• iktidar baskısının boyutları

  değerli dostlar,siyasi fark gözetmeksizin gelişmemiş,geri kalmış toplumlardaki iktidarların nasıl halkı yönlendirdiklerini baskıyla nasıl korkuttularını ve neden susturduklarını kendimce yazmaya çalışacağım.

  eğer bir siyasi iktidar bir ülkede bütün medya'yı ele geçirmeye başlamışsa bilin ki o ülkede mankurtlaşmış insanlar vardır. medya, mutfağa giden malzemedir. eğer böyle, bir ülkedeyseniz çoğunlukların arasında yadırganabilir,dışlanabilirsiniz.

  kitleler medya'da ki güzel spikerlerin,görkemli stüdyoların prime tıme zamanında haber veren lüks maliyetli diziler ve filmlerin etkisindedir. siyasi iktidar kendi atadığı patronlar üzerinden gerçekleri gizleyen,algı yönetimli haberler yaptırarak insanları yanıltmaya devam eder veya güdülendirir. ve kitlelerde, sorgulamadan körü körüne inananarak bir davaya inandırılır. kullanılan insan sayısı her geçen gün artar. iktidar gücünü elinde bulunduranlar basiretsizlikleri düşünce veya iktidar'dan düşünce karşı tarafta kendileri için büyük bir tuzak hazırlayanları bildikleri için baskıyı daha'da artırırlar. ödül ve ceza sistemi yargı erkinden bağımsız bir şekilde kurulur. siyasi iktidar, kendi suçlarını örf bas etmek için uğraşırken,muhalefetin içerisine sızarak kendi düşmanlarını oluşturur. oluşturduğu kendi düşmanlarıyla muhalefet halkın gerçek düşüncelerini yansıtmayan makamın koltuğun paranın satın aldığı siyasetçilik oynayan bir muhalefet haline gelir. böyle bir ülkede 15 seçim +refarandum kaybeden birisinin hala genel başkanlığa gitmesi normaldir. halk televizyon'da önüne konulanı yer iken. yıllarca,aynı terhane döner durur. makamın,koltuğun,paranın satın aldığı insanlar gücün kurbanı olarak görevlerine devam ederler.

  özetle;
  kendi medyasını oluşturma.
  muhalif medya ve muhalifleri etiketleyerek halk nezdinde itibarsızlaştırma.
  muhalefet partilerinide kendi düşmanlarını oluşturup,muhalifi alt etmek.
  kendisinden olanları yüceltme kendisinden olmayanları hain ilan etme.
  kendisini yüceltenleri bile kendi doğrularını yapmaya kalktıkları için dışlama.