• hırsızlık suç mudur

  aslında hırsızlık dediğimiz şey kendi elde edebileceğimiz bir şeyi izinsiz bir şekilde başkasından almaksa suçtur.ama aç bir insanın habersiz ekmek alması bence değildir.yada hasta annesiyle beraber yaşayan ve ilaçlar için parası olmayan birisinin ilaç alması hırsızlık değildir.
  en büyük hırsızlık başka ihtiyaç sahibi olan engelli hasta çalışamayan fakir insanlar varken zenginliğine zenginlik katan hırs küpü insanlardır.

 • hırsızlık suçtur ve cezası vardır. ama böyle arjantinde falan bazı belediyeler , rektörler ve inşaat firmaları vardır , yolsuzluk çalma vb durumları vardır ve ceza almaz.

  kesinlikle türkiye'de karşılaşmazsınız.

 • türkiyede karşılaştım diyen; vatan haini, fetöcü, pis şerefsizdir (bkz: nagehan alçı)

 • isminizin cengiz olup olmadığına ve arjantin'de yaşayıp yaşamadığınıza göre değişen bir durum.

 • hırsızlık suçtur ama biraz da hırsızına bağlı bir durumdur. küçük hırsızlar hapisteyken, büyük hırsızlar saraylarda yaşar. her ikisi de hırsız ama biri nerede diğeri nerede...

 • mülk allahındır. ( ateist arkadaşlar, allah yazan yeri doğa diye okuyabilirler. )

  doğal olan, kişinin kendi emeği ile kazandığını, ihtiyaçlarına harcamasıdır. emek dışı kazanç ve ihtiyaç fazlasının kişideki varlığı, tabiattan alınan emanettir. eğer fırsat eşitliği ve sosyal adaletin olmadığı bir ortamdalarsa, bu emanetin, sosyal projelere, eğitime ve istihdama harcanarak, iadesi gerekir. ( verginin temel amacı budur) bu iadeyi yapmayanların gasp ettikleri mal, tabiata karşı hırsızlıktır.

  çaresiz ve zaruri ihtiyacı olan kişiye tabiatın niğmetleri yeter. ama bunlar, gasp edilmişse, kişinin gaspçıdan kendi hakkını geri almasına hırsızlık diyebilir miyiz? tartışılır ama bu, hukuki olarak yine suçtur.

  fırsatı olan ama çalışmayan, insanların emeklerine asalak olanların, ihtiyaç sahibi olması, hırsızlığa bahane olamaz.

 • bir baba ya da anne, çocuğu aç diye hırsızlığa başvuruyorsa suç değildir benim için, hayata tutunmak için son çırpınışlardır. aç insanlar başka çaresi kalmayınca hırsızlığa başvururlar. ama birisi gelip keyfine, çalışmak istemediği, kolay para istediği için bir şeyler çalıyorsa hırsızdır.

 • ''on dört yaşımdayken, karnımı doyurmak için bir parça ekmek çaldığım için, beni zindana attılar ve orada tam altı ay bedava ekmek verdiler. hayatın adaleti budur."

  (bu söz, victor hugo'nun sefiller kitabından alıntı olup, baş kahraman jean valjean'a ait.)

  şimdi bir daha düşünelim.

 • suçtur. hafifletici nedenlerin olduğu durumların olması suç olmaktan çıkarmaz.

 • hırsızlık suçtur lakin bir de hırsıza sormak lazım onu o suçu işlemeye iten sebep nedir diye? aç kalması mi ? işsiz kalıp bir lokma ekmeğe muhtaç olması mı ? toplumun yardım etmeyip onu çaresizliğe terketmesi mi ? onu düştüğü yerden kaldırmayıp sonra da o suçu işlediği için onu yargılarsan sorarlar adama " o insan bu suça mecbur kaldığında senden yardım istediğinde neredeydin ? " diye. yardım mevzu bahis olunca ortada kimse olmaz ama yargılama olunca herkes hakim.
  fakat keyfi hırsızlık yapıp haksız kazanç sağlayanlara lafım yok onlar zaten karaktersiz kişiliklerdir.

 • öyle bir devire denk geldik ki ölen mi suçlu, öldüren mi belirsiz.

 • birisinin emek harcayarak hakkıyla elde ettiği şeyi almak hırsızlıktır. devletin aldığı vergilerin de çoğunluğu böyledir. kişiye çok azı geri döner.

  ayrıca neden insanların yardım etme zorunluluğu olsun? neden akşama kadar çalışıp elde ettiğim şeyi başkasına vermek zorunda olayım? şu şuna yardım etsin demek kadar saçma bir şey olamaz, yardım içten gelir, insan kendi isteğiyle yapar. zorla birini birine ''yardım ettirmeye'' çalışmak yardım değildir.

 • suçtur tabi ki. hırsızlığı yapan adamın ihtiyacı varsa , o ürünü satan adamın da ondan kazandığı paraya ihtiyacı var.

  ama şöyle de bir gerçek var : çok zor durumda olan insanlar var. marketlere girdiğinizde dikkat edin bebek mamalarının üzerinde kilit vardır. demek ki çalıyorlar. gerçekten çok üzücü. umarım kimse bu duruma düşmez. çok çok üzücü. marketten mama çald...tına alındı.

 • 9 milyon işsiz var.
  hırsızlık suçsa cezaevinde yatması gerekenler belli.

 • hırsızlık suçtur, yargı kişiyi suça iten nedenleri de tabii ki de dikkate alır, alacağınızı tahsil etmek için yaptığınız veya çaldığınız objenin değerinin çok düşük olmasından kaynaklanan unsurlar vs. hafifletici neden olarak değerlendirilir.
  ancak burada hırsızlığı "emanet" olarak nitelemek, insanları suça yönlendirmek ve "suç" kelimesinin içini boşaltmaktır. bu bakış açısıyla meşrulaştıramayacağınız suç yoktur, o yüzden dikkatli yaklaşılmalı ve kelimelerin nereye varacağına dikkat etmek gerekir.