• ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler

  hali hazırda haluk hocanın udemy ve youtube yayınladığı videolar var zaten. ordan sırasıyla çalışıyorum ama buna ek olarak ; günde sadece 1 kelime ile başlayın ve diğer günler 1 kelime fazla öğrenin. 5. gün 5 kelime ile devam edin . yani 10 gunde 40 kelime öğrenmiş olacaksınız . eğer 10 gün boyunca 4 kelime öğrenmeye çalışırsanız buda olur ama insan sıkılıp bırakıyor. bunu herhangi birşeydedr deneyebilirsiniz. örneğin günde 50 sayfa kitap okuyacağım yerine günde 10 sayfa başlayıp gergin üstüne 2 sayfa koyarak ilerleyebilirsiniz.
  bir diğer tavsiyemde altyazılı film izlemek. ben çok faydasını gördüm.

 • cake uygulaması

 • kendinizi o dil e maruz bırakın. örneğin evde yaptıklarınızı kendi kendinize ingilizce söyleyebilirsiniz.
  yabancılarla konuşabilirsiniz ( hellotalk, interpals vs. gibi sohbet uygulamaları)
  dizi, film izleyin altyazılı bilmediğiniz kelimeyi not alabilir veya 1 kez izledikten sonra altyazısız izleyebilirsiniz
  konuşmaktan çekinmeyin aksanınız yoksa sorun değil
  ...

 • etik olmayacak ama arkadaşlık siteleri de bir yöntem

 • kalıplara ve kelimelere çok bağlı kalmamalarını önerebilirim. evet teorinin olmadığı yerde yorum da olmaz, ancak her gün oturup işinize yaramayacak " monkey, staple" gibi kelimeleri öğrenmek de bana anlamsız geliyor.
  tabii bir de kelimeyi cümle içinde görerek öğrenmek gerekiyor, yoksa deftere 10 kere student yazdığınızda da kelimeyi ezberlersiniz, ancak cümle içinde kullanamazsınız.
  bunun dışında klişe ama kaçınılmaz bir gerçeği tekrar edeyim: süreklilik olmazsa bu iş yürümez.

 • tandem indirin. önce çeviri kullanarak yazışmalar yaparsınız sonra da görüntülü pratikler yapabilirsiniz.

 • haluk tatar eğitim seti bende ordan izliyorum ve gayet güzel hazırlanmış bir eğitim seti ayrıca ingilizce şarkılar türkçe alt yazılı not alarak çalışabilirsiniz.

 • öncelikle hevesli istekli ve azimli olun asla pes etmeyin. ben yapamıyorum demeyin olacak ama kolay olmayacak bunu bilerek daha dirençli olun. evde arkadaş ortamında her yerde sanki türkçe konuşmak yasakmış gibi davranıp ingilizce konuşmaya zorlayın kendinizi. bırakın gülsünler dalga geçsinler siz de gülün kendi halinize. umursamayın hiçbir şeyi, göreceksiniz ki sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecek.