  ben halihazırda evlenme hayalleri kuran ama para engeline takılan biri değilim. gayet sap kendi halinde biriyim. ama her daim girdiğim farklı bir depresyondan paranın yokluğunun da evliliğin önündeki engel olduğunu fark edebiliyorum. geçen haftalar bilgisayar depresyonundaydım, bu hafta elektro gitar depresyonuna girdim. birkaç hafta geçince yeniden bilgisayar depresyonuna gireceğimden şüphem yok. periyodik olarak depresyonun farklı türlerine giriyorum.

  türkiye'de ne zaman sosyal bir problem görsem zeka yayımı gerip üzerinde "aha bunun da sebebi para" yazan tespit okumu fırlatmaktan kendimi alamıyorum. nalet olsun!

 • maddiyat ve gelecek kaygısı.

 • maddi sıkıntıdan..

 • birine alışmanın zor olması bu devirde maximum seviyeyi görmesi

 • "insanlar neden evlenmek istemiyor?" sorusunu soran kişiler türkiye'nin yaşam şartlarına bir baksın...
  ayrıca kimse istemezse evlenmez durumu yerinde olsa bile. insanlar güvenilmez çünkü. para için evlenenler çoğaldı erkeğiyle kadınıyla.

 • maddi sıkıntılar olabilir, birine bağlanırsam hayatımı; hedeflerimi etkiler korkusu olabilir, güven problemi olabilir, sıkılacağını düşündüğü için olabilir. evlilik aşamasında olan biri için daha tatmin edici nedenleri olabilir.

 • varlıklı değilseniz evlilik demek borç demektir yani bence. arkadaşlarım bir bir evlenirken edindikleri borçları gördükçe fenalık geçiriyorum. bir yuva kurmak neden bu kadar maliyetli anlamıyorum diyeceğim de konu ekonomiye falan bağlanacak oyy kapattım konuyu zihnimde gece gece ağzımın tadını kaçırmak istemiyorum parasızlığımı düşünerek.

 • düğüne ve iki parça kıyafete bir servet ödeyip yıllar boyunca tek kişiyle yetinmek ve sürekli ona hesap vermek zorunda olmak sonunda insanlara mantıksız gelmeye başladı.

  evlenmemeyi bırakın mevcut evlilikler de son buluyor. boşanmalar rekor kırıyor.

 • açıkçası ben evlenmek istiyorum. fakat adet, gelenek ve görenekler o kadar saçma geliyor ki, bunların hiçbirisini yapmak istemiyorum. o yüzden de kafa dengi bir insan bulmak aşırı zorlaşıyor.

 • türkiyede yaşamak çok zor olduğu için bence kimse o sorumluluğu almak istemiyor

 • genelleme yapmıyorum, artık aileler ilk buluştuğunda arabası var mı, evi var mı, ne kadar maaş alıyor diye soruyor, şahit olduğum kadarıyla çiftler birbirini seviyor mu sorusu hiç sorulmuyor... *

 • türkiye için konuşmak gerekirse sebepleri tamamen ekonomik ve ailesel oluyor genelde. dandik bir düğün için 15 yıl borç öde, ailelerin kavgasını/gelin ve damadı ayrı ayrı birbirine düşürmesini çek, çocuk baskısı çek, çocuk yapınca geleceğini düşünmekten uyuyama falan filan uzar gider.
  benim evlenmek istememe diyemem ama evlilikten uzak durmayı düşünme sebebim ise çok basit, birkaç trilyon maddeyi kısaltarak anlatabilirim.
  1- gereksiz masraf.
  2- insanlar artık kendilerinin değil başkalarının düşüncelerini daha ön plana aldığı için evlenene kadarı geçtim evlendikten sonra bile gerçek karakterini tam olarak ortaya koymuyor ki artık dışarıya çıktığınızda çiftlerde sıcaklık yerine kasıntılık görmekten anlayabilirsiniz.
  3- gelenekler bana çok saçma geliyor.
  4- evlendim diyelim, hadi çocuğum da odu. hatta 2 çocuk, biri kız diğeri erkek. kızım istediği saatte, istediği kıyafetle rahat rahat sokakta dolaşamayacak, oğlum da saçma bir sebepten ötürü kavgaya tutuşma tehlikesi ile karşı karşıya olacak ki ''baktığı için öldürdü'' tipi haberleri daha önce görmüştük.

 • evlenmek istemiyorum; hiç de maddi bir sebebi yok. çünkü biliyorum ki evlenince eve iki maaş girecek, aslına bakarsak daha iyi bir maddi gelir düzeyi olacak evde. asıl sebebi ben bir kişinin daha sorumluluklarını paylaşmak istemiyorum. bir yere seyahat ederken ya gelmek istemezse, ya gitmek istemezsem diye düşünmek istemiyorum. geleneksel bayramlarda ilk kimin ailesine ziyarete gidilecek diye tartışmak istemiyorum. herkesin göbek atıp halay çekeceği ama benim azıcık bile zevk almayacağım bir düğün yapmak ya da 5-10 yıl taksitlerini ödeyeceğim ev eşyası borçlarına girmek istemiyorum. kariyerimle ilgili bir karar alırken birinin daha bu fikirde pay sahibi olmasını istemiyorum.

 • anne babanla yakaladığın huzuru,bir başkasıyla yakalayamazsan evliliğin bir anlamı yok. hayatıma +1 huzur katacağına inandığım biri olmalı ki evliliği düşünebiliyim.

 • boşanma oranları çok yükseldi evet.